Lester Germer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lester Halbert Germer)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lester Halbert Germer (ur. 10 października 1896 w Chicago, zm. 3 października 1971 w Gardiner, stan Nowy Jork) – fizyk amerykański, w 1927 razem z Clintonem Davissonem w słynnym eksperymencie udowodnił dualną budowę falowo-cząsteczkową materii, co było podstawą skonstruowania mikroskopu elektronowego. Prowadził także prace z zakresu emisji termoelektronowej, erozji metali i fizyki zderzeń.

Emisja termoelektronowa – emisja elektronów przez rozgrzane ciała, w wyniku cieplnego pobudzenia elektronów. Dla większości ciał emisja termoelektronowa zachodzi w temperaturach powyżej 1000 kelwinów, a dla trudnotopliwych metali w temperaturach powyżej 2000K.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Podczas I wojny światowej walczył jako pilot myśliwca.

Pracował w Laboratorium Bella (Bell Labs) w New Jersey.

Alpinizm[ | edytuj kod]

W 1945 r. (w wieku 49 lat) Germer rozpoczął drugą karierę jako alpinista. Wspinał się na szczyty położone w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w górach Shawangunks (w skrócie "The Gunks") w stanie Nowy Jork. W tamtym czasie dominującym klubem alpinistycznym na tych terenach był Appalachian Mountain Club, AMC, który miał bardzo ścisłe reguły wspinaczkowe. Germer nigdy nie zapisał się do klubu i przez to popadł w konflikt z czołowym alpinistą tego rejonu Hansem Krausem, pełniącym także funkcję przewodniczącego komitetu do spraw bezpieczeństwa AMC (AMC Safety Committee). W pewnym momencie odmówiono nawet Lesterowi Germerowi licencji wspinacza (wymaganej w USA), podając jako powód "Za bardzo lubi ludzi i ma za dużo entuzjazmu". Był on znany z hojności i przyjaznego nastawienia do ludzi. Mówiono o nim "jednoosobowa szkoła wspinaczkowa".

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Materia – w potocznym znaczeniu: ogół obiektywnie istniejących przedmiotów fizycznych, poznawalnych zmysłami. W fizyce termin "materia" ma kilka znaczeń.

Zmarł w 1971 na tydzień przed swoimi 75. urodzinami w wyniku rozległego ataku serca w czasie wspinaczki linowej w górach Gunks. Do tego dnia Germerowi nie zdarzyły się żadne wypadki lub inne incydenty związane z bezpieczeństwem w górach. Nigdy nie zdarzyło mu się odpaść od ściany w czasie prowadzenia drogi wspinaczkowej.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Bell Telephone Laboratories lub w skrócie Bell Labs – oddział badawczy i wdrożeniowy telekomunikacyjnej korporacji amerykańsko-francuskiej Alcatel-Lucent.
Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Clinton Joseph Davisson (ur. 22 października 1881 w Bloomington w Illinois, zm. 1 lutego 1958 w Charlottesville) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla za doświadczalne odkrycie dyfrakcji elektronów na kryształach.
Mikroskop elektronowy — mikroskop wykorzystujący do obrazowania wiązkę elektronów. Mikroskop elektronowy pozwala badać strukturę materii na poziomie atomowym. Im większa energia elektronów tym krótsza ich fala i większa rozdzielczość mikroskopu.
10 października jest 283. (w latach przestępnych 284.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 82 dni.
Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.

Reklama