• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Tilemachos Karakalos (ur. 1866, zm. 1951) – grecki szermierz. W 1896 na igrzyskach olimpijskich w Atenach wziął udział w turnieju szablistów. W zawodach wzięło udział pięciu zawodników. Wygrał trzy pojedynki, jedynej porażki doznał w pojedynku ze zwycięzcą zawodów, rodakiem Joanisem Jeorjadisem. Ostatecznie zajął drugie miejsce.George Stuart Robertson (ur. 25 maja 1872 w Londynie, zm. 29 stycznia 1967 tamże) – brytyjski lekkoatleta i tenisista, uczestnik letnich igrzyskach olimpijskich w 1896 w Atenach.
  Dyscypliny[ | edytuj kod]

  Organizatorzy igrzysk ustalili na spotkaniu w Atenach, w dniach 12-24 listopada 1894, listę dyscyplin sportowych, w których możliwe było zorganizowanie zawodów amatorskich. Wykaz ten został opublikowany w programie olimpiady na półtora roku przed jej rozegraniem. Na liście znalazły się następujące dyscypliny:

  Citius-Altius-Fortius (łac. szybciej, wyżej, silniej) – jest to dewiza igrzysk olimpijskich przyjęta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 1913.Austrię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 reprezentowało 3 zawodników. Mimo że Austria wchodziła w skład Austro-Węgier, to wyniki tych dwóch państw są podawane oddzielnie.
 • lekkoatletyka: biegi, bieg maratoński
 • gimnastyka: ćwiczenia indywidualne i grupowe
 • szermierka: floret, szabla, szpada; zapasy
 • sporty wodne: żeglarstwo, wioślarstwo, pływanie
 • kolarstwo: sprint, jazda na długim dystansie
 • jazda konna: konkurs konia wierzchowego
 • „gry atletyczne”: tenis (na kortach trawiastych), krykiet
 • W programie ostatecznie znalazło się podnoszenie ciężarów oraz zapasy. Nie znalazł się za to boks, który uznano za dyscyplinę „nieszlachetną”. W oficjalnym programie znalazło się także bardzo popularne kolarstwo. Natomiast o uwzględnieniu strzelectwa zdecydował Coubertin, który sam je uprawiał. Na igrzyskach postanowiono rozegrać także zawody gimnastyczne, pływackie, wioślarskie oraz popularne w eleganckim towarzystwie żeglarstwo i tenis. Ostatecznie jednak zawody wioślarskie i żeglarskie, planowane na 14 kwietnia, zostały odwołane z powodu złych warunków pogodowych.

  Hermes (gr. Ἑρμῆς Hermḗs, łac. Mercurius) – w mitologii greckiej bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, złodziei, posłaniec bogów i psychopomp. Hermes jako bóg handlu musiał mieć opanowane techniki dobijania targu, uznano go więc za boga "przekonującej wymowy". A ponieważ stąd już tylko krok od zwykłego cwaniactwa, Hermes został także opiekunem złodziei, co przypisywano mu raczej żartem niż serio. Jeden z 12 bogów olimpijskich.Alfréd Hajós, właściwie Arnold Guttman (ur. 1 lutego 1878 w Budapeszcie, zm. 12 listopada 1955) – węgierski pływak, lekkoatleta i piłkarz, uczestnik i dwukrotny złoty medalista I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w pływaniu na 100 m i 1200 m stylem dowolnym.

  Chociaż jazda konna pozostawała modna w końcu XIX w., a także była pierwotnie przewidywana w programie igrzysk, ostatecznie na olimpiadzie nie odbyły się żadne zawody w tej dyscyplinie. Do programu nie włączono również żadnych gier zespołowych, gdyż uprawiający je sportowcy (np. piłkarze, rugbyści) rzadko byli amatorami. Turniej w piłce nożnej został rozegrany równolegle z olimpiadą, jednak organizatorzy nie uznali go za część programu olimpijskiego. Natomiast przewidywany turniej w krykieta nie odbył się z powodu braku chętnych do udziału. Z powodu warunków terenowych (specyfika greckiej gleby) i problemów organizacyjnych nie uwzględniono w programie turnieju polo. Nie rozegrano także zawodów w innych popularnych ówcześnie dyscyplinach, np. w golfie. Pierre de Coubertin chciał uwzględnić w programie dyscypliny nieznane w Grecji, np. łyżwiarstwo figurowe. Ostatecznie nie znalazło się ono jednak w programie zawodów.

  Włochy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 były reprezentowane przez jednego zawodnika, startującego w strzelectwie. Przed startem został natomiast zdyskwalifikowany drugi z zawodników, startujący w maratonie.Cesarstwo Niemieckie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 było reprezentowane przez 19 sportowców w 6 różnych sportach - lekkoatletyce, kolarstwie, gimnastyce, tenisie, podnoszeniu ciężarów i zapasach. Zdobyli oni łącznie 13 medali, w tym 6 złotych.

  Ostatecznie odbyły się zatem 43 turnieje w 9 dyscyplinach:

  Ceremonia otwarcia[ | edytuj kod]

  Ceremonia otwarcia na stadionie Panathinaiko

  Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie zostały oficjalnie otwarte 25 marca/ 6 kwietnia 1896 o godzinie 15:00. Na ten dzień przypadał Poniedziałek Wielkanocny w Kościołach prawosławnym i katolickim, a także rocznica ogłoszenia przez Grecję niepodległości. Na stadionie Panathinaiko zebrało się około 80 tysięcy widzów, w tym król Jerzy I z żoną Olgą i synami. W paradzie udział wzięli sportowcy z poszczególnych krajów. Po przemówieniu księcia Konstantego, jego ojciec dokonał oficjalnego otwarcia słowami: „Pierwsze igrzyska olimpijskie w Atenach uważam za otwarte. Niech żyje naród. Niech żyją Grecy”. Następnie 8 zespołów z 150 chórzystami odegrało hymn olimpijski, skomponowany przez Spiridona Samarasa, do słów poety Kostisa Palamasa, który został przyjęty jako oficjalny w 1958 roku.

  Luis Subercaseaux Errázuriz (ur. 10 maja 1882 w Santiago, Chile; zm. 1973) – chilijski dyplomata, lekkoatleta i piłkarz. Był pierwszym latynoamerykańskim sportowcem, który wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Inne elementy ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich wprowadzono w późniejszym okresie. Pierwsza przysięga sportowców miała miejsce w 1920, ogień olimpijski zapłonął po raz pierwszy w 1928 podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie, zaś pierwszą przysięgę sędziowie złożyli przed rozpoczęciem igrzysk w Monachium.

  Découvertes Gallimard (dosłownie „Odkrycia Gallimard”; w Polsce: Krajobrazy Cywilizacji i Poznać i Zrozumieć Świat – Focus) – encyklopedyczna kolekcja ilustrowanych książek w formacie kieszonkowym, wydana w listopadzie 1986 przez Éditions Gallimard z pierwszym wolumenem À la recherche de l’Égypte oubliée (Polska edycja: W poszukiwaniu starożytnego Egiptu), napisanym przez francuskiego egiptologa Jeana Vercouttera. Kolekcja zawiera obecnie 732 książek. Zawody w podnoszeniu ciężarów podczas Igrzysk Olimpijskich w 1896 odbyły się w dniu 7 kwietnia. Rozegrano dwie konkurencje: podnoszenie ciężarów oburącz i podnoszenie ciężarów jednorącz.

  Uczestnicy[ | edytuj kod]

  Sportowcy[ | edytuj kod]

  Z wyjątkiem szermierki (tu rywalizowali zawodowcy, maîtres d'armes) w zawodach olimpijskich mogli brać udział jedynie sportowcy-amatorzy. Decyzja o wykluczeniu zawodowców została podjęta po ożywionej dyskusji w czasie kongresu olimpijskiego w 1894; zastanawiano się wówczas nad granicą między uprawianiem sportu zawodowo i amatorsko. Wielkim obrońcą zasady amatorstwa był Pierre de Coubertin; w imię tej zasady z olimpiady wykluczono osoby, które utrzymywały się z uprawiania sportu, w tym nauczycieli sportów, którzy otrzymywali wynagrodzenie za swoją pracę. To ograniczenie wynikało z ówczesnego pojmowania sportu we Francji. Rozróżniano tam pedagogiczną, kształcącą szlachetne postawy rolę sportu i możliwość zarobkowania na jego uprawianiu. Forsowane przez Coubertina amatorstwo olimpijczyków spotkało się z licznymi sprzeciwami.

  Igrzyska VII Olimpiady, nazywane zwykle Letnie Igrzyska Olimpijskie Antwerpia 1920, rozgrywane były w Antwerpii (Belgia) między kwietniem, a wrześniem 1920.Alexander Viggo Jensen (ur. 22 czerwca 1874, zm. 2 listopada 1930) – duński sztangista, strzelec, gimnastyk i lekkoatleta, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 w podnoszeniu ciężarów oburącz, srebrny medalista w podnoszeniu ciężarów jednorącz i brązowy medalista w strzelaniu z karabinu dowolnego.

  Kobiety nie mogły brać udziału w pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich (de Coubertin był zdecydowanym przeciwnikiem udziału kobiet w igrzyskach). W proteście wobec dyskryminacji kobiet Greczynka Stamata Rewiti z Siros przebiegła niemal całą trasę maratonu w czasie ok. pięciu i pół godziny (dzień po oficjalnym biegu mężczyzn), jednak nie została wpuszczona na stadion, kiedy finiszowała. Według historyków Rewiti miała wysłać pismo do Greckiego Komitetu Olimpijskiego z podpisami świadków, by uznano jej bieg za oficjalny. Nie przetrwał jednak żaden dokument potwierdzający jej udział w maratonie, nieznane są także jej losy po zakończeniu olimpiady.

  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ellery Harding Clark (ur. 13 marca 1874 w East Roxbury w stanie Massachusetts, zm. 17 lutego 1949 w Bostonie) – amerykański lekkoatleta, uczestnik i dwukrotny złoty medalista I nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 Atenach.

  Źródła podają różne liczby sportowców uczestniczących we wszystkich zawodach. Międzynarodowy Komitet Olimpijski twierdzi, że było ich 241, jednak tylko 179 zostało zidentyfikowanych przynajmniej z nazwiska. Większość źródeł podaje 245 jako liczbę sportowców biorących udział w igrzyskach.

  Delegacje[ | edytuj kod]

  Trasa marszu maratończyka Carla Airoldiego – zdyskwalifikowanego przed rozpoczęciem zawodów Włocha, który do Aten dotarł na piechotę (fragment trasy przepłynął na statku).

  Idea drużyny narodowej w czasie pierwszej nowożytnej olimpiady była całkowicie anachroniczna. Zawodnicy reprezentowali głównie kluby sportowe i zazwyczaj za swój pobyt w Atenach płacili samodzielnie. Mimo to źródła podają rezultaty zawodów z podziałem na wyniki sportowców z poszczególnych państw oraz klasyfikację medalową.

  Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:Gustav Schuft (ur. 16 czerwca 1876 w Berlinie, zm. 8 lutego 1948 w Chociebożu) – niemiecki gimnastyk. Wystąpił na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku. Zdobył dwa złote medale: w kategorii ćwiczenie na drążku drużynowo oraz w ćwiczeniach na poręczach drużynowo.

  W źródłach występują różnice, jeśli chodzi o liczbę reprezentowanych państw. Według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego było ich 14, jednak organizacja nie podaje, o które kraje chodzi. Najbardziej prawdopodobny jest udział krajów wymienionych poniżej, chociaż i tutaj pozostają niejasności. Część źródeł zaprzecza udziałowi Chile i Bułgarii, inne zaś wykluczają z grona uczestników sportowców włoskich. Niekiedy wśród krajów uczestniczących wymienia się niesuwerenny Egipt (pozostający pod protektoratem brytyjskim), gdyż grecki tenisista Dionisios Kasdaglis posiadał podwójne obywatelstwo.

  Spiridion Samaras, Spiro Samara gr. Σπυρίδων Φιλίσκος Σαμάρας (ur. 17 listopada 1861 na Korfu, zm. 25 marca 1917 w Atenach) – grecki kompozytor, absolwent konserwatorium ateńskiego i paryskiego. Skomponował między innymi muzykę hymnu igrzysk olimpijskich.Akropol (gr. ἀκρόπολις akrópolis, od ἄκρος akros ‘najwyższy’ i πόλις pólis ‘miasto’) – w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

  W igrzyskach mieli startować też zawodnicy z Belgii i Rosji, jednak ostatecznie wycofali się z udziału.

  Państwa uczestniczące.
 •  Australia (1)
 • Cesarstwo Austrii Austria (3)
 •  Bułgaria (1)
 •  Chile (1)
 •  Dania (3)
 •  Francja (13)
 •  Grecja (169)
 • Cesarstwo Niemieckie Niemcy (19)
 •  Stany Zjednoczone (14)
 •  Szwajcaria (2)
 •  Szwecja (1)
 •  Węgry (7)
 •  Wielka Brytania (10)
 •  Włochy (1)
  oraz
 •  Drużyna mieszana
 • Zawodnicy biorący udział w większej liczbie dyscyplin[ | edytuj kod]

  Według Billa Mallona, na igrzyskach w Atenach było 28 sportowców, którzy wystąpili w co najmniej dwóch dyscyplinach sportu. Wśród nich jest jednak 11 nieznanych z imienia i nazwiska Greków, więc poniższa tabela przedstawia 17 zawodników.

  Ewangelos Zapas (grc. Ευάγγελος Ζάππας, ur. 1800 w Labova e Madhe, dziś Albania, zm. 19 czerwca 1865 w Broşteni, dziś Rumunia) – grecki przedsiębiorca, krajowy dobroczyńca i mecenas. Podczas rewolucji greckiej uczestniczył w kilku bitwach, i awansował do stopnia majora. Po odzyskaniu niepodległości przez Grecję, osiadł w Wołoszczyźnie, gdzie zgromadził majątek i stał się jednym z najbogatszych ludzi w Europie Wschodniej. W latach 1859, 1870, 1875, 1888-1889 sfinansował realizację zawodów będących prekursorem nowoczesnej międzynarodowej olimpiady. Z jego finansowego wsparcia zostało wybudowanych wiele placówek oświatowych w tym szkół, hal sportowych i wystawienniczych.Siros, Sira (gr. Σύρος), grecka wyspa w archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim, na południowy wschód od Grecji kontynentalnej.
  Legenda

  * ATH – lekkoatletyka, CYC – kolarstwo, FEN – szermierka, GYM – gimnastyka, SHO – strzelectwo, TEN – tenis, WLT – podnoszenie ciężarów, WRE – zapasy

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy komitet olimpijski – organizacja krajowa podległa Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Celem narodowego komitetu olimpijskiego jest wystawianie reprezentacji danego kraju na igrzyskach olimpijskich, a w czasie pomiędzy igrzyskami dbanie o upowszechnianie idei olimpijskiej i czuwanie nad szkoleniem sportowców. Narodowy komitet olimpijski ma również prawo zgłaszać kandydatury miast do organizacji igrzysk olimpijskich.
  Jerzy I Glücksburg (gr. Γεώργιος Α΄, Βασιλεύς των Ελλήνων, ur. 24 grudnia 1845 w Kopenhadze, Dania, zm. 18 marca 1913 w Salonikach, Grecja) – król Grecji w latach 1863-1913 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn króla Danii – Chrystiana IX Glücksburga i Luizy z Hesji-Kassel.
  Medal olimpijski – wyróżnienie przyznawane zwycięzcy oraz zdobywcom drugiego i trzeciego miejsca podczas igrzysk olimpijskich w postaci medalu zaprojektowanego i wykonanego na tę imprezę. Medale przyznaje się od pierwszych igrzysk w Atenach; do roku 1948 przyznawano również medale olimpijskie w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury.
  Charilaos Trikupis (gr. Χαρίλαος Τρικούπης) (11 lipca 1832 (starego stylu) w Nauplion, zm. kwiecień 1896) – grecki polityk, siedmiokrotny premier Grecji w latach 1875–1895.
  Gyula Kellner (ur. 11 kwietnia 1871 w Budapeszcie, zm. 28 lipca 1940 w Szolnoku) – węgierski lekkoatleta, uczestnik igrzysk olimpijskich w 1896.
  Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 były reprezentowane przez 14 sportowców w 3 różnych sportach - lekkoatletyce, strzelectwie i pływaniu. Zdobyli oni łącznie 20 medali, w tym 11 złotych.
  Jules Alexis Louis Zutter (ur. 2 grudnia 1856, zm. 10 listopada 1946), szwajcarski gimnastyk, zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali na Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.216 sek.