Lilienfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lilienfeldmiasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, siedziba powiatu Lilienfeld, nad rzeką Traisen, na południowy zachód od Wiednia, w regionie Mostviertel. Liczy 2 862 mieszkańców (1 stycznia 2014).

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Powiat Lilienfeld (niem. Bezirk Lilienfeld) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Mostviertel. Siedziba znajduje się w Lilienfeld, starostą jest Ernst Anzeletti.

Znane przede wszystkim z opactwa Lilienfeld, znajdującego się w centrum miasta.

W Lilienfeld znajduje się również sarkofag Leopolda VI Sławnego, założyciela opactwa, oraz grób Mathiasa Zdarskiego, prekursora narciarstwa alpejskiego.

Centrum Lilienfelda, 2005

Atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

Z Lilienfelda można wyjechać wyciągiem krzesełkowym lub przejść pieszo na Muckenkogel. Trasa wyciągu prowadzi nad wodospadami. Stacja końcowa znajduje się niedaleko schroniska „Klosteralm“ na wysokości 1 084 m n.p.m. Stamtąd można przejść do schroniska „Lilienfelder Hütte“ (956 m n.p.m. – obecnie należy do klubu Österreichischer Alpenverein lub do „Traisener Hütte“ na wysokości 1 313 m n.p.m.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Österreichischer Alpenverein lub Oesterreichischer Alpenverein (OEAV) (polski: Austriacki Związek Alpinizmu) – największy klub alpejski w Austrii z siedzibą w Innsbrucku. Utrzymuje ponad 700 schronisk, zajmuje się znakowaniem szlaków i wydawaniem map. Swoim członkom oferuje również ubezpieczenie górskie obejmujące cały świat. W ramach ÖAV działają sekcje wspinaczki sportowej, organizowane są szkolenia i wyprawy, również w góry wysokie.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona internetowa miasta
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Leopold VI Sławny (ur. 1176 r., zm. 28 lipca 1230 r. w San Germano) – książę Austrii w latach 1198-1230 i Styrii w latach 1194-1230.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama