Leonid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leonidimię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „lew”.

Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Łeonid Danyłowycz Kuczma, ukr. Леонід Данилович Кучма (ur. 9 sierpnia 1938 w Czajkiniach w obwodzie czernihowskim) – ukraiński polityk, premier w latach 1992–1993 i prezydent w latach 1994–2005.

Forma żeńska: Leonida Leonid imieniny obchodzi: 16 kwietnia i 22 kwietnia.

Znane osoby noszące imię Leonid:

 • Leonidas (?–480 p.n.e.) – król Sparty poległy pod Termopilami
 • Leonidas z Tarentu (IV – III wiek p.n.e.) – poeta grecki, autor epigramatów
 • Leônidas (1913-2004) – Leonidas da Silva, słynny piłkarz brazylijski
 • Leonid Breżniew – przywódca ZSRR
 • Leonid W. Kantorowicz – rosyjski matematyk i ekonomista, noblista
 • Łeonid Krawczuk – ukraiński polityk
 • Łeonid Kuczma – ukraiński polityk
 • Leonid Oboleński – rosyjski pisarz, poeta i krytyk
 • Leonid Teliga – polski żeglarz
 • Lawon Wolski – białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet
 • Leonid Hurwicz – polsko-amerykański ekonomista
 • Odpowiedniki w innych językach[ | edytuj kod]

 • angielski: Leonid
 • białoruski: Леанід, Лявон
 • litewski: Leonidas
 • niemiecki: Leonid
 • rosyjski: Леонид
 • ukraiński: Леонід

 • Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni.
  Leônidas da Silva, znany jako Leônidas (ur. 6 września 1913, zm. 24 stycznia 2004) – brazylijski piłkarz, grający na pozycji napastnika, reprezentant kraju.Lawon Wolski (biał. Лявон Вольскі; właśc. Leanid Arturawicz Zejdel-Wolski, biał. Леанід Артуравіч Зэйдэль-Вольскі, ur. 14 września 1965 w Mińsku) – białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet. Grał również w zespole Nowaje Nieba.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Leonid Teliga (ros. Леонид Телига) (ur. 28 maja 1917 w Wiaźmie w Rosji, zm. 21 maja 1970 w Warszawie) – oficer piechoty Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, żeglarz jachtowy, dziennikarz, tłumacz, pisarz, pierwszy Polak który samotnie okrążył Ziemię na drewnianym jachcie „SY Opty” w latach 1967–1969. Przed nim (trzema jachtami) okrążył Ziemię tylko jeden Polak – Władysław Wagner.
  Krambambula – białoruska grupa rockowa. Została założona w 2001 roku jako poboczny projekt lidera N.R.M. Lawona Wolskiego i muzyków zespołu Hasta la Fillsta. Zespół wydał sześć albumów studyjnych, kompilację najlepszych utworów oraz dwa single internetowe.
  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  Leonidas (Λεωνίδας), od około 490 p.n.e. król Sparty, syn Anaksandridasa II i jego pierwszej żony. Poślubił Gorgo - córkę swojego przybranego brata Kleomenesa I z którą miał syna Pleistarchusa.
  Mroja (Мроя, pol Marzenie) – białoruski zespół rockowy założony w 1981 roku. W 1994, po upadku grupy, czterech jej członków: Alezis Dziemidowicz, Juraś Laŭkoŭ, Pit Paŭłaŭ i Lavon Volski założyło zespół N.R.M.
  Leonid Iljicz Breżniew (ros. Леонид Ильич Брежнев; ur. 19 grudnia 1906/1 stycznia 1907 w Kamienskiem (ob. Dnieprodzierżyńsk), zm. 10 listopada 1982 w Moskwie) – działacz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i polityk ZSRR.

  Reklama