Lincoln (marka samochodów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lincoln Motor Company)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lincoln Concept C

Lincoln Motor Companyamerykański producent luksusowych samochodów osobowych i SUV-ów z siedzibą w Dearborn, działający od 1917 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu Ford Motor Company.

Lincoln Versailles - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Lincoln w latach 1977-1980. Dostępny był wyłącznie jako 4-drzwiowy sedan. Oparty został o płytę podłogową Ford D4-platform. Do napędu używano silników V8 Windsor o pojemności 4,9 i 5,8 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. W 1979 Versailles przeszedł facelifting. Powstało 50.156 egzemplarzy modelu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1917 roku przez Henry’ego Lelanda. To założyciel przedsiębiorstwa Lincoln Motor Company był głównym nadzorującym prace konstrukcyjne nad jej pierwszym samochodem – przedstawionym we wrześniu 1920 roku Lincolnem V8.

Lincoln Capri – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln w latach 1952 – 1958. General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

W lutym 1922 roku spółkę przejął Ford za 8 milionów dolarów amerykańskich, pozostając jej właścicielem przez wszystkie kolejne lata istnienia Lincolna. Jeszcze w pierwszej połowie XX w. Lincoln sformułował swoją rynkową pozycję, koncentrując się na wytwarzaniu luksusowych, dużych samochodów o reprezentacyjnym charakterze, które skierowano z myślą o klientach rodzimego rynku amerykańskiego. Za kluczowego rywala dla Lincolna obrano również utworzonego przez Henry’ego Lelanda Cadillaca, który ostatecznie stał się podległy konkurencyjnemu koncernowi General Motors.

Lincoln Cosmopolitan – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln w latach 1948 – 1954. Lincoln Premiere – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln w latach 1955 – 1960.

W 1939 roku miał miejsce początek najpopularniejszej i najdłużej obecnej na rynku linii modelowej o nazwie Continental, obecną na rynku kolejno w latach 1939–1948, 1960-2002 oraz 2016-2020. Limuzyny Continental pełniły też funkcję limuzyn prezydenckich, na czele z Johnem F. Kennedym.

Po wykupieniu przez Forda, Lincoln utracił status samodzielnego przedsiębiorstwa i stał się oddziałem koncernu Forda. W 1945 roku połączono go z oddziałem Mercury, tworząc oddział Lincoln-Mercury. W 1958 roku dołączono jeszcze krótko istniejącą markę Edsel, tworząc przejściowo oddział Mercury-Edsel-Lincoln (MEL).

Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Lincoln Blackwood – duży samochód typu pick-up produkowany przez amerykańską firmę Lincoln w latach 2001-2002. Oparty został na płycie podłogowej Forda P-platform. Do napędu użyto silnika V8 Modular DOHC o pojemności 5,4 l i mocy maksymalnej 304 KM. Moment obrotowy przenoszony był na oś tylną poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. W późniejszym czasie samochód zastąpiony został przez model Mark LT.

Przełom XX i XXI w.[ | edytuj kod]

Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku Lincoln przedstawił drugą generację topowego, luksusowego modelu Town Car, która razem z kolejną generacją z 1997-2011 przysporzyła przedsiębiorstwu międzynarodowej rozpoznawalności i popularności dzięki częstym modyfikacją jako wydłużona limuzyna używana np. przez przemysł ślubny.

Lincoln MKT - osobowy samochód sportowo-użytkowy produkowany przez koncern Ford Motor Company pod marką Lincoln od 6 lipca 2009 roku.Lincoln Corsair – samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Lincoln od 2019 roku.

Pod koniec lat 90. XX wieku Lincoln przeszedł ważny punkt zwrotny, początkując epokę modeli, które dwie dekady później zdominowały jego sprzedaż i ofertę modelową. W 1998 roku zadebiutował pierwszy SUV tej marki o nazwie Navigator, który równocześnie był prekursorem gatunku pełnowymiarowych, luksusowych SUV-ów klasy premium.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Lincoln Aviator - samochód sportowo-użytkowy produkowany przez amerykańską firmę Lincoln w latach 2002-2005. Oparty został o płytę podłogową Ford U-platform. Do napędu używano silników Modular V8 DOHC o pojemności 4,6 litra. Moc przenoszona była na oś tylna (opcjonalnie na AWD) poprzez 5-biegową automatyczną skrzynię biegów. Następcą samochodu został model MKX.

W 1999 roku Ford utworzył filię – Premier Automotive Group, w skład której wchodziły: Lincoln, Volvo, Jaguar, Daimler, Aston Martin i Land Rover. Filia rozpadała się w kolejnych latach pierwszej dekady XXI wieku wraz z wyprzedawaniem kolejnych marek koncernu Ford innym podmiotom. Po likwidacji marki Mercury w 2011 roku, Lincoln pozostał jedyną marką tworzącą portfolio marek koncernu Ford.

Lincoln LS - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Lincoln w latach 1999–2006. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli Continental i Mark VIII. Do napędu używano silników V6 o pojemności trzech litrów oraz V8 3,9 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 5-biegową manualną lub automatyczną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez modele Zephyr/MKZ i MKS.Lincoln Zephyr – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln w latach 1936 – 1942.

XXI w.[ | edytuj kod]

W listopadzie 2020 roku nastąpił historyczny moment pod kątem kształtu oferty Lincolna – końca dobiegła produkcja ostatniego klasycznego samochodu osobowego w postaci sztandarowej limuzyny Continental, która zniknęła z rynku z racji niewielkiej popularności. Od 2021 roku Lincoln jest tym samym po raz pierwszy w historii producentem samochodów wyłącznie typu SUV.

Land Rover – marka samochodów terenowych produkowanych w Wielkiej Brytanii od 1948 roku początkowo przez firmę Rover, a później pod własną marką. Podstawowy model Land Rover, produkowany nieprzerwanie od 1948 roku jest znany z dużych możliwości jazdy po trudnym terenie i wysokiej wytrzymałości. Produkowany jest do dziś bez większych zmian pod nazwą Land Rover Defender. Podobnie jak amerykańskie samochody Jeep, niemieckie Mercedesy klasy G oraz radzieckie UAZ 469B, Land Rovery wykorzystuje się jako uniwersalne terenowe samochody wojskowe. Od 1970 roku firma rozpoczęła produkcję lepiej wyposażonych samochodów Range Rover. Obecnie produkowane modele samochodów Land Rover to: Discovery 4, Freelander 2, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque, Defender.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Zasięg rynkowy[ | edytuj kod]

Przez ponad stuletnią obecność rynkową marki Lincoln, kluczowym rynkiem zbytu pozostał rodzimy rynek Stanów Zjednoczonych ze średnim udziałem rynkowym sięgającym ok. 1%. Na 2008 roku przypadł okres kryzysu pozycji rynkowej Lincolna, który przyniósł pierwszy od lat 80. XX wieku spadek rocznej sprzedaży poniżej 100 tysięcy sztuk. Sytuację tę ukrócono w 2015 roku, kiedy to w związku z obszerną modernizacją oferty i zainwestowaniem w nowe, tańsze warianty SUV-ów i crossoverów sprzedaż ponownie przekroczyła pułap 100 tys. sztuk rocznie.

Lincoln MKS - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Lincoln od roku 2008. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modelu LS. Do napędu użyto silników V6 o pojemności 3,5 oraz 3,7 litra. Moc przenoszona jest na oś przednią lub opcjonalnie na obie osie poprzez 6-biegową automatyczną skrzynię biegów.Lincoln Continental – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln w latach 1960 – 2002.

Poza Stanami Zjednoczonymi, Lincoln jest dostępny w oficjalnej sprzedaży w Kanadzie i Meksyku, a także na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo, w 2014 roku rozpoczęto działalność na rynku chińskim, już 4 lata po rynkowym debiucie osiągając sprzedaż na poziomie 55 tys. sztuk rocznie.

Ponadto, pomimo braku planów oficjalnej dystrybucji modeli marki Lincoln, od kwietnia 2020 roku na rynku australijskim można kupić dostosowany do rynku lewostronnego sztandarowy model Navigator.

Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lincoln MKZ - Zaprezentowany na salonie w Chicago w roku 2006 sedan MKZ, jest zrestylizowanym modelem Zephyr z roku 2005, ale pod nową nazwą, zgodną z nowymi zasadami nazewnictwa firmy Lincoln. Nowy Lincoln produkowany od września 2006 roku w Meksyku, stanowi ekskluzywną odmianę Forda Five Hundred. Lincoln MKZ został wyposażony w silnik V6, 3,5l/263KM, który posiada napęd na przednie koła, bądź 4x4. Obecnie produkuje się również Lincolna MKZ w wersji ,,Hybrydowej".
Volvo Car Corporation – szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe, będące częścią firmy Geely Automobile.
John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany „JFK”, „Jack Kennedy”, „Ken” – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, zginął w zamachu.
Lincoln serii EL (ang. EL-Series) – samochód osobowy pełnowymiarowej klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln koncernu Forda w latach 1948–1951, od 1949 do 1951 roku modelowego. Nie nosił żadnego oznaczenia modelu; określany był także jako standardowy Lincoln.
Cadillac (Cadillac Motor Car Division) – marka amerykańskich luksusowych samochodów osobowych, założona w 1902 roku.
Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.
Lincoln Continental – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Lincoln w latach 2016 – 2020.

Reklama