Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984, oficjalnie Igrzyska XXIII Olimpiady – wielosportowe zawody organizowane w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych od 28 lipca do 12 sierpnia 1984 roku. Były to drugie w historii igrzyska zorganizowane w największym mieście Kalifornii oraz trzecie na terenie Stanów Zjednoczonych (szóste biorąc pod uwagę również edycje zimowe).

Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.Peter Ueberroth (ur. 2 września 1937) – amerykański działacz sportowy. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Letnich Igrzysk Olimpijskich 1984. Wobec sukcesu igrzysk uhonorowany tytułem Człowiek Roku tygodnika „Time” za rok 1984. Stał na czele amerykańskiej ligi baseballa ( Commissioner of Baseball) w latach 1984-1989. Był kandydatem na stanowiska gubernatora Kalifornii w wyborach 2003 (uplasował się na szóstym miejscu).

W rywalizacji sportowej udział wzięło 6 797 sportowców ze 140 państw. Zawody zostały zbojkotowane przez Związek Radziecki i w ślad za nim przez większość państw socjalistycznych. Oficjalnym powodem rezygnacji państw zza żelaznej kurtyny z udziału w rywalizacji sportowej była obawa przed smogiem oraz brak bezpieczeństwa i odpowiedniego zaplecza sportowego – faktycznie jednak były to retorsje za bojkot poprzednich igrzysk w Moskwie przez Stany Zjednoczone i część państw zachodnich. Państwa bojkotujące igrzyska w Los Angeles zorganizowały w tym samym roku zawody Przyjaźń-84, które jednak nie kolidowały terminowo z rywalizacją olimpijską (z wyjątkiem rywalizacji jeździeckiej).

Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 30 lipca - 5 sierpnia. Zawody odbyły się w Los Angeles. W zawodach wioślarskich wzięło udział 447 zawodników z 30 krajów. Rozegrano 14 konkurencji - 8 męskich i 6 żeńskich. Kobiety rywalizowały na dystansie 1000 metrów.Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles zostało rozegrane w dniach od 8 do 11 sierpnia. Odbyły się dwie konkurencje indywidualne - kobiet i mężczyzn. W zawodach udział wzięło 109 łuczników (62 mężczyzn i 49 kobiet) z 35 państw.

Igrzyska XXIII Olimpiady zakończyły się zwycięstwem gospodarzy w klasyfikacji medalowej; sportowcy ze Stanów Zjednoczonych zdobyli łącznie 83 złote medale. Na drugim miejscu z 20 złotymi medalami uplasowała się reprezentacja Rumunii, która była jednym z nielicznych państw socjalistycznych, które nie wsparły bojkotu.

Fullerton - miasto w USA, w stanie Kalifornia. W 2000 roku populacja wyniosła 126003 osób. 3 października 1969 roku urodziła się tam Gwen Stefani, amerykańska piosenkarka, a w 1982 Jennifer Corrales, amerykańska aktorka porno bardziej znana jako Jenna Haze.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Państwa uczestniczące

Względy polityczne[ | edytuj kod]

Ze względów politycznych, w ramach retorsji za nieobecność USA i innych państw zachodnich podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 z udziału wycofała się reprezentacja ZSRR. W ślad za nią poszły Bułgaria, NRD, Wietnam, Mongolia, Czechosłowacja, Laos i Afganistan. Później podobną decyzję narzucono sportowcom innych krajów socjalistycznych: Polski, Kuby, Etiopii, Korei Północnej, Węgier. Kraje te zorganizowały własny cykl zawodów sportowych pod nazwą Przyjaźń-84. Jedynymi państwami socjalistycznymi, które nie zbojkotowały Igrzysk były Chiny, Ludowa Republika Konga, Jugosławia i Rumunia.

Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

Państwa biorące udział w igrzyskach[ | edytuj kod]

Na igrzyskach w Los Angeles zadebiutowało 18 krajów: Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Gambia, Grenada, Mauretania, Mauritius, Jemen Północny, Oman, Katar, Ruanda, Samoa, Wyspy Salomona, Tonga i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Los Angeles Memorial Sports Arena - arena sportowa w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, położona obok Los Angeles Memorial Coliseum. Została oficjalnie otwarta 4 lipca 1959 roku przez ówczesnego Wiceprezydenta Richarda M. Nixona.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Jeździectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 29 lipca - 10 sierpnia. W zawodach wzięło udział 157 jeźdźców, w tym 47 kobiet, z 30 krajów. Reprezentacja Polski, podobnie jak w innych dyscyplinach, nie wystartowała.
Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 29 lipca - 4 sierpnia. W zawodach wzięło udział 460 strzelców z 68 krajów: 77 kobiet i 383 mężczyzn. Po raz pierwszy w historii rozegrano osobne konkurencje strzeleckie dla kobiet (z wyjątkiem skeetu i trapu, w których panie nadal rywalizowały razem z mężczyznami). Ponadto do programu igrzysk włączono strzelanie z karabinu pneumatycznego z 10 m. Reprezentanci Polski nie startowali.
Sam – oficjalna maskotka Letnich Igrzysk Olimpijskich 1984 w Los Angeles, przedstawiająca bielika amerykańskiego o imieniu Sam. Autorem maskotki był Robert Moore z Walt Disney Productions. Początkowo maskotką igrzysk miał być niedźwiedź grizli będący symbolem Kalifornii (znajduje się na fladze i pieczęci stanu), ale z pomysłu zrezygnowano gdyż oficjalną maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie był niedźwiadek Misza.
Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.
12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni.

Reklama