Lewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lewa (czasem też bitka, wziątka lub sztych) –zestaw kilku kart, które zostały wyłożone przez kilku graczy, a następnie zabrane (odłożone) przez gracza, który dołożył najbardziej wartościową kartę. W grach karcianych typu brydż, wist, tysiąc słowo to oznacza karty leżące na stole po jednej „kolejce”, czyli po tym, jak każdy z graczy wyłożył swoją kartę.W wymienionych grach celem graczy jest zebranie jak największej liczby lew z wysoko punktowanymi kartami (poza brydżem – w brydżu każda lewa ma takie samo znaczenie niezależnie od wysokości kart). Lewa jest zbierana przez tego gracza, który wyłożył najcenniejszą kartę. Postępowanie takie nie jest regułą, np. w kierkach lub w niektórych wariantach gry karcianej 3-5-8 celem graczy jest niezbieranie punktów karnych.

Brydż – gra logiczna rozgrywana przy użyciu kart, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Gracze w jednej parze starają się uzyskać wynik lepszy od wyniku drugiej pary poprzez skompletowanie jak największej liczby lew. Używana jest standardowa talia 52 kart.Wist, wist klasyczny – klasyczna gra karciana wywodząca się z Anglii. Gra pochodzi od wcześniejszej gry zwanej Ruff and Honours.Mimo że wist ma niezwykle proste zasady, to stwarza bardzo duże możliwości zastosowania wyszukanych strategii. Powstało wiele książek o tym, jak należy grać w wista. Gra była bardzo popularna w XVIII i XIX w. Wist jest protoplastą dzisiejszego brydża, różniącym się brakiem licytacji, oraz tym że "dziadek" się nie wykłada. Od wista wywodzi się cala klasa gier nazywanych wistowymi.

Zobowiązanie do wzięcia określonej liczby lew nazywane jest deklaracją lub kontraktem.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KBT Zajęcia nr 1 Starszeństwo kart i lewy pełne, Szkolenia brydżowe, 14 października 2019 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  2. z, Dlaczego KONTRA?, Fundacja Klub KONTRA, 11 marca 2017 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  3. Scheherazade | Nullern ZnadPlanszy.pl [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  4. lewa - Co to jest lewa? + Definicje online + eDefinicje.pl, Definicje słów online - eDefinicje.pl [dostęp 2021-02-04] (pol.).
Reklama