Liberia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Pod koniec lat 80. XX wieku sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju stała się niestabilna, co było skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003). Członek Unii Afrykańskiej i ECOWAS.

Zbory Boże Liberii (ang. Liberia Assemblies of God) – chrześcijański wolny kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego działający w Liberii, wchodzący w skład Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Zbory Boże w Liberii liczą 75.000 wiernych zrzeszonych w 400 zborach, co czyni je największym wyznaniem zielonoświątkowym w kraju.Charles Ghankay Taylor (ur. 28 stycznia 1948 w Arthington koło Monrovii) – polityk liberyjski, były prezydent Liberii, pierwszy przywódca państwa afrykańskiego skazany przez międzynarodowy trybunał za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Urząd sprawował w okresie od 2 sierpnia 1997 do 11 sierpnia 2003.

Ustrój polityczny[ | edytuj kod]

Zgodnie z konstytucją z 1986 (modyfikowana 1988) Liberia jest republiką. Na jej czele stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję, będący jednocześnie szefem rządu. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu pochodzącego z wyborów powszechnych (Senat, o 9-letniej kadencji, liczy 30 senatorów, Izba Reprezentantów, o 6-letniej kadencji – 64 członków). Władzę wykonawczą sprawuje rząd powoływany przez prezydenta.

Wojna domowa – konflikt zbrojny, w którym stronami są obywatele jednego państwa, plemienia lub grupy etnicznej. Wojna domowa jest częstą przyczyną osłabienia państwa czy plemienia. Jest rodzajem wojny.Prawo wyborcze – ogół przepisów prawa i norm prawnych regulujących proces wyborów na który składają się między innymi rozstrzygnięcia w zakresie ordynacji wyborczej i takich kwestii jak na przykład: tryb zgłaszania kandydatów, tryb przeprowadzania wyborów, warunki ważności wyborów, zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej.
 Osobny artykuł: Ustrój polityczny Liberii.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Państwo podzielone jest na 15 hrabstw:

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Religia w Liberii – według badań Pew Research Center w 2010 roku tworzona była głównie przez wyznawców chrześcijaństwa (85,9%), islamu (12%) i tradycyjnych religii plemiennych (0,5%). 1,4% nie wyznaje żadnej religii.
Monrovia (dawne spolszczenie: Monrowia) – największe miasto i stolica Liberii. Położone u ujścia rzeki St. Paul do Oceanu Atlantyckiego (Wybrzeże Pieprzowe). Okręg stołeczny liczy sobie ponad milion mieszkańców, czyli 29% populacji całej Liberii według cenzusu z 2008 roku.
Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Świadkowie Jehowy w Liberii – wspólnota 6340 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Liberii, należących do 113 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 73 223 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Monrovii.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.
Sąd Specjalny dla Sierra Leone – trybunał karny utworzony na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2000 roku oraz porozumienia między sekretarzem generalnym ONZ a rządem Sierra Leone z roku 2002. Zajmuje się sądzeniem najcięższych zbrodni popełnionych na terytorium tego państwa od roku 1996. Zasiadają w nim sędziowie mianowani przez rząd Sierra Leone, jak i przez sekretarza generalnego ONZ.

Reklama