Lexus LF-A (2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lexus LF-Akoncepcyjny supersamochód należącej do koncernu Toyota firmy Lexus. Pierwszą wersję zaprezntowano w roku 2005 na North American International Auto Show w Detroit, drugą w tym samym miejscu w roku 2007. Oznaczenie modelu jest skrótem od „Lexus Future - Advanced”.

Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).Silnik widlasty (silnik typu V) jest to silnik tłokowy wielocylindrowy rzędowy, w którym cylindry umieszczone są w dwóch rzędach usytuowanych względem siebie pod pewnym kątem np. 90°. Oba rzędy cylindrów napędzają jeden wspólny wał korbowy. Specyficzną odmianą jest płaski silnik V - rozwarcie między rzędami cylindrów wynosi 180°, nie mylić z bokserem.

Wyczynowe coupe miało napęd na tylne koła i 10-cylindrowy silnik widlasty. Pojazd koncepcyjny był pierwowzorem Lexusa LFA.

Lexus LFA - japoński supersamochód marki Lexus produkowany od grudnia 2010 do 18 grudnia 2012 roku zaprezentowany w wersji produkcyjnej podczas salonu motoryzacyjnego w Tokio w 2009 roku wyprodukowany w liczbie 500 egzemplarzy.Samochód koncepcyjny (ang. concept car) - pojazd studyjny, opracowywany przeważnie w formie prototypu w celu zademonstrowania zdolności projektanckich, technologicznych i stylistycznych producenta samochodów lub biura stylistycznego. Powstają również przedprodukcyjne pojazdy, należące do koncepcyjnych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lexus LF-A and LF-Xh Concepts, „Car and Driver” [dostęp 2016-06-03].
Reklama