Leopoldstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
"Wielkie koło"
Flakturm w Augarten

Leopoldstadt ([ˈleːopɔltˌʃtat] ; pol. Miasto Leopolda) – druga dzielnica Wiednia, w której do II wojny światowej mieszkało najwięcej wiedeńskich Żydów. Z tego też powodu zyskało przydomek Mazzesinsel (czyli "Wyspa Matzoh = Macy"). Obecna dzielnica, dawniej miasto, zostało nazwane na cześć cesarza niemieckiego Leopolda I Habsburga.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

Leopoldstadt jest podzielony na trzy kwartały: Jägerzeile, Leopoldstadt oraz Zwischenbrücken.

Atrakcją turystyczną tej dzielnicy jest Prater (łac. pratum "łąka"), do roku 1766, cesarskie tereny łowieckie niedostępne dla szerokich mas. Obszar parku leżący najbliżej centrum miasta to ogromne wesołe miasteczko zwane Volksprater, czyli "Prater Ludu" oraz Wurstelprater. Przy wejściu znajduje się tzw. "Wiener Riesenrad", czyli "Wiedeńskie wielkie koło" oddane do użytku w roku 1897. "Wielkie koło" jest dzisiaj jednym z symbolów miasta. Atrakcją Prateru jest również miniaturowa kolejka tzw. "Liliputbahn", której trasa prowadzi obok stadionu Ernst-Happela. Na Praterze znajduje się również teren Republiki Kugelmugel, mikronacji proklamowanej w roku 1984.

Micronation (z ang. mikronacja) − niewielkie terytorium, które deklaruje niepodległość, lecz nie jest uznawane na arenie międzynarodowej. Micronation nie są elementem międzynarodowej polityki (choć część z nich do tego aspiruje), jak to ma miejsce w przypadku np. Cypru Północnego czy Somalilandu, a ich istnienie wynika w głównej mierze z ich ignorowania lub traktowania jako swoisty folklor przez władze poszczególnych państw. Micronation nie należy mylić z mikronacją, które to określenie w języku polskim przyjęło się wyłącznie dla "państw wirtualnych".Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Drugim znanym parkiem w tej dzielnicy jest Augarten, w którym podziwiać można najstarsze ogrody barokowe Wiednia. W parku w Pałacu od roku 1948 znajduje się siedziba Chóru Chłopięcego "Wiener Sängerknaben".

W Augarten znajdują się również dwie "Flaktürme", czyli wieże wybudowane w czasie wojny, które służyły do obrony przeciwko nalotom aliantów.

Znane osobistości związane z Leopoldstadt[ | edytuj kod]

 • Zygmunt Freud, psycholog
 • Arthur Schnitzler
 • Arnold Schönberg, kompozytor
 • Johann Strauss I, kompozytor
 • Johann Strauss II, kompozytor
 • Billy Wilder, amerykański reżyser i producent
 • Alexander von Zemlinsky, kompozytor
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Arnold Schönberg (ur. 13 września 1874 w Wiedniu, zm. 13 lipca 1951 w Los Angeles) – kompozytor austriacki, pionier muzyki dodekafonicznej i atonalności. Przedstawiciel drugiej szkoły wiedeńskiej, zaliczany do pierwszych modernistów.
  Billy Wilder, właśc. Samuel Wilder (ur. 22 czerwca 1906 w Suchej, zm. 27 marca 2002 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta, reżyser, producent urodzony w rodzinie austriackich żydów, twórca m.in. Pół żartem, pół serio i Bulwaru Zachodzącego Słońca. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Liliputbahn Prater – wąskotorowa kolej parkowa, zlokalizowana w Wiedniu, stolicy Austrii, na terenie parku rozrywki Prater. Kolej otwarto w 1928, początkowo w długości 1,5 km (obecnie jest to około 4,7 km). Na początku działania kolei ruch obsługiwały wyłącznie parowozy, później uruchomiono także lokomotywy spalinowe. Rozstaw szyn na kolei jest bardzo nietypowy i wynosi 381 mm.
  Leopold I Habsburg (ur. 9 czerwca 1640 w Wiedniu, zm. 5 maja 1705 w Wiedniu) – król Węgier od 1655, król Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także król Niemiec i Święty Cesarz Rzymski od 1658 roku z dynastii Habsburgów.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Ernst-Happel-Stadion – stadion sportowy w Wiedniu, narodowy stadion Austrii, nazwany imieniem słynnego austriackiego piłkarza i trenera Ernsta Happela.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama