• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Li Congke

  Przeczytaj także...
  Kitanowie – koczowniczy lud azjatycki, który w X wieku zdominował obszar rozciągający się od Korei na wschodzie do Ałtaju na zachodzie i podbijając część północnych Chin ustanowił Dynastię Liao (907-1125). Od nazwy tego ludu pochodzi "Kataj", jedna ze starszych nazw Chin w językach europejskich.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Li Congke (chiń. upr. 李从珂; chiń. trad. 李從珂; pinyin Lǐ Cóngkē; ur. 885, zm. 937) – cesarz chiński z Późniejszej dynastii Tang, ostatni przedstawiciel tej dynastii.

  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.Li Siyuan (chin.: 李嗣源; pinyin: Lǐ Sìyuán) – cesarz chiński z Późniejszej dynastii Tang sprawujący swe rządy od 926 do 933 roku.

  Został adoptowany przez Li Siyuana, drugiego władcę z Późniejszej Tang. Tron odziedziczył jego przyrodni brat Li Conghou, którego obalił w 934 i sam objął władzę. Był ostatnim władcą z Późniejszej dynastii Tang. W 937 roku został pokonany przez Shi Jingtanga, który zdobył jego stolicę korzystając z wojsk kitańskich. Odebrał sobie życie w tym samym dniu podpalając pałac.

  Lew Nikołajewicz Gumilow (ros. Лев Николаевич Гумилёв, ur. 1 października 1912 w Petersburgu, zm. 15 czerwca 1992 w Sankt Petersburgu) – rosyjski historyk, geograf, etnolog i orientalista. W latach 1933 - 1938 trzykrotnie aresztowany, po czym osadzony w gułagu, gdzie przebywał do wybuchu wojny z Niemcami w 1941. W czasie wojny powołany do Armii Czerwonej, z którą dotarł do Berlina. Po demobilizacji ponownie osadzony w łagrze na 10 lat. Zwolniony na mocy amnestii ogłoszonej przez Chruszczowa w 1956.Późniejsza dynastia Tang (chiń. upr.: 后唐; chiń. trad.: 後唐; pinyin: Hòu Táng) to nazwa krótko istniejącej dynastii rządzącej częścią Chin w tak zwanym Okresie Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Późniejsza Tang rządziła od 923 do 937 roku. Była pierwszą z trzech dynastii rządzonych przez Turków Shatuo. U szczytu potęgi kontrolowała większość północnych terytoriów chińskich.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lew Gumilow: Śladami cywilizacji Wielkiego Stepu. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2004.
 • Li Conghou (chin. upr.: 李从厚; chin. trad.: 李從厚; pinyin: Lǐ Cónghòu), urodzony w 914 roku, był cesarzem chińskim z Późniejszej dynastii Tang, założonej przez Turków Shatuo. Sprawował swe rządy zaledwie rok, od 933 do 934. Został obalony przez swego przyrodniego brata Li Congke.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.808 sek.