Leszek Bogdanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Leszka Bogdanowicza w kolumbarium Cmentarza Srebrzysko

Leszek Bogdanowicz, pseudonim Bob Roy, właściwie Bogusław Grzyb (ur. 25 lutego 1934 w Czarnkowie, zm. 2 sierpnia 1984 w Warszawie) – polski kompozytor, a także gitarzysta, aranżer i dyrygent.

Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Halina Kunicka (właśc. Halina Kydryńska) (ur. 18 lutego 1938 we Lwowie) – polska piosenkarka. Autorka kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych. Odznaczona nagrodami branżowymi i odznaczeniami państwowymi.

Przebieg kariery[ | edytuj kod]

Nie uczęszczał do żadnej szkoły muzycznej. Umiejętności instrumentalne, kompozytorskie i dyrygenckie nabył samodzielnie.

Zbigniew Szczęsny Adrjański (ur. 2 lutego 1932 w Brześciu nad Bugiem) – dziennikarz, literat, publicysta muzyczny, autor scenariuszy estradowych, widowisk i tekstów piosenek. Autor audycji radiowych i programów telewizyjnych, konferansjer i reżyser programów estradowych.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.

Zadebiutował jeszcze pod nazwiskiem Bogusław Grzyb jako gitarzysta w zespole Modern Jazz Sextet, grającym – na co wskazuje nazwa – jazz nowoczesny. Współpracował w nim z następującymi muzykami: Norbert Bojanowski (lider grupy, grający na wibrafonie), Kazimierz Guzowski (saksofonista tenorowy), Edward Malicki (perkusista), Andrzej Mundkowski (pianista) oraz Leonard Szymański (kontrabasista). Z grupą tą wystąpił na II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w roku 1957, reprezentując gdański Jazz Club.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Zdzisława Barbara Sośnicka (pseud. kompozytorski Barbara Bajer; ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, aktorka obdarzona silnym tembrem głosu o skali 2,5 oktawy.

W roku 1959 stał się współtwórcą (obok Franciszka Walickiego) pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego. Był też jego kierownikiem muzycznym. Grupa ta, założona w Gdańsku, nazywała się Rythm & Blues i funkcjonowała do 1960 roku. Śpiewali w niej Michaj Burano, Bogusław Wyrobek oraz Marek Tarnowski. Zyskała uznanie publiczności, lecz ówcześni krytycy byli jej bardzo nieprzychylni. Po rozwiązaniu grupy Rythm & Blues Bogdanowicz założył własny zespół The Twisters, z którym propagował muzykę twist.

Partita – grupa wokalna powołana do życia w 1966 przez Janusza Kępskiego, który do 1968 piastował funkcję kierownika muzycznego. Jego następcami byli Leszek Bogdanowicz (w latach 1969-1971) oraz Antoni Kopff (w latach 1971-1976). Zespół występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.Grupa rozwiązała się w 1976, w kilka miesięcy po sopockim recitalu z okazji jubileuszu dziesięciolecia istnienia.Jerzy Połomski, właściwie Jerzy Pająk (ur. 18 września 1933 w Radomiu) – polski piosenkarz. Z wykształcenia jest także aktorem.

W roku 1963 związał się z Warszawą, gdzie nawiązał współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia Studio M-2, którą prowadził Bogusław Klimczuk. Bogdanowicz pracował tam jako aranżer i kompozytor. W latach 1964-1967 miał własny zespół wokalno-instrumentalny. Z grupą tą współpracowali pianista Andrzej Kurylewicz, saksofonista Alfred Banasiak oraz inni muzycy. Bogdanowicz prowadził także big-band akompaniujący artystom na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Pagart.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Violetta Villas ("VV"), właściwie Czesława Maria Gospodarek de domo Cieślak (ur. 10 czerwca 1938 w Heusy, zm. 5 grudnia 2011 w Lewinie Kłodzkim) – polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.

Jako dyrygent współpracował z wieloma orkiestrami, zarówno polskimi (np. z orkiestrą Polskich Nagrań pod pseudonimem Bob Roy), jak i zagranicznymi (m.in. z orkiestrą teatru Champs-Elysée w Paryżu we Francja). Wiele razy był też kierownikiem muzycznym Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Był również kierownikiem artystycznym zespołu muzycznego Partita.

Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Pisał muzykę do tekstów takich autorów, jak m.in.: Wanda Barska, Anna Bernat, Andrzej Bianusz, Jerzy Ficowski, Jerzy Jurandot, Jonasz Kofta, Janusz Kondratowicz, Krzysztof Logan, Wojciech Młynarski, Ola Obarska, Agnieszka Osiecka, Witold Patuszyński, Jacek Podkomorzy, Wanda Sieradzka, Zbigniew Stawecki, Jadwiga Urbanowicz, Tadeusz Urgacz.

Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.Jonasz Kofta właśc. Janusz Kafta (ur. 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 w Warszawie) – polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz.

Pochowany w kolumbarium na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Piosenki z muzyką Bogdanowicza usłyszeć można w wykonaniu takich artystów, jak: Hans-Jürgen Beyer, Stan Borys, Michaj Burano, Zofia i Zbigniew Framerowie, Anna German, Bożena Grabowska, Irena Jarocka, Waldemar Kocoń, Halina Kunicka, Lucjan Kydryński, Partita, Jerzy Połomski, Sława Przybylska, Maryla Rodowicz, Tadeusz Ross, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Lidia Stanisławska, Jarema Stępowski, Trubadurzy, Violetta Villas, Albert West (Holender), Adam Wroński, Bogdana Zagórska.
Covery śpiewają m.in. Monika Dryl, Anna Mamczur, Barbara Melzer.

Zbigniew Andrzej Stawecki ur. 1 czerwca 1934 w Pułtusku, zm. 27 lipca 2000 w Lublinie) – polski autor tekstów kabaretowych i piosenek, poeta. Absolwent KUL. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Nagrody[ | edytuj kod]

 • 1964 – nagroda za aranżację na KFPP w Opolu
 • 1965 – nagroda za aranżację na KFPP w Opolu
 • 1971 – I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Popularnej w Tokio (Japonia) za utwór Może już jutro
 • 1972 – I nagroda na festiwalu jw. za utwór Nie ma drogi dalekiej
 • 1976 – Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Piosenki w Paryżu
 • Wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • 1969 – tytuł aranżera roku
 • 1973 – piosenka Ostatnie tango naszej miłości została piosenką roku
 • Wybrana dyskografia[ | edytuj kod]

 • Leszek Bogdanowicz (EP, Muza N-0335)
 • Orkiestra pod dyr. Leszka Bogdanowicza Zapraszamy do tańca (LP, Muza SXL 0604, 1970)
 • Chorus & Disco Company Światła dyskoteki (LP, Muza SX 1590, 1978)
 • Chorus & Disco Company Discoland (LP, Muza SX 1696, 1979)
 • Leszek Bogdanowicz i jego piosenki (LP, Pronit SX 1746, 1979)
 • Orkiestra smyczkowa pod dyr. Leszka Bogdanowicza Melodie na dobranoc (LP, Muza SX 1818, 1979)
 • String Orchestra Conducted By Leszek Bogdanowicz Captain Singleton Melodies (LP, Muza SX 1935, 1980)
 • Bob Roy Orchestra Disco-Flash (LP, Muza SX 1998, 1980)
 • String Orchestra Conducted By Leszek Bogdanowicz Motel (LP, Muza SX 2401, 1987)
 • Inne płyty[ | edytuj kod]

 • Partita (EP, Muza N-0596)
 • Złote lata polskiego beatu 1959-61 (LP, Muza SX-3003)
 • Melodie na dobranoc (LP, Muza SX-1818)
 • Halina Kunicka: Star (Pocztówka, PWP Ruch R=-0099-u)
 • Halina Kunicka (Pocztówka, Ruch R--0345)
 • Partita (Pocztówka, Ruch R--0210)
 • Zdzisława Sośnicka (Pocztówka, KAW R-0098-II)
 • Zdzisława Sośnicka (EP, Muza N-0684)
 • Zdzisława Sośnicka (SP, Muza SP-426)
 • Stan Borys (Pocztówka, Ruch R--0592)
 • Irena Santor (Pocztówka, Ruch R--0256)
 • Irena Santor (SP, Muza SP-364)
 • Aleksander Maliszewski (ur. 19 października 1901 w Warszawie, zm. 29 września 1978 tamże) – polski poeta, dramatopisarz, tłumacz, prozaik, krytyk teatralny i filmowy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Framerowie – duet wokalny utworzony przez Zofię Szumer i Zbigniewa Frankiewicza w Łodzi (pseudonim estradowy duetu powstał z ich nazwisk). Ona zadebiutowała w łódzkim kabarecie studenckim „Piwnica 59”, on w Operetce Koszalińskiej. Jako duet pojawili się po raz pierwszy publicznie w 1959 r. z Marimbą, zespołem gitarzystów Jana Ławrusiewicza. Ówczesny repertuar duetu tworzyły piosenki latynoamerykańskie. Wielokrotnie brał udział w popularnych audycjach radiowych i telewizyjnych (m.in. „Podwieczorek przy mikrofonie”, „Zgaduj-Zgadula”, „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”, „Tu Łódź”). Wystąpił w paryskiej Olympii, moskiewskim Music-Hallu, zachodnioberlińskim programie „Goście z Polski”, programie artystycznym na olimpiadzie w Monachium i fińskim filmie muzycznym „Helsinki nocą”. Koncertował także w ZSRR, NRD, NRF, Czechosłowacji, Bułgarii, Danii, Austrii, Jugosławii, na Węgrzech oraz ośrodkach polonijnych Kanady i USA.
  Anna Bernat (ur. 3 grudnia 1946 w Szczecinie) – polska poetka, autorka tekstów piosenek i tłumaczka. Odznaczona Orderem Uśmiechu.
  Jerzy Kleyny (ur. 10 lutego 1927 roku w Bydgoszczy, zm. 4 listopada 1999 roku w Warszawie) - polski autor tekstów piosenek, dziennikarz, scenarzysta telewizyjny i satyryk.
  Franciszek Walicki, ps. Jacek Grań (ur. 20 lipca 1921 w Łodzi) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, autor tekstów piosenek, działacz kulturalny, współtwórca wielu zespołów muzycznych, także kompozytor, uważany za ojca polskiego bigbitu i rocka.
  Wibrafon - perkusyjny instrument muzyczny, podobny do dzwonków, ksylofonu czy marimby. Zbudowany jest z metalowych płytek (czym odróżnia się od ksylofonu, w którym płytki są drewniane) połączonych z zestawem rur, pełniących rolę rezonatorów i tworzących wibrujące dźwięki przy uderzaniu płytek pałeczkami. Pałeczki mają drewniane lub ratanowe trzonki, a główki owinięte są zwykle włóczką, czasem filcem lub gumą.
  Dyrygent – osoba kierująca zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestry symfoniczne, orkiestry smyczkowe, orkiestry dęte, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, a także kierująca wykonaniami oper i spektakli muzycznych.
  Anna German, od 1972 r. Anna Wiktoria German-Tucholska (ur. 14 lutego 1936 w Urgenczu w Uzbeckiej SRR (ZSRR), zm. 25/26 sierpnia 1982 w Warszawie) – polska piosenkarka i kompozytorka, aktorka, z wykształcenia geolog. Śpiewała w siedmiu językach.

  Reklama