Lexus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lexus (jap. レクサス - Rekusasu) – marka premium samochodów osobowych należąca do japońskiego koncernu motoryzacyjnego Toyota Motor Corporation, założona w 1989 roku. Na początku 2019 roku Lexus osiągnął łączną sprzedaż 10 mln samochodów, w tym 1,45 mln hybryd. W samym 2019 roku producent sprzedał 765 330 samochodów, w tym około 250 tys. aut z napędem hybrydowym. W 2020 roku hybrydy stanowiły 96% sprzedaży marki w Europie Zachodniej i Środkowej.

Jaguar XJ - limuzyna klasy samochodów luksusowych produkowana przez markę Jaguar od 1968 roku. Od 2009 roku produkowana jest czwarta generacja modelu.Lexus LF-Ch – samochód koncepcyjny należącej do koncernu Toyota marki Lexus, zaprezentowany po raz pierwszy we wrześniu 2009 r. na wystawie motoryzacyjnej Frankfurt Motor Show.

Historia marki i geneza powstania[ | edytuj kod]

Lexus LF-C (2004)
Lexus LF-A (2007)

W 1983 roku prezes koncernu Toyota Motor Corporation Eiji Toyoda rzucił swoim projektantom i inżynierom wyzwanie stworzenia luksusowego pojazdu mogącego konkurować z najlepszymi i najbogatszymi pojazdami na świecie. Tajemniczy projekt oznaczony został kryptonimem F1 (Flagship 1). Zakładał on stworzenie konkurencyjnego modelu dla pojazdów takich jak m.in. BMW serii 7, Jaguar XJ oraz Mercedes-Benz klasy S. Z ponad 200 nazw wybrano nazwę Lexus, która kojarzy się z luksusem i elegancją. Do 2005 roku wszystkie modele marki oferowane na rodzimym rynku japońskim sprzedawane były pod marką Toyota. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem na rynek trzeciej generacji modelu GS.

Lexus LF-X (Lexus Future Crossover) – samochód koncepcyjny firmy Lexus, luksusowej marki koncernu Toyota, przedstawiony w 2003 r. na wystawie motoryzacyjnej Tokyo Motor Show. Supersamochód (także: Autosegment G+) — typ samochodu sportowego, którego opływowa konstrukcja aerodynamiczna oraz silnik wyposażony w ponad 500 KM, pozwalają na uzyskanie prędkości przekraczających 300 km/h. Wykorzystanie tego pojęcia jest także uwarunkowane erą produkcji auta, gdyż przykładowo w latach 60 założenia techniczne i rekordy prędkości były znacząco niższe. Pokrewną kategorią aut jest klasa G – do której należą Porsche 911 (991) czy Porsche Boxster – nie są Supersamochodami.

W 1989 roku zaprezentowany został pierwszy oficjalny model marki – Lexus LS 400. W tym samym roku zaprezentowany został mniejszy model ES 250. Rok później model LS trafił na rynki europejskie. W 1991 roku zaprezentowany został pierwszy model pojazdu sportowego o nadwoziu coupé - SC 300, a dwa lata później wprowadzona zostaje limuzyna GS 300.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Lexus RX - osobowy samochód sportowo-użytkowy marki Lexus produkowany przez koncern Toyota Motor Corporation od 1998 roku jako luksusowa wersja Toyoty Harrier produkowanej od 1997 roku. Od listopada 2008 produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

W 1995 roku zaprezentowany został pierwszy w historii marki luksusowy SUV oparty na modelu Toyota Land Cruiser - model Lexus LX. W 1998 roku zbudowany został pierwszy luksusowy SUV marki - model RX. Rok później do produkcji wprowadzony został kompaktowy model IS.

W 2003 roku uruchomiona została pierwsza linia produkcyjna marki mieszcząca się poza Japonią. Fabryka Toyota Motor Manufacturing Canada w Cambridge w prowincji Ontario rozpoczęła produkcję modelu RX 330. W 2009 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowany został koncepcyjny model LF-Ch zwiastujący wprowadzenie do sprzedaży modelu klasy kompaktowej.

Lexus LF-LC – samochód koncepcyjny należącej do koncernu Toyota marki Lexus, zaprezentowany po raz pierwszy w styczniu 2012 r. na wystawie motoryzacyjnej w Detroit.Lexus LF-1 Limitless – koncepcyjny crossover marki Lexus, należącej do koncernu Toyota Motor Corporation. Samochód zadebiutował oficjalnie na Detroit Auto Show w 2018. Nadwozie samochodu, inspirowane kształtem rozgrzanego metalu i samurajskiego miecza, zostało zaprojektowane przez amerykańskie studio CALTY Design Research. Crossovera opracowano z myślą o możliwości zastosowania napędów różnego typu - ogniw paliwowych, układu hybrydowego, hybrydowego plug-in, silnika benzynowego lub elektrycznego.

Pod koniec 2010 roku rozpoczęto produkcję supersamochodu – modelu LFA. Zbudowanych zostało jedynie 500 egzemplarzy pojazdu, który wyposażony został w benzynową jednostkę napędową o mocy 560 KM. W tym samym roku marka wprowadziła na rynek hybrydowego kompaktowego hatchbacka CT.

W 2014 roku zadebiutował SUV segmentu D Lexus NX, a w 2018 roku producent wprowadził do sprzedaży miejskiego crossovera UX.

Lexus LF-NX – koncepcyjny crossover marki Lexus zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2013 roku. Auto zostało wprowadzone do produkcji w 2014 roku jako Lexus NX.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

W 2019 roku Lexus zaprezentował model UX 300e – pierwsze w pełni elektryczne auto w swojej historii. Napęd kompaktowego crossovera dysponuje mocą 204 KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 300 Nm. Auto jest oferowane z gwarancją na akumulator trakcyjny na 10 lat lub do miliona kilometrów.

2020 był rokiem rynkowego debiutu Lexusa LC Convertible – pierwszego kabrioletu marki z miękkim dachem. Pod maską samochodu znalazł się silnik V8 5.0 o mocy 464 KM.

Autosegment C – niższa, średnia klasa samochodów osobowych, które cechuje zwarta, kompaktowa budowa zapewniająca jednak względny komfort jazdy dla 4 dorosłych osób i umiarkowanie dużą przestrzeń na bagaż. Stąd także inna nazwa segmentu - segment aut kompaktowych.Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

Nazewnictwo modeli[ | edytuj kod]

Nazwy poszczególnych modeli Lexusa składają się z dwóch liter oznaczających model oraz trzech cyfr i ewentualnie litery informującej o zastosowanej jednostce napędowej.

Pierwsza litera oznaczenia związana jest z wielkością samochodu – L (od Luxury) to największe, flagowe auto; E (Executive) – pełnowymiarowy samochód klasy wyższej; G – klasa średnia-wyższa. Kompakty oznaczone zostały literą I oraz C, a crossovery literami N oraz R. Druga litera w oznaczeniu oznacza rodzaj nadwozia: S – sedan (limuzyna), X – crossover (SUV), C – coupé, a T – hatchback.

Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).Lexus LF-SA – koncepcyjny samochód należącej do koncernu Toyota marki Lexus, zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 2015 roku.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
Lexus LF-AR (Lexus Future Advance Roadster) – samochód koncepcyjny typu roadster, zaprezentowany przez należącą do koncernu Toyota firmę Lexus 13 stycznia 2008 r. na wystawie motoryzacyjnej w Detroit.
Lexus IS - samochód osobowy klasy średniej marki Lexus produkowany przez koncern Toyota Motor Corporation od 1998 roku. Obecnie produkowana jest trzecia generacja auta. Na bazie drugiej powstała sportowa odmiana IS F.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Toyota Land Cruiser - osobowy samochód terenowy produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corporation od 1954 roku.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Lexus LF-Gh – samochód koncepcyjny o napędzie hybrydowym, zaprezentowany przez należącą do koncernu Toyota firmę Lexus w 2011 r. na New York International Auto Show. Oznaczenie modelu to skrót od słów „Lexus Future Grand-touring Hybrid”.

Reklama