Leoncjusz z Cezarei Kapadockiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leoncjusz z Cezarei Kapadockiej (zm. ok. 328 lub 337 w Cezarei Kapadockiej) – biskup Cezarei, „Anioł pokoju”, święty Kościoła katolickiego.

Grzegorz z Nazjanzu zwany Starszym, cs. Swiatitiel Grigorij Starszij, jepiskop nazjanzskij (ur. 275-280 w Arianzie w Kapadocji, zm. 1 stycznia 374 w Nazjanzie) – mąż św. Nonny i ojciec świętych: Grzegorza, Gorgonii i Cezarego, biskup Nazjanzu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

Uczestniczyć miał w synodach w Ancyrze (314) i Neocezarei (315), udzielić święceń Grzegorzowi z Armenii (Oświeciciela) oraz wręczyć mu list synodalny dla Piotra z Sebasty.

Wraz z innymi przyjął do katechumenatu Grzegorza Starszego, a także poinformował samego cesarza Konstantyna (306–337) o wydarzeniach związanych z nawróceniem Armenii.

Leoncjuszowi powierzono również zadanie przekazania wyznania nicejskiego Kościołom jego okolic, co znajduje potwierdzenie w korespondencji papieża Gelazjusza (492-496). Cenił go Atanazy Wielki , określając go mianem "Anioł pokoju".

Niksar, dawniej Neocezarea - miasto w Turcji w prowincji Tokat. W III w., biskupem był tu Grzegorz Cudotwórca (ur. 213 - zm. ok. 270).Nicejskie wyznanie wiary – symbol ogłoszony w czasie pierwszego soboru powszechnego w Nicei (325 r.), w którym jako reakcję na błędy arianizmu, umieszczono wyznanie wiary w to, że Jezus Chrystus w swej naturze boskiej jest współistotny ((gr.) ομοούσιος; (łac.) consubstantialis) Ojcu.

Wspomnienie liturgiczne św. Leoncjusza w Kościele katolickim obchodzone jest za Baroniuszem 13 stycznia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • święty Leoncjusz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leoncjusz z Cezarei Kapadockiej.. Deon.pl. [dostęp 2014-08-16].
  2. Leontius von Cäsarea (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2014-08-16].
  3. Council of Neocæsarea (A.D. 315) (ang.). Catholic Encyclopedia (1913), New Advent. [dostęp 2014-08-17].
  4. Leontius of Caesarea B (RM) (ang.). St. Patrick Catholic Church, archidiecezja waszyngtońska. [dostęp 2014-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-21)].
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Konstantyn I Wielki łac. Gaius Flavius Valerius Constantinus (ur. 27 lutego ok. 272 w Niszu w dzisiejszej Serbii, zm. 22 maja 337) – cesarz rzymski od 306 roku, święty Kościoła prawosławnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Atanazy Wielki, gr. Μέγας Αθανάσιος, Atanazy Aleksandryjski, gr. Αθανάσιος Αλεξανδρείας, cs. Swiatitiel Afanasij Wielikij, archijepiskop Aleksandrijskij (ur. ok. 295, zm. 2 maja 373) – biskup Aleksandrii, pisarz wczesnochrześcijański, teolog-apologeta, kaznodzieja, ojciec i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
  Piotr z Sebasty, cs. Swiatitiel Pietr, jepiskop Siewiestii Armianskoj (ur. ok. 340 w Cezarei w Kapadocji, zm. ok. 391 lub 392 w Sebaście) - biskup Sebasty (dzisiejsze Sivas w Turcji), święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, Wyznawca.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.
  Nawrócenie (od gr. επιστρέφω, epistrefo – zawracać) – przemiana duchowa, przyjęcie jakiegoś systemu wartości, poglądów, zasad.

  Reklama