• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • LibreOffice  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  OpenDocument (znany również jako ODF oraz ISO/IEC 26300, pełna nazwa: Open Document Format for Office Applications) to otwarty standard ISO formatu plików pakietów biurowych. Obejmuje dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, wykresy i prezentacje multimedialne. Pierwsza wersja formatu bazowała na XML-owym formacie pakietu OpenOffice.org. Obecnie OpenDocument jest rozwijany przez niezależną organizację OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards).Rozszerzenie – sposób oznaczania typu pliku za pomocą sufiksu jego nazwy. Rozszerzenie jest oddzielone od reszty nazwy za pomocą kropki. Ponieważ w nowoczesnych systemach nazwa pliku może sama w sobie zawierać kropki, przyjmuje się, że rozszerzeniem jest część nazwy po ostatniej kropce, a samo rozszerzenie nie zawiera kropek.
  Liczba użytkowników oraz masowe wdrożenia[ | edytuj kod]

  Ponieważ LibreOffice jest wolnym oprogramowaniem, może być rozpowszechniany bez żadnych ograniczeń. Z tego powodu dokładna liczba użytkowników pakietu nie jest znana.

  17 października 2012 Florian Effenberger, prezes zarządu The Document Foundation, oświadczył, że – według szacunków fundacji – pakiet LibreOffice jest używany przez blisko 60 milionów użytkowników.

  Jednak krytycy zwracają uwagę, że szacunki te są oparte na wadliwej metodologii – uwzględniają głównie liczbę pobrań pliku instalacyjnego, co prowadzi do zawyżenia rzeczywistej liczby użytkowników (uwzględniani są ludzie, którzy zainstalowali pakiet wielokrotnie oraz ci, którzy pobrali go wyłącznie po to, aby sprawdzić jego możliwości). Na zarzuty te przedstawiciele The Document Foundation odpowiadają, że w rzeczywistości szacunki są zaniżone, ponieważ pomija się w nich inne kanały dystrybucji, takie jak płyty CD z programem czy repozytoria dystrybucji Linux.

  Las Palmas de Gran Canaria jest miastem leżącym na Wyspach Kanaryjskich przynależącym do prowincji Las Palmas (Hiszpania). Jest ono położone na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria. Jest stolicą wyspy, a zarazem stolicą Autonomii Kanaryjskiej, współdzielnie z miastem Santa Cruz de Tenerife. Poza tym jest największym miastem Wysp Kanaryjskich (siódmym w Hiszpanii), a także stolicą prowincji Las Palmas.Microsoft Visio – składnik pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office służący do tworzenia schematów i diagramów.

  Już kilka miesięcy po opublikowaniu pierwszej wersji, LibreOffice zaczął być wdrażany w wielu środowiskach obejmujących dużą liczbę stanowisk komputerowych, w szczególności w instytucjach użyteczności publicznej. Do najważniejszych wdrożeń należą (w kolejności chronologicznej):

 • W pierwszym kwartale 2011 roku zakończono instalację na wszystkich 450 komputerach zarządzanych przez władze miasta Limerick w Irlandii, wliczając w to trzy biblioteki publiczne, komendę straży pożarnej, muzeum regionalne oraz miejską galerię sztuki.
 • W pierwszej połowie 2011 roku rozpoczęto instalację na około 25 000 komputerach w kopenhaskich szpitalach.
 • 27 czerwca 2011 przedstawiciele władz miasta Las Palmas w Hiszpanii ogłosili plan migracji 1200 komputerów na LibreOffice.
 • W 2008 roku francuska żandarmeria rozpoczęła proces migracji wszystkich komputerów (około 85 000 stanowisk) na system operacyjny Ubuntu; LibreOffice jest domyślnym pakietem biurowym w Ubuntu od wersji 11.04 wydanej 28 kwietnia 2011.
 • W pierwszej połowie 2012 roku francuska Międzyministerialna Grupa ds. Otwartego Pakietu Biurowego (fr. Mutualisation Interministérielle pour une Bureautique Ouverte, MIMO), specjalna komórka rządowa utworzona z przedstawicieli Ministerstw Ekonomii, Edukacji, Finansów, Kultury, Obrony Narodowej, Rolnictwa, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Środowiska, potwierdziła kompatybilność LibreOffice z kontrolowaną przez siebie infrastrukturą techniczną, a tym samym umożliwiła jego wdrożenie. Pod kontrolą MIMO pracuje 500 000 komputerów, ale nie wiadomo na jakiej liczbie z nich zainstalowano LibreOffice.
 • W sierpniu 2012 przedstawiciele władz regionu Umbria we Włoszech ogłosili plan migracji 5000 stanowisk komputerowych na LibreOffice. Do połowy 2013 roku pakiet został wdrożony na 1000 komputerów.
 • 18 kwietnia 2012 Theodomir Cayetano, przedstawiciel władz regionu Estremadura w Hiszpanii, ogłosił plan migracji 40 000 stanowisk komputerowych na oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym; nie jest jasne, na jakiej części z nich zostanie zainstalowany LibreOffice.
 • 17 października 2012 Kirsten Böge, rzeczniczka prasowa miasta Monachium, zapowiedziała migrację na LibreOffice wszystkich miejskich stanowisk komputerowych (około 15 000).
 • 22 sierpnia 2013 Sofia Bellés, dyrektor regionalnego wydziału technologii informacyjnych i komunikacyjnych, ogłosiła, iż hiszpański region Walencja zakończył migrację około 120 000 stanowisk na LibreOffice.
 • Przenośne wersje LibreOffice[ | edytuj kod]

  Pakiet LibreOffice jest również dostępny w wersjach przenośnych. Wersja przenośna posiada takie same możliwości jak zwyczajna, ale nie wymaga instalowania na komputerze. Należy jedynie ją rozpakować na urządzeniu przenośnym (np. pendrive lub karcie pamięci) i następnie z niego uruchamiać. Wszystkie ustawienia użytkownika również zostają zapisywane na urządzeniu przenośnym. Oficjalne przenośne wersje pakietów LibreOffice są tworzone przez PortableApps.com we współpracy z The Document Foundation. Dostępne są także wersje przenośne tworzone przez niezależne serwisy, m.in. LiberKey oraz winPenPack.

  RTF (Rich Text Format) - format pliku opracowany w 1987 r. przez Microsoft do między-platformowej wymiany informacji między procesorami tekstów.Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] za [rzeką] Duero) – autonomiczna wspólnota w Hiszpanii. Składa się z prowincji Cáceres i Badajoz. Graniczy z Kastylią i Leónem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją oraz Portugalią na zachodzie. Stolicą jest Mérida.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  wmf (ang. Windows Metafile Format - format metaplików Windows) - format graficzny stosowany w systemach Windows, zawierający instrukcje dla systemu operacyjnego, jak wyświetlać grafikę wektorową i rastrową. Pliki WMF (rozszerzenie .wmf) zajmują mniej miejsca niż zawierające te same informacje bitmapy.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.
  Fork – sytuacja, w której rozwój projektu nie prowadzi już jedną drogą, ale rozwidla się na dwie lub więcej gałęzi.
  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.
  Pamięć USB (znana także pod nazwami: pendrive, USB Flash Drive, Flash Disk, Flashdrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) – urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.
  Ubuntu – kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop), choć powstała również wersja serwerowa oraz na netbooki. Rozwój tej ostatniej zakończył się w 2011 roku, gdyż zdecydowano o połączeniu wydań dla komputerów biurowych i domowych z wersją dla netbooków, jednocześnie dodając nową powłokę graficzną – Unity – będącą w rzeczywistości nakładką na popularnego GNOME.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.