Limpopo (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Limpopo – rzeka w południowo-wschodniej Afryce. Wypływa z pasma Witwatersrand, na północ od Johannesburga (Południowa Afryka), po półkolistym przebiegu przez Botswanę, Zimbabwe i Mozambik uchodzi do zatoki Maputo na Oceanie Indyjskim. Jej długość wynosi 1750 km, zaś powierzchnia dorzecza jest równa około 415 tys. km². Przepływ Limpopo wynosi 174 m³/s. Rzeka ta jest drugą co do długości rzeką w Afryce (po Zambezi) wpływającą do Oceanu Indyjskiego.

Shashe (także Shashi) – rzeka w południowo-wschodniej Afryce, na pograniczu Botswany i Zimbabwe. Źródło rzeki znajduje się we wschodniej Botswanie, na północny zachód od miasta Francistown. Rzeka płynie w kierunku południowo-wschodnim, opływając to miasto od zachodu, po czym zaczyna tworzyć fragment granicy botswańsko-zimbabweńskiej ciagnący się, z przerwą wokół wsi Tuli, do ujścia na rzece Limpopo znajdującego się na trójstyku z Republiką Południowej Afryki.Mozambik (port. Moçambique, Republika Mozambiku República de Moçambique) – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią.

Górny bieg rzeki (względnie jej główna rzeka źródłowa) nosi nazwę Rzeka Krokodyla.

Dopływy[ | edytuj kod]

 • Olifants (prawy)
 • Magalakwin (prawy)
 • Shashe (lewy)
 • Żeglowność ograniczona do ok. 150 km od ujścia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rzeki Afryki
 • Warto wiedzieć że... beta

  Olifants – rzeka w Republice Południowej Afryki i Mozambiku. Długość 560 km, powierzchnia dorzecza 3,9 tysięcy km². Wypływa w górach Witwatersrand. Uchodzi do rzeki Limpopo.
  Witwatersrand (ang. Ridge of White Waters – pasmo białych wód) – pasmo górskie w Republice Południowej Afryki, o długości blisko 100 km i szerokości 37 km, a średniej wysokości 1700 m n.p.m. Ważne zagłębie wydobywcze, głównie złota i uranu. Ponadto w Witwatersrand znajdują się złoża platyny, srebra, diamentów. Rudy złota odkryto w 1886.
  Botswana, Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana) – państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana, dziś członek Unii Afrykańskiej. Graniczy z:
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Zimbabwe, Republika Zimbabwe (Republic of Zimbabwe), dawniej Rodezja – państwo położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Prezydentem kraju jest Robert Mugabe. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy, biali zaś 2%.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Reklama