Leszek Herdegen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Leszka Herdegena na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera XXIb, rząd wschodni, grób 5)

Leszek Herdegen (ur. 28 maja 1929 w Poznaniu, zm. 15 stycznia 1980 w Toruniu) – polski aktor i pisarz.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Kopernik – polsko-niemiecki serial biograficzny, który jest telewizyjną wersją filmu o tym samym tytule. Serial zrealizowany został w 1972 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, a premierę miał 2 września 1973 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Poznaniu, dzieciństwo spędził w Toruniu. Podczas wojny pracował fizycznie, wziął udział w powstaniu warszawskim. Zadebiutował w 1946 roku jako literat, publikując wiersze i artykuły. W 1953 poparł działania stalinowskich władz PRL podpisując Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego. Studiował w krakowskiej szkole teatralnej. Przez pewien czas pracował jednocześnie w wydawnictwach literackich i w teatrze. Zasłynął z pracowitości i cieszył się sympatią widzów. W 1964 roku został wybrany „najulubieńszym aktorem Krakowa”.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – teatr założony w 1944 roku z siedzibą przy ulicy Jana Zamoyskiego 20 w Warszawie.

Do jego popularności przyczyniły się role filmowe, m.in. te zagrane w Nieznanym (1964), Faraonie (1965) i Potopie (1974). Pojawiał się też w serialach, takich jak Polskie drogi (1976–77) czy Życie na gorąco (1978).

Znany jest jako wykonawca „Pieśni o małym rycerzu” – ballady, którą zaśpiewał w serialu Przygody pana Michała. Ostatnią kinową rolę – sturmbannführera SS – zagrał w dramacie wojennym Henryka Bielskiego Gwiazdy poranne (1979).

Pośmiertnie otrzymał wyróżnienie „Złoty Ekran 79” za całokształt twórczości artystycznej w TV.

Halina Zaczek vel Halina Kron, vel Halina Zaczek-Kron (ur. 10 października 1929 w Krakowie) – polska aktorka, pedagog, profesor nadzwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, prodziekan i prorektor PWST.Henryk Bielski – reżyser filmowy. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Należał do Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym występował w kraju i za granicą w latach 1950-1958. Wraz z innymi członkami zespołu, wystąpił w filmie dokumentalnym „Mazowsze” (1951) oraz w „Przygodzie na Mariensztacie” (1953). Podczas pracy w „Mazowszu” ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Warszawie oraz Zawodowe Studium Szkoleniowe przy Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Pierwszą jego żoną była aktorka Halina Zaczek (od 4 czerwca 1952 do 1961). Drugą żoną była Lidia Zamkow.

Przyjaciel Sławomira Mrożka. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Pieśń o małym rycerzu – piosenka pochodząca z serialu telewizyjnego "Przygody pana Michała", śpiewana przez Leszka Herdegena. Jest tradycyjną pieśnią polskich kibiców siatkówki, śpiewaną podczas meczów reprezentacyjnych. Bohaterem pieśni jest Michał Wołodyjowski, postać literacka, jeden z głównych bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ze względu na niski wzrost zwany Małym Rycerzem. Fikcyjny bohater literacki był częściowo wzorowany na autentycznej postaci historycznej pułkowniku Jerzym Wołodyjowskim żyjącym w latach 1620-1672.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.
Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" - coroczny międzynarodowy festiwal teatralny organizowany w miesiącach wiosennych w Szczecinie. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1966 roku (jako Szczeciński Przegląd Teatralny), z czasem nazwę festiwalu zmieniono dla podkreślenia zderzenia różnych nurtów i formacji teatralnych. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz liczne imprezy (wystawy, koncerty, seanse filmowe, performance) organizowane przez szczecińskie środowiska artystyczne.
Rok pierwszy – polski film wojenny z 1960 w reżyserii Witolda Lesiewicza. Adaptacja powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego.

Reklama