Liga Narodowa (partia polityczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liga Narodowa (LN) – polska prawicowa partia polityczna, zarejestrowana pierwotnie 11 stycznia 2007 jako Ruch Ludowo-Narodowy (pod tą nazwą działała do 27 kwietnia 2013). Założona została głównie przez byłych działaczy Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony RP. Jako RLN miała charakter narodowo-ludowy, natomiast jako LN odwołuje się jedynie do narodowej demokracji.

Wybory parlamentarne w Polsce w 2011 roku – wybory do Sejmu i Senatu, zarządzone 4 sierpnia 2011 przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na 9 października 2011 roku. Wybory odbyły się według zasad wprowadzonych przez Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011.Polska Jest Najważniejsza (PJN) – polska centroprawicowa partia polityczna założona 12 grudnia 2010, zarejestrowana 17 marca 2011. Posiadała klub parlamentarny (w Sejmie VI kadencji i Senacie VII kadencji), obecnie posiada reprezentację w Parlamencie Europejskim. Ugrupowanie tworzą w większości byli politycy Prawa i Sprawiedliwości, częściowo również Platformy Obywatelskiej.

Historia partii[ | edytuj kod]

Partię Ruch Ludowo-Narodowy utworzyli posłowie Koła Poselskiego Ruch Ludowo-Chrześcijański (Józef Cepil, Piotr Cybulski, Tadeusz Dębicki, Bogusław Kowalski, Józef Pilarz, Anna Sobecka i Krzysztof Szyga, czyli wszyscy członkowie koła oprócz Gabrieli Masłowskiej, która wstąpiła później do partii). Ruch Ludowo-Narodowy, według założycieli, mógł liczyć także na 7 senatorów – członków Senatorskiego Klubu Narodowego (jednak członkiem partii został jedynie Waldemar Kraska). 7 maja 2007 Koło Poselskie RLCh zmieniło nazwę na „Koło Poselskie RLN”.

Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej – partia polityczna, odwołująca się w różnych okresach swojej działalności głównie do idei narodowo-lewicowych, chrześcijańsko-lewicowych, socjaldemokratycznych, chrześcijańsko-demokratycznych, nacjonalistycznych, narodowo-katolickich i agrarnych, najczęściej łącząca poszczególne elementy tych nurtów, założona 10 stycznia 1992 (zarejestrowana sądownie 12 czerwca 1992) z inicjatywy działaczy ZZR "Samoobrona" Andrzeja Leppera, do 17 stycznia 2000 pod nazwą Przymierze Samoobrona. W latach 2006–2007 współtworzyła koalicyjny rząd wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Ligą Polskich Rodzin. 4 marca 2012 weszła w skład partii Samoobrona, powołanej w styczniu 2010 przez część działaczy Samoobrony RP.Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019 roku odbyły się 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 52 eurodeputowanych. Były to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 RLN wystartował z list Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzając do parlamentu 3 posłów (Bogusława Kowalskiego, Annę Sobecką i Gabrielę Masłowską) oraz 1 senatora (Waldemara Kraskę). Z listy Samoobrony RP bezskutecznie kandydował do Sejmu także należący do Ruchu Józef Pilarz. Parlamentarzyści RLN wybrani z ramienia PiS zasiedli w Klubie Parlamentarnym tej partii.

Gabriela Masłowska (ur. 27 czerwca 1950 w Batorzu) – polska polityk, ekonomistka, nauczyciel akademicki, posłanka na Sejm IV, V, VI i VII kadencji.Krzysztof Michał Szyga (ur. 6 lutego 1966 w Katowicach) – polski polityk, samorządowiec i inżynier, poseł na Sejm V kadencji.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 RLN podjął decyzję o kontynuacji współpracy z PiS, jednak członkowie partii nie wystartowali w wyborach. 20 kwietnia 2010 Ruch podpisał porozumienie o współpracy z Ligą Obrony Suwerenności. W wyborach prezydenckich w 2010 RLN udzielił poparcia kandydatowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. W wyborach samorządowych w tym samym roku kandydaci RLN ponownie znaleźli się na listach Prawa i Sprawiedliwości.

Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.Wybory samorządowe VI kadencji odbyły się 21 listopada 2010 roku (I tura). II tura (ponowne głosowanie w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) odbyła się 5 grudnia i 19 grudnia 2010 roku. Termin wyborów został ogłoszony przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska 15 września 2010 roku.

Na przełomie stycznia i lutego 2011 wszyscy rekomendowani przez RLN parlamentarzyści wstąpili do PiS. W związku z opuszczeniem partii przez jej szefa Bogusława Kowalskiego, obowiązki przewodniczącego objął tymczasowo szef rady naczelnej partii Wiesław Kosobudzki. 19 lutego 2011 Zarząd Główny RLN powierzył funkcję p.o. przewodniczącego Krzysztofowi Filipkowi.

Jarosław Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie) – polski polityk, doktor nauk prawnych. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Twórca i prezes partii politycznych Porozumienie Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość, senator I kadencji, poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. Od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007 prezes Rady Ministrów. Kandydat na urząd Prezydenta RP w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010.Wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2014 roku zaplanowane zostały na 25 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych. Będą to trzecie wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 RLN zawarł porozumienie z partią Polska Jest Najważniejsza, na mocy którego na 2. miejscu listy PJN do Sejmu w okręgu konińskim znalazł się wiceprzewodniczący RLN Tadeusz Dębicki. Otrzymał on w wyborach 382 głosy, a PJN nie osiągnęła progu wyborczego.

28 stycznia 2012 na nowego p.o. przewodniczącego RLN (i przewodniczącego ZG) został wybrany Zbigniew Lipiński.

Narodowa Demokracja lub ruch narodowy (popularna nazwa endecja od skrótu ND) – polski ruch polityczny o ideologii nacjonalistycznej, powstały pod koniec XIX wieku. Głównym ideologiem i współzałożycielem Narodowej Demokracji był Roman Dmowski.Ewidencja partii politycznych (potocznie: rejestr partii politycznych) prowadzona jest przez Sąd Okręgowy w Warszawie (Wydział VII). Wpis do ewidencji jest wymagany dla uzyskania przez partię polityczną osobowości prawnej.

W maju 2012 został powołany Okręg Norweski RLN-OWP, obejmujący swym zasięgiem działaczy Ruchu i Obozu Wielkiej Polski pracujących w Norwegii.

27 kwietnia 2013 na kongresie nastąpiła zmiana nazwy Ruchu Ludowo-Narodowego na „Liga Narodowa”, zaś szefem ugrupowania pozostał Zbigniew Lipiński. Powodem zmiany nazwy było wcześniejsze odejście z RLN dawnych polityków Samoobrony RP.

W eurowyborach w 2014 LN nie wystartowała. Partia współtworzyła ruch Wspólnota Patriotyzm Solidarność, który wystartował w wyborach samorządowych w tym samym roku. LN aktywnie popierała kandydaturę Konrada Rękasa (startującego z ramienia komitetu związanego z Nową Prawicą) na prezydenta Chełma.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Piotr Cybulski (ur. 19 kwietnia 1955 w Bierutowie) – polski polityk, inżynier leśnik, poseł na Sejm V i VI kadencji.

10 grudnia 2014 RLN został wykreślony z ewidencji partii politycznych, jednak 12 stycznia 2017 w ewidencji znalazła się LN, co miało miejsce w wyniku przerejestrowania powstałej w 2014 partii Tak dla Polski – kierowanej przez Przemysława Piastę (wówczas jednocześnie działacza KORWiN, z której odszedł w tym samym roku), w miejsce którego wpisano Zbigniewa Lipińskiego jako prezesa do rejestru. W wyborach samorządowych w 2018, ani w wyborach do PE w 2019 partia nie wystartowała. W wyborach parlamentarnych w 2019 liderzy LN Zbigniew Lipiński i Zenon Dziedzic kandydowali bezskutecznie do Sejmu z list Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Józef Pilarz (ur. 10 czerwca 1956 w Barlinku, zm. 22 marca 2008) – polski polityk, ogrodnik, przedsiębiorca i rolnik, poseł na Sejm V kadencji.Anna Elżbieta Sobecka z domu Stramowska (ur. 27 marca 1951 w Piotrkowie Kujawskim) – polska polityk, nauczycielka, od 1997 posłanka na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, była spikerka Radia Maryja.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wybory samorządowe w Polsce w 2018 – wybory samorządowe, które zostaną zarządzone między 16 lipca a 16 sierpnia 2018, odbędą się zaś 21 października, 28 października, 1 listopada albo 4 listopada 2018 (ewentualna druga tura dwa tygodnie później). W wyborach tych wybierani będą włodarze (wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast) oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
KORWiN: Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja – polska konserwatywno-liberalna i eurosceptyczna partia polityczna założona w styczniu 2015 przez część działaczy Kongresu Nowej Prawicy skupionych wokół Janusza Korwin-Mikkego, zarejestrowana sądownie 23 czerwca 2015. Symbolem partii jest złota korona.
Tadeusz Dębicki (ur. 31 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polski polityk, związkowiec, rolnik i technik mechanik, poseł na Sejm V kadencji.
Konrad Rękas (ur. 19 września 1975 w Lublinie) – polski dziennikarz, polityk, samorządowiec, były radny i przewodniczący sejmiku lubelskiego.
Liga Obrony Suwerenności (LOS) – polska partia polityczna założona 3 maja 2002 w Gdańsku z inicjatywy Wojciecha Podjackiego, zarejestrowana 26 września 2002 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Wybory samorządowe w Polsce w 2014 roku - wybory samorządowe, które odbędą się 16 listopada 2014. Będą to pierwsze wybory samorządowe przeprowadzone na podstawie przepisów Kodeksu wyborczego.
Wybory prezydenckie w Polsce wyłoniły piątego prezydenta w III Rzeczypospolitej, następcę zmarłego w trakcie kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwsza tura wyborów odbyła się 20 czerwca 2010, a druga tura dwa tygodnie później – 4 lipca. Na prezydenta wybrany został Bronisław Komorowski.

Reklama