Lex Papiria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lex Papiriarzymska ustawa uchwalona w 131 p.n.e. na wniosek trybuna ludowego Gajusza Papiriusza Karbona. Wprowadzała tajność głosowania nad projektami ustaw.

Lex Cassia tabellaria – ustawa rzymska wydana w 137 p.n.e. na wniosek trybuna Luciusa Cassiusa Ravilli. Wprowadziła tajność w głosowaniu zgromadzenia ludowego działającego w charakterze sądu, z wyjątkiem spraw o zdradę. Wyjątek dotyczący zdrady został następnie zniesiony przez Lex Caelia tabellaria w 107 r. p.n.e.Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.

Lex Papiria, lex Gabinia (139 p.n.e.) oraz lex Cassia (137 p.n.e.) nazywane były wspólnie leges tabellariae. Wszystkie trzy dotyczyły tajności głosowania. Ich wspólna nazwa pochodzi od tabellae, drewnianych tabliczek używanych do głosowania.

Trybunat ludowy – urząd w republice rzymskiej utworzony w 494 roku p.n.e., którego podstawowym zadaniem była ochrona interesów obywateli, a zwłaszcza plebejuszy przed arbitrażem patrycjuszy w senacie.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Fragment z De legibus Cycerona dotyczący ustawy: w języku łacińskim, angielskim i francuskim
  • Reklama