Les Fatals Picards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Les Fatals Picardsfrancuski zespół muzyczny założony w 1998 roku; reprezentant Francji w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku.

Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Historia zespołu[ | edytuj kod]

Zespół został założony w 1996 roku przez wokalistę i gitarzystę Ivana Callota, który zaprosił do współpracy dwóch innych wokalistów: Bertranda Le Roya i Thierry’ego Manière’a. Początkowo muzycy występowali pod nazwą Les Fourmis violentes, a przy pracy nad pierwszą płytą zmienili nazwę grupy na Les Fatals Picards. Ich debiutancki album studyjny zatytułowany Les onze y trônent ukazał się w 1998 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

W maju 2000 roku premierę miała druga płyta długogrająca zespołu zatytułowana Amiens c’est aussi le tien. Niedługo potem do składu zespołu dołączyli: gitarzysta Laurent Honel, wokalista Regis Rodriguez, perkusista Gilles Di Giovanni i basista Éric Charpentier, którzy wzięli udział w nagraniu materiału na trzeci album studyjny zatytułowany Navet Maria wydany w 2001 roku.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Zespół podczas koncertu w 2005 roku

W 2002 roku skład zespołu ograniczył się do Laurenta Honela i Ivana Callota, którzy grali w duecie do września 2002 roku, kiedy to zaproponowali współpracę perkusiśie Jean-Marcowi Sauvagnarguesowi. W 2003 roku trio wydało album zatytułowany Droit de véto. W marcu tego samego roku do zespołu dołączył gitarzysta Olivier „Oldelaf” Delafosse, który nagrał z pozostałymi muzykami album zatytułowany Picardia independenza wydany pod koniec listopada 2004 roku. W grudniu tegoż roku drugim wokalistą grupy został Paul Léger, a Delafoose’a na miejscu gitarzysty zastąpił Jonathan Bénisty. W 2005 roku jego miejsce zajął Yves Giraud.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

W 2006 roku ukazały się reedycje dwóch poprzednich albumów zespołu: Navet Maria i Droit de véto. W grudniu premierę miała ich nowa płyta studyjna zatytułowana Pamplemousse mécanique.

Zespół podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku

W 2007 roku zespół zgłosił się do udziału w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworem „L’amour à la française”. W marcu muzycy wygrali finał selekcji po zdobyciu największego poparcia jurorów i telewidzów, dzięki czemu zostali wybrani na reprezentantów Francji w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. 12 maja wystąpili w finale widowiska i zajęli dwudzieste drugie miejsce z 19 punktami na koncie ex eaquo z zespołem Scooch, reprezentantem Wielkiej Brytanii.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.

W marcu 2008 roku premierę miała kolejna płyta studyjna grupy zatytułowana Public, zaś na początku marca 2009 roku ukazał się album zatytułowany Le sens de la gravité.

14 marca 2011 roku premierę miał ósmy album długogrający zespołu zatytułowany Coming Out. W kwietniu kolejnego roku ukazała się pierwsza płyta koncertowa grupy zatytułowana Fatals S/Scène zawierająca zapis dźwiękowy koncertu muzyków zagranego w grudniu 2011 roku w hali 106 w Rouen.

W 2013 roku zespół nagrał i wydał swoją dziewiątą płytę studyjną zatytułowaną Septième ciel. W 2015 roku premierę miał drugi album koncertowy muzyków zatytułowany Les Fatals Picards 14.11.14.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Scooch brytyjski zespół muzyczny, reprezentant Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji w Finlandii. Utworzony w 1999 roku podczas audycji "Wszyscy śpiewają, wszyscy tańczą".
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
52. Konkurs Piosenki Eurowizji 2007 odbył się 10 i 12 maja 2007 w Hartwall Areena Helsinkach (Finlandia), dzięki zeszłorocznemu zwycięstwu Lordi. Konkurs prowadzili: osobowość fińskiej telewizji Jaana Pelkonen i fiński muzyk i aktor Mikko Leppilampi. Krisse Salminen gościnnie przeprowadzała wywiad w green roomie. Udział wzięła rekordowa liczba 42 krajów.
Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama