Lily Allen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lily Allen podczas występu na Festival des Vieilles Charrues w maju 2014

Lily Allen, właśc. Lily Rose Beatrice Cooper (ur. 2 maja 1985 w Londynie) – brytyjska piosenkarka pop, a także aktorka.

Fuck You – piosenka pop stworzona przez Lily Allen i Grega Kurstina na drugi album studyjny Allen It’s Not Me, It’s You (2009). Wyprodukowany przez Kurstina, utwór wydany został jako główny singel promujący krążek dnia 11 kwietnia 2009 w Holandii oraz 13 lipca 2009 w Wielkiej Brytanii. The Slits – brytyjski zespół punkrockowy utworzony w 1976 w Londynie, przez cztery dziewczyny: wokalistkę Ari Up (właśc. Arianna Forster), gitarzystkę Kate Korus, basistkę Suzy Gutsy i perkusistkę Palmolive (właśc. Paloma Romero). Korus i Gutsy zostały wkrótce zastąpione przez Viv Albertine oraz Tessę Pollitt. Pomimo, że od 1978 w składzie pojawiali się mężczyźni (kolejno perkusiści: Budgie (z Siouxsie and the Banshees), a później Bruce Smith) grupa ogólnie była przedstawiana jako żeński zespół.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Lily Allen urodziła się w Hammersmith. Jej matką jest Alison Owen - angielska producentka filmową, a ojcem walijski aktor komediowy Keith Allen. Ma młodszego brata Alfie'ego. Jej rodzice rozwiedli się gdy miała 4 lata. W dzieciństwie często się przeprowadzała, przenosząc się do kolejnych dzielnic Londynu. Równocześnie zmieniała szkoły – czasami ze względu na przeprowadzki, a czasami z uwagi na złe zachowanie. Lily chodziła aż do 13 szkół. Jako 14-latka znalazła się w szkole z internatem, z której jednak uciekła na festiwal do Glastonbury. Ostatecznie rok później porzuciła naukę i wyjechała na Ibizę. Pojawiała się na płytach house'owych (w wokalu).

Save the Children jest międzynarodową organizacją non-profit, prowdzącą działalność humanitarną. Została założona w 1919 przez Eglantyne Jebb i jej siostrę Dorothy Buxton w Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na tragedię pierwszej wojny światowej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Ze względu na zainteresowania rodziców w domu Lily nigdy nie brakowało płyt. W dzieciństwie słuchała reggae i punka. Obecnie jako swoje inspiracje wymienia artystów alternatywnej muzyki klubowej, a także The Specials, Rip Rig and Panic, T. Rex, The Slits, Blondie i Wreckless Eric, Prince'a i Eminema oraz Kate Bush.

Kariera[ | edytuj kod]

Debiutancka płyta wokalistki zatytułowana Alright, Still ukazała się w lipcu 2006 roku. Album zawiera 11 utworów. Singel „Smile”, który pochodzi z tej płyty stał się utworem tygodnia w BBC Radio 1 i wielkim przebojem w Wielkiej Brytanii. Produkcją albumu zajęli się Pablo Cook, Blair MacKichan, Future Cut, Mark Ronson oraz Greg Kurstini. Oprócz wymienionego singla, z krążka „Alright, Still pochodzą utwory: „LDN”, „Littlest Things” oraz „Shame For You/Alfie”.

Internat (łac. internus – wewnętrzny) – prowadzony przez szkołę zakład opiekuńczy dla młodzieży uczącej się poza miejscem zamieszkania.Shame for You – singel brytyjskiej wokalistki popowej Lily Allen z jej debiutanckiego albumu studyjnego zatytułowanego Alright, Still. Twórcami tekstu piosenki jest Lily i Blair MacKichan, który zajął się też produkcją. Utwór zawiera sample singla Jackiego Mittoo "Loving You" i wydany został jako strona A czwartego singla Lily "Alfie" w Wielkiej Brytanii przez wytwórnię Regal Recordings. Do tego utworu nie nakręcono teledysku, ale Lily wielokrotnie promowała go na swojej trasie koncertowej przez śpiewanie go.

9 lutego 2009 wydała album zatytułowany: It’s Not Me, It’s You, z którego pochodzi 5 singli: „The Fear”, „Not Fair”, „Fuck You”, „22” i „Who’d Have Known”.

W roku 2009 brała udział w kampanii reklamowej torebek Coco Cocon, marki Chanel. We wrześniu tego samego roku śpiewała podczas pokazu wiosna-lato Chanel.

20 czerwca Allen ogłosiła, że powraca do studio i zaczyna pracę nad nową muzyką. Gościnnie pojawiła się na płycie P!nk, The Truth About Love, w singlu „True Love”. Lily ogłosiła, że jej nowy album pojawi się pod koniec roku 2013. Jej inspiracją do nowej muzyki ma być macierzyństwo.

The Specials (znany też jako The Special AKA) – angielski zespół muzyczny grający ska założony w 1977 roku w Coventry. Jeden z najważniejszych twórców drugiej fali ska (2 Tone).UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

W listopadzie 2013 Lily Allen nagrała cover piosenki Keane'a „Somewhere Only We Know”. Utwór dotarł do pierwszego miejsca w notowaniu UK Singles Chart, a część dochodów ze sprzedaży została przekazana dla organizacji Save the Children.

12 listopada 2013 ukazał się pierwszy, od 2009 roku singiel Lily Allen „Hard Out Here”. 13 stycznia 2014 roku na antenie BBC Radio 1 odbyła się premiera utworu „Air Balloon”, który został drugim singlem promującym album Sheezus.

Po wydaniu trzeciego albumu, Allen miała "kryzys tożsamości", nie cieszyła się muzyką, którą miała tworzyć i wierzyła, że ludzie z branży muzycznej kontrolują jej muzyczne wybory.

BBC Radio 1 – brytyjska ogólnokrajowa stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC. Powstała w roku 1967, kiedy to uznano, że dotychczasowy kanał radiowy BBC poświęcony muzyce popularnej - BBC Light Programme - nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych słuchaczy, którzy preferują rozmaite rozgłośnie pirackie. Light Programme został więc podzielony na dwie nowe stacje - adresowane do młodzieży Radio 1 i przeznaczone dla nieco starszego odbiorcy BBC Radio 2. Jest drugą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii.No Shame – czwarty album studyjny brytyjskiej piosenkarki Lily Allen. Wydawnictwo ukazało się 8 czerwca 2018 roku nakładem wytwórni Parlophone. Promocję albumu rozpoczęto w grudniu 2017 roku, wraz z premierą pierwszego promującego singla – „Trigger Bang”.

W 2017 roku Allen wspomniała w podcaście News Roast, że pracuje nad nowym albumem, który będzie dotyczył głównie niej samej, relacji z dziećmi, rozpadu jej małżeństwa oraz nadużywania substancji. ̈8 czerwca 2018 roku ukazał się jej czwarty album zatytułowany No Shame. Krążek promowały single „Trigger Bang” oraz „Lost My Mind”.

Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Od wielu lat piosenkarka publicznie przyznaje że ma problem z nadużywaniem alkoholu i środków przeciwbólowych. W 2008 roku poroniła pierwsze dziecko ze związku z Edem Simmonsem z grupy Chemical Brothers W październiku 2010 roku artystka urodziła martwego syna Williama. 11 czerwca 2011 roku Lily poślubiła Sama Coopera, właściciela firmy budowlanej. Ceremonia odbyła się w angielskiej wiosce Cranham. 25 listopada urodziła dziewczynkę o imieniu Ethel Mary, zaś 10 stycznia 2013 roku drugą córeczkę o imieniu Marnie Rose.

Hammersmith - dzielnica Londynu położona 8 km na północny zachód od Charing Cross w gminie London Borough of Hammersmith and Fulham. Dzielnica jest od kilkudziesięciu lat centrum mniejszości polskiej w Londynie. W Hammersmith znajduje się Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, będący siedzibą powstałej w 1942 Biblioteki Polskiej – jednej z większych tego typu instytucji poza granicami Polski.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2019 roku piosenkarka rozpoczęła związek z aktorem Davidem Harbourem. Para zadebiutowała na czerwonym dywanie podczas 26. ceremonii wręczenia nagród Gildii Aktorów Ekranowych. Allen poślubiła Harboura 7 września 2020 roku w Las Vegas, ślubu udzielił im urzędnik przebrany za Elvisa Presleya.

Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.Poronienie (łac. abortus) – przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie (od 23. tyg. mówi się o porodzie przedwczesnym) wskutek wydalenia obumarłego zarodka lub płodu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

The Chemical Brothers – dwuosobowa angielska grupa muzyki elektronicznej składająca się z Toma Rowlandsa oraz Eda Simonsa. Początkowo zespół nagrywał pod nazwą The Dust Brothers i współpracował przy tworzeniu muzyki elektronicznej między innymi z The Prodigy. The Chemical Brothers w późniejszym czasie nagrywali także z takimi twórcami muzyki elektronicznej jak Moby i Underworld.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Sheezus – trzeci album studyjny brytyjskiej piosenkarki Lily Allen. Wydawnictwo ukazało się 2 maja 2014 roku nakładem wytwórni Parlophone. Promocję albumu rozpoczęto w listopadzie 2013 roku, wraz z premierą pierwszego promującego singla – „Hard Out Here”. Kolejnym singlem został utwór „Air Balloon”
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Alfie Allen, właśc. Alfie Evan Owen-Allen (ur. 12 września 1986 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

Reklama