Linda Hamilton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linda Carroll Hamilton (ur. 26 września 1956 w Salisbury]) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

Tommy Lee „Tom” Jones (ur. 15 września 1946 w San Saba) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, laureat Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę szeryfa Samuela Gerarda w thrillerze Ścigany (The Fugitive, 1993). W 3/4 jest Walijczykiem, a w 1/4 Indianinem Cherokee. Ma swoją gwiazdę na 6925 Hollywood Boulevard. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Salisbury w stanie Maryland jako córka lekarza Carrolla Stanforda Hamiltona. Jej ojciec zmarł, gdy miała pięć lat, a jej matka później wyszła za mąż za szefa policji. Wychowywała się w wierze prawosławnej z siostrą bliźniaczką Leslie Hamilton Gearren, starszą siostrą Laurą i młodszym bratem Fordem. Uczęszczała do Wicomico Middle School. W 1974 roku ukończyła Wicomico High School. Przez dwa lata studiowała na Washington College w Chestertown w Maryland, a podczas studiów, profesor aktorstwa powiedział, że nie widzi dla niej nadziei na karierę aktorską. Potem przeniosła się na studia do Nowego Jorku, gdzie uczestniczyła w warsztatach aktorskich Lee Strasberga.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.

Kariera[ | edytuj kod]

Od grudnia 1980 do stycznia 1981 grała główną rolę Lisy Rogers w operze mydlanej CBS Secrets of Midland Heights z Lorenzo Lamasem i Marthą Scott. Wkrótce zadebiutowała jako Susan Swayze w dreszczowcu Nicka Castle Tag: The Assassination Game (1982) u boku Roberta Carradine, a w wyniku tego została wymieniona jako jedna z dwunastu „Obiecujących nowych aktorów z 1982 roku” w Screen World, tom 34 Johna Willisa. Zagrała także główną rolę Josie Greenwood w filmie telewizyjnym CBS Country Gold (1982) z Loni Anderson i Earlem Hollimanem.

Jack Scalia, właściwie Giacomo Tomaso Tedesco (ur. 10 listopada 1950 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy, model.Terminator – amerykańska franczyza filmowa z gatunku science-fiction stworzona przez Jamesa Camerona oraz Gale Anne Hurd, obejmująca pięć filmów pełnometrażowych, jeden krótkometrażowy, serial, a także serię gier, komiksów i książek. Franczyza Terminatora do 2010 zarobiła 3 biliony dolarów i znajduje się na 14. miejscu najbardziej dochodowych franczyz medialnych na świecie.

Po niewielkiej roli Evy Crescent Moon Lady w dramacie Christophera Caina Chłopiec z marmuru (The Stone Boy, 1984) z Robertem Duvallem, Frederikiem Forrestem i Glenn Close, odniosła sukces rolą Sarah Connor w filmie Jamesa Camerona Terminator (The Terminator, 1984) u boku Michaela Biehna i sequelu Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2: Judgement Day, 1991), gdzie jej siostra bliźniaczka, Leslie, była dublerką. Jest widoczna w scenie, gdy Sarah przypomina sobie zabawę z Johnem w parku oraz gdy T-1000 imituje postać Sary. W oryginalnym scenariuszu Terminator jej postać, Sarah Connor, miała 19 lat, a Linda w momencie rozpoczęcia zdjęć do filmu miała lat 27, a zanim film został opublikowany skończyła 28. Na planie Terminatora skręciła kostkę, która z powodu bardzo wielu scen biegowych w filmie nie wyleczyła się całkowicie. Po roli zrozumiała, że wywierając duże wrażenie jako twarda Sarah Connor, będzie obsadzana już tylko w rolach silnych charakterów, dlatego odmówiła udziału w kontynuacji Terminator 3: Bunt maszyn (The Terminator 3: Rise of the Machines, 2003).

Nick Castle; właściwie Nicholas Charles Castle Jr. (ur. 21 września 1947 w Los Angeles) - amerykański reżyser, scenarzysta i aktor filmowy.Roger Donaldson (ur. 15 listopada 1945 w Ballarat) - australijski reżyser i producent filmowy mieszkający na stałe w Nowej Zelandii.

Wystąpiła w melodramacie ABC Klub w kurorcie (Club Med, 1986) z Jackiem Scalią i Patrickiem Macnee, dreszczowcu Wschód Czarnego Księżyca (Black Moon Rising, 1986) z Tommym Lee Jonesem, komedii Jamesa Orra Pan Przeznaczenie (Mr. Destiny, 1990) z Jamesem Belushim i Michaelem Caine’em oraz dramacie katastroficznym Rogera Donaldsona Góra Dantego (Dante's Peak, 1997) u boku Pierce’a Brosnana.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Loni Kaye Anderson (ur. 5 sierpnia 1945 roku w St. Paul, w stanie Minnesota) - amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

Uczestniczyła w castingu do roli kapitan Kathryn Janeway w Star Trek: Voyager, którą otrzymała ostatecznie Kate Mulgrew. W 1988 i 1989 roku zdobyła nominację do Złotego Globu za rolę Catherine Chandler w serialu CBS Piękna i Bestia (Beauty and the Beast, 1987-1990) z Ronem Perlmanem, z którym ponowie spotkała się na planie dramatu Zagubiony w Ameryce (Missing in America, 2005).

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).Kate Mulgrew (ur. 29 kwietnia 1955 w Dubuque, Iowa, USA) – amerykańska aktorka znana z roli kapitan Kathryn Janeway w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpiła również w pełnomometrażowym filmie serii Star Trek – Star Trek: Nemesis.

Grała też w 4 i 5 sezonie w sitcomie pod tytułem Chuck (2010–2012), gdzie wcielała się w rolę Mary Bartowski – matki Chucka.

Po ponad dwudziestu latach powróciła do roli Sary Connor we współtworzonym przez Jamesa Camerona szóstym filmie z serii Terminator pt. Terminator: Mroczne przeznaczenie (2019)

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Pierce Brendan Brosnan (ur. 16 maja 1953 w Droghedzie) – irlandzki aktor, producent filmowy i działacz na rzecz ochrony środowiska. Najbardziej znany jest jako piąty aktor, który zagrał tajnego agenta Jamesa Bonda w serii filmów o agencie 007, występując w czterech filmach: GoldenEye (1995), Jutro nie umiera nigdy (Tomorrow Never Dies, 1997), Świat to za mało (The World Is Not Enough, 1999) i Śmierć nadejdzie jutro (Die Another Day, 2002) oraz wcielając się w postać w wielu grach wideo.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Salisbury - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Maryland, siedziba hrabstwa Wicomico. W 2000 liczyło 23 743 mieszkańców.
Dzieci kukurydzy (ang. Children of the Corn) – amerykański film fabularny (horror) z 1984 roku, oparty na opowiadaniu Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Opowiada on o demonicznej sile, która opętała dzieci w małym amerykańskim miasteczku Gatlin w Nebrasce oraz sprawiła, że dokonały one masowego mordu na wszystkich dorosłych mieszkańcach. Film doczekał się siedmiu sequeli.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
King Kong żyje (ang. King Kong Lives ) - amerykański film z 1986 z serii filmów o tytułowym King Kongu. Film wyreżyserował John Guillermin.
Bruce Abbott (ur. 28 lipca 1954) − amerykański aktor, najbardziej znany z roli Dana Caina w filmie Reanimator oraz z filmu Armia Boga II. Występował również w serialu Napisała: Morderstwo.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama