Lihou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie wyspy Lihou na mapie Baliwatu Guernsey
Lihou

Lihou – należąca do archipelagu Wysp Normandzkich wyspa o powierzchni 15,6 ha, administracyjnie część baliwatu Guernsey.

Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) – terytorium przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey.

W styczniu 1995 roku wyspa została odkupiona przez Guernsey. Lihou jest połączona z Guernsey drogą groblową wychodzącą z cypla L’Eree. Lihou należy do parafii St. Peter.

Na wyspie znajdują się ruiny niewielkiego klasztoru St. Mary, który został założony przez benedyktyńskich mnichów około XII wieku. Mieszkańcy wyspy byli wrogo nastawieni do mnichów ponieważ podejrzewali ich nawet o uwielbienie diabła. Podczas reformacji klasztor został zlikwidowany i do czasów dzisiejszych budowla popadła w ruinę.

Terytoria zależne Wielkiej Brytanii - terytoria, które pozostają pod kontrolą i stałą zależnością Wielkiej Brytanii, ale nie stanowią integralnej części Zjednoczonego Królestwa

Jeden z najstarszych budynków na wyspie był używany przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej. Obecnie budynek pełni funkcje szkoły.

Po czasach zaboru niemieckiego zniknęły wszystkie ślady przemysłu na wyspie.Reklama