Likurg (syn Aleosa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Likurg lub Lykurgos (gr.: Λυκοῦργος, Lykurgos) – król Tegei, syn Aleosa. Postać z mitologii greckiej.

Tegea (gr. Τεγέα) – jedno z najstarszych i najpotężniejszych miast w starożytnej Grecji w Arkadii. Wzmiankowane w Katalogu Okrętów w Iliadzie. Obecnie, pozostałości polis leżą 10 km na południowy wschód od miasta Tripolis, na terenie wsi Alea. Na terenie starożytnego miasta znajdowało się sanktuarium Demeter i Persefony oraz świątynia Ateny Alea, która była ważnym centrum religijnym w starożytnej Grecji oraz słynnym azylem dla zbiegów. Pierwotna świątynia spłonęła w 394 p.n.e., odbudowana została według projektu Skopasa.Robert Graves (ur. 24 lipca 1895 w Wimbledonie, zm. 7 grudnia 1985 w Dejà, Majorka) – angielski poeta, prozaik i badacz mitologii. Syn irlandzkiego pisarza Alfreda Gravesa.

Likurg był potomkiem Arkasa, synem Aleosa i Neajry, córki Pereusa. Został królem Tegei po śmierci brata Cefeusza, który zginął wraz z synami pod Spartą. Dożył bardzo późnego wieku. Z Kleofyle (lub Euronyme) miał czterech synów Ankajosa, Epochosa, Amfidamasa i Iasosa. Przez Iasosa był dziadkiem Atalanty, przynajmniej w jednej wersji mitu o niej. Był też dziadkiem Melaniona, który ją poślubił.

Cefeusz (także Cefeusz Arkadyjczyk, Kefeus, gr. Κηφεύς Kēpheús, Κηφέας Kēphéas, łac. Cepheus) – w mitologii greckiej Argonauta i król Tegei w Arkadii.Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO, Ossolineum) – zasłużony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 r. – łączył w sobie Bibliotekę, Wydawnictwo i Muzeum Książąt Lubomirskich), ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 roku przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, otwarty w 1827 roku we Lwowie.

Homer w Iliadzie przechował wiadomość o tym, że Likurg pokonał w walce Areitoosa, króla Arne w Beocji, który nie używał w boju włóczni, ani łuku, lecz żelazną buławą druzgotał zastępy wroga. Likurg użył podstępu, wciągnął Areitoosa do wąskiego parowu, w którym nie mógł on użyć buławy i tam przeszył go włócznią. Zbroję zdobytą na przeciwniku sam nosił przez długie lata, przed śmiercią przekazał ją olbrzymowi Ereutalionowi. Likurg żył bardzo długo i kiedy zmarł jego synowie już nie żyli. Władzę po nim przejął Echemos, syn Aeroposa, wnuk Cefeusza.

Homer (st.gr. Ὅμηρος, Hómēros, nw.gr. Όμηρος) (VIII wiek p.n.e.) – grecki pieśniarz wędrowny (aojda), epik, śpiewak i recytator (rapsod). Uważa się go za ojca poezji epickiej. Najstarszy znany z imienia europejski poeta, który zapewne przejął dziedzictwo długiej i bogatej tradycji ustnej poezji heroicznej. Do jego dzieł zalicza się eposy: Iliadę i Odyseję. Grecka tradycja widziała w nim również autora poematów heroikomicznych Batrachomyomachia i Margites oraz Hymnów homeryckich. Żaden poeta grecki nie przewyższył sławą Homera. Na wyspach Ios i Chios wzniesiono poświęcone mu świątynie, a w Olimpii i Delfach postawiono jego posągi. Pizystrat wprowadził recytacje homeryckich poematów na Panatenaje.Pierre Grimal (ur. 21 października 1912 w Paryżu, zm. 11 listopada 1996 w Paryżu) – francuski historyk specjalizujący się z historii starożytnego Rzymu.


Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Grimal 1987 ↓, s. 214.
 2. Grimal 1987 ↓, s. 381.
 3. Parada 1997 ↓, Lycurgus.
 4. Grimal 1987 ↓, s. 370 i 381.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Graves: Mity greckie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974.
 • Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1987. ISBN 83-04-01069-0.
 • Homer: Iliada. Warszawa: Prószyński i s-ka, 2005. ISBN 83-7337-970-3.Sprawdź autora:1.
 • Carlos Parada: Arcadia (ang.). maicar.com, 1997. [dostęp 2014-02-21].
 • Beocja (gr. Βοιωτία,Boiotia, łac. Beotia) – kraina historyczna w środkowej starożytnej Grecji między Zatoką Koryncką a Zatoką Eubejską Północną i Południową oraz Cieśniną Ewripos. Obecnie Beocja (Viotia) jest prefekturą w Republice Greckiej w regionie administracyjnym Grecja Środkowa, ze stolicą w Liwadii. Graniczy z nomarchiami Attyka Zachodnia i Attyka Wschodnia (region Attyka) oraz prefekturami Fokida i Ftiotyda (Grecja Centralna). Powierzchnia prefektury Beocja wynosi 2952 km², zamieszkuje ją około 130,7 tys. ludzi (stan z 2005 roku).Atalanta (gr. Ἀταλάντη Atalántē) – w mitologii greckiej piękna uczestniczka łowów kalidońskich, której Meleager przyznał głowę dzika.
  Warto wiedzieć że... beta

  Echemos (gr Ἔχεμος Echemos) – w mitologii greckiej król arkadyjskiej Tegei. Syn Aeroposa, wnuk Cefeusza (Kefeusa), następca Likurga [Paus. VIII, 4, § 7]. Poślubił Timandrę, córkę Tyndareosa i Ledy [Apollod. III, 10, § 6].

  Reklama