Lerwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lerwick (gael. Liùrabhaig) - największe miasto archipelagu Szetlandów, położone na wyspie Mainland na północ od Szkocji. Zamieszkuje je 7500 mieszkańców, co stanowi ok. 1/3 populacji wysp. Nazwa wywodzi się z języka norn, którym posługiwano się na Szetlandach jeszcze w XIX wieku i oznacza Zatokę Gliny. Lerwick jest najbardziej na północ wysuniętym miastem Wysp Brytyjskich, choć najdalszym zamieszkałym miejscem archipelagu jest niewielka wioska Skaw na szetlandzkiej wyspie Unst, położona ok. 100 km na północ od Lerwick.

Szetlandy (ang. Shetland, wym. [ˈʃɛtlənd], od średnioszkockiego Ȝetland; gael. Sealtainn) – archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick. Unst – wyspa na Morzu Północnym, w archipelagu Szetlandów, najbardziej na północ wysunięta zamieszkana wyspa Wielkiej Brytanii.

Lerwick jest również najważniejszym portem Szetlandów. Przybywają tu statki handlowe oraz rybackie, a także promy z Kirkwall (Orkady), Aberdeen, Fair Isle, Thorshavn (Wyspy Owcze), Bergen i Seyðisfjörður. Wyspy w dużej mierze utrzymują się z handlu ropą naftową.

W mieście nadaje lokalna stacja radiowa, Shetland Islands Broadcasting Company (SIBC) (Szetlandzka Korporacja Radiofoniczna), jest tu także wyższa uczelnia, Shetland College, która wraz z czternastoma innymi placówkami na terenie całej Szkocji wchodzi w skład University of the Highlands & Islands (UHI). Uczelnia posiada kilka wydziałów.

Kirkwall (scots Kirkwaa, gael. Baile na h-Eaglaise) – stolica i największe miasto Orkadów, archipelagu u północnych wybrzeży Szkocji. Przemysł spożywczy, budowa łodzi i port morski. Miasto liczy ok. 9 tys. mieszkańców. Posiada połączenia promowe z Aberdeen i Lerwick.Język norn – wymarły język skandynawski (wywodzący się ze staronordyjskiego), którym posługiwali się mieszkańcy wysp Szetlandów i Orkadów, aż do zajęcia ich przez Szkocję w XV w.

Znani ludzie urodzeni w Lerwick[ | edytuj kod]

 • Aly Bain - znany skrzypek szetlandzki.
 • Sir Herbert John Clifford Grierson - krytyk literatury.
 • Robert Stout - premier Nowej Zelandii.
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Norwegia Måløy
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona portu Lerwick
 • Strona turystyczna
 • Strony Lerwick w Shetlopedii
 • Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.Måløy – miasto w zachodniej Norwegii, w okręgu Sogn og Fjordane, centrum administracyjne gminy Vågsøy. Miejscowość leży na południowej stronie wyspy Vågsøy nad cieśniną Ulvesundet, przy norweskiej drodze krajowej nr 15. Måløy znajduje się 6 km na południe od miejscowości Raudeberg. Dojazd do północnej części wyspy możliwy jest tylko dzięki tunelowi – Skoratunnelen. Połączenie drogowe Måløy ze stałym lądem odbywa się mostem, który został oddany do użytku w 1974 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
  Robert Stout (ur. 28 września 1844 w Lerwick, zm. 19 lipca 1930 w Wellington) – nowozelandzki polityk i prawnik, dwukrotnie pełnił funkcję premiera Nowej Zelandii, a następnie – jako jedyny w historii były premier – stanął na czele nowozelandzkiego Sądu Najwyższego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Orkady (ang. Orkney Islands, wym. [ˌɔːknɪˈaɪləndz]; gael. Àrcaibh) – archipelag na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi 67 wysp o łącznej powierzchni 990 km². Ok. 20 z nich jest zamieszkanych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fair Isle (staronordyjski: Friðarey, gael. Fara) – wyspa w archipelagu Szetlandów, najbardziej odosobniona zamieszkana wyspa Wielkiej Brytanii. Znajduje się około 38 km od Sumburgh Head w południowej części wyspy Mainland i 43 km od North Ronaldsay na Orkadach. Powierzchnia wyspy wynosi 7,8 km², co czyni ją dziesiątą w archipelagu Szetlandów. Populacja wyspy w 2014 roku wynosiła 55 osób.

  Reklama