Leszek Rakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leszek Rakowski (ur. 18 kwietnia 1972 w Lidzbarku Warmińskim) pseud. Shambo – polski basista. Rakowski działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90. XX w. w formacji Slashing Death. W 1993 roku dołączył do zespołu Vader. Wystąpił na trzech koncertowych wydawnictwach grupy: Vision and Voice (1998), Live in Japan (1998) i More Vision and the Voice (2002). Nie brał natomiast udziału w nagraniach żadnego albumu studyjnego, jednakże nazwisko Rakowskiego widniało na wszystkich albumach z okresu w którym był członkiem Vader. W 2001 roku Rakowski został zwolniony z zespołu w związku z uzależnieniem od narkotyków. Następnie na krótko związał się z zespołem Roberta Gasperowicza - Samo. W 1996 roku wystąpił gościnnie na albumie Getto formacji Sweet Noise.

XXV – dwupłytowa kompilacja nagrań polskiej grupy deathmetalowej Vader. Utwory na albumie są przekrojowym zbiorem kompozycji grupy od początku jej działalności nagrane oraz ponownie zmiksowane. Wydawnictwo ukazało się 12 czerwca 2008 nakładem Regain Records.Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Misya - Misya (1994, Loud Out Records, gościnnie)
 • Sweet Noise - Getto (1996, Izabelin Studio, gościnnie)
 • Vader - Live in Japan (1998, System Shock)
 • Vader - Vision and Voice (1998, VHS, Metal Mind Records)
 • Vader - Reign Forever World (EP, 2000, Avalon)
 • Vader - More Vision and the Voice (2002, DVD, Metal Mind Records)
 • Vader - XXV (2008, Regain Records)
 • Vader - The Upcoming Chaos (EP, 2008, Regain Records)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - Shambo (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-29].
  2. Encyclopaedia Metallum - Vader (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-29].
  3. Jacek Walewski: Piotr Peter Wiwczarek (Vader) (pol.). www.magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-22)].
  4. Piotr Czerwiński, Jacek Mikrut: Wywiad z Marcinem Nowakiem i Maurycym Stefanowiczem z zespołu Vader (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2011-12-29].
  5. Encyclopaedia Metallum - Misya - Misya (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-29].
  6. Encyclopaedia Metallum - Vader - Live in Japan (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-01-26].
  7. Encyclopaedia Metallum - Vader - Vision and Voice (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-29].
  8. Vader, More Vision and the Voice, Metal Mind Productions Sp. z o.o., 2009, Katowice, Nr katalogowy: MMPDVD0001
  Marcin "Martin" Rygiel (ur. 30 kwietnia 1983 w Krośnie) – polski basista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu. Basista grup muzycznych Decapitated i od 1998 roku Lux Occulta. W czerwcu 2008 roku wraz z grupą Vader Rygiel odbył trasę koncertową w USA.Live in Japan – drugi album koncertowy deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się 30 grudnia 1998 roku w Europie nakładem wytwórni muzycznej System Shock/Impact Records. W Polsce nagrania ukazały się dzięki Metal Mind Records, w Japonii dzięki Avalon/Marquee Inc. Natomiast w Stanach Zjednoczonych płytę wydała firma Pavement Music.
  Warto wiedzieć że... beta

  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.
  Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.
  Tomasz "Hal" Halicki (ur. 18 grudnia 1976) - polski muzyk i wokalista, a także grafik. Tomasz Halicki znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w blackmetalowym zespole Abused Majesty w którym pełni funkcję wokalisty i basisty. Uczestniczył w nagraniach wszystkich albumów tegoż zespołu.
  Getto – drugi album zespołu Sweet Noise wydany 13 maja 1996 roku. Utwór "Vision Thing" jest to cover zespołu The Sisters of Mercy pochodzący z płyty Vision Thing wydanej w roku 1990. Na ostatniej stronie wkładki do płyty znajduje się cytat z powieści Hermanna Hessego zatytuowanej Wilk stepowy: "... wszyscy samobójcy dobrze znają walkę z pokusą samobójstwa. Każdy w jakimś zakątku swojej duszy wie aż nadto dobrze, że samobójstwo jest wprawdzie wyjściem, ale przecież tylko jakimś wyjściem nędznym, nielegalnym, zapasowym, i że w zasadzie szlachetniej i piękniej jest dać się pokonac przez samo życie, niż ginąć z własnej ręki.". Album został nagrodzony w kategorii najlepszy album w plebiscycie magazynu Gitara i Bas.
  Marcin Gołębiewski (ur. 13 marca 1978 w Gdańsku), znany również jako Ząbek, Zębaty i Zombi - polski muzyk i kompozytor, wieloletni perkusista i współzałożyciel deathmetalowej grupy muzycznej Yattering. Znany również ze współpracy z grupą Vader i Anti-Motivational Syndrome. Gołębiewski przez rok pobierał lekcje gry na perkusji u Tomasza Łosowskiego.
  Piotr "Peter" Paweł Wiwczarek (ur. 22 października 1965 w Olsztynie), niegdyś znany również jako Behemoth – polski wokalista, gitarzysta i producent muzyczny. Absolwent Wydziału Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Współzałożyciel, główny kompozytor, autor tekstów i lider deathmetalowej grupy muzycznej Vader. W 2004 roku Wiwczarek założył heavymetalową grupę Panzer X. Jako producent muzyczny współpracował z grupą Decapitated. Gościnnie wziął udział w nagraniu albumów takich grup jak: Kingdom of the Lie, Slashing Death, Sweet Noise, Ceti czy Para Wino Band.
  XXV – dwupłytowa kompilacja nagrań polskiej grupy deathmetalowej Vader. Utwory na albumie są przekrojowym zbiorem kompozycji grupy od początku jej działalności nagrane oraz ponownie zmiksowane. Wydawnictwo ukazało się 12 czerwca 2008 nakładem Regain Records.

  Reklama