Lignano Sabbiadoro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lignano Sabbiadoro – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Udine.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Według danych za rok 2014 (stan na 31 grudnia 2014) zamieszkiwało 6.883 osób.

Miasto jest jednym z najważniejszych kurortów północnego Adriatyku. W ostatnich kilkudziesięciu latach powstało tutaj niespełna 200 różnej klasy hoteli. Kurort nazywający się w przeszłości Lignano z przyczyn marketingowych zmienił nazwę na Lignano Sabbiadoro, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Lignano Złote Piaski. W centrum znajduje się 8 km linia szerokich, piaszczystych plaż podzielona na 40 stref. Zabudowa hotelowa i apartamentowa powstała wzdłuż linii plaż oraz wokół głównego miejskiego deptaku. Miasto dzieli się na trzy dzielnice: Lignano Sabbiadoro, Lignano Pineta i Lignano Riviera.

Eisenstadt (węg. Kismarton, chor. Željezno) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Austrii, u podnóża Gór Litawskich, stolica kraju związkowego Burgenland, licząca 12,84 tys. mieszkańców (X 2009). Położone w centrum rolniczego regionu Burgenland, stanowi jego zaplecze handlowo-usługowe. W regionie przeważają uprawy winorośli, buraków cukrowych i tytoniu. Istnieje rozwinięty przemysł przetwórstwa spożywczego i przemysł włókienniczy. Obecna nazwa i prawa miejskie nadano w 1373.Ketchum – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Idaho, w hrabstwie Blaine. Popełnił w nim samobójstwo Ernest Hemingway.

Współpraca[ | edytuj kod]

 • Austria Eisenstadt, Austria
 • Stany Zjednoczone Ketchum, Stany Zjednoczone
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ropczyński Ł.: Lignano Sabbiadoro (pol.). Kierunek Włochy. [dostęp 2014-12-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa miasta (wł.)
 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama