• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonard Susskind

  Przeczytaj także...
  Nagroda Sakurai (J. J. Sakurai Prize for Theoretical Particle Physics) – nagroda Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego przyznawana za wybitne osiągnięcie w teorii fizyki cząstek elementarnych. Nagroda ta uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie fizyki. Przyznawana jest corocznie od 1985 roku.Teorie pól kwantowych (ang. QFT – Quantum Field Theory) – współczesne teorie fizyczne tłumaczące oddziaływania podstawowe. Są one rozwinięciem mechaniki kwantowej zapewniającym jej zgodność ze szczególną teorią względności.
  Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).
  Leonard Susskind

  Leonard Susskind (ur. 1940) – amerykański fizyk. Jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Stanforda. Jego badania obejmują teorię strun, teorię pól kwantowych, statystyczną mechanikę kwantową i kosmologię kwantową. Jest członkiem NAS, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki oraz innych organizacji międzynarodowych o charakterze naukowym.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Kwantowa mechanika statystyczna – interpretacja mechaniki kwantowej, w której przyjmuje się, że wszystkie przewidywania mechaniki kwantowej odnoszą się nie do pojedynczego obiektu, a do zespołu obiektów kwantowych.

  Susskind jest uznawany za jednego z twórców teorii strun, który razem z Yoichiro Nambu i Holger Bech Nielsenem odkrył niezależnie, że cząstka w rzeczywistości może być struną w stanie relatywistycznego wzbudzenia.

  W 1998 otrzymał nagrodę Nagrodę Sakurai za swój wkład w rozwój hadronowych modeli strunowych, chromodynamiki kwantowej. Jest pierwszą osobą, która wprowadziła pojęcie krajobrazu teorii strun w 2003 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Nowym Jorku. Obecnie mieszka w Palo Alto w Kalifornii. Zaczynał pracę jako hydraulik, w wieku 16 lat przejmując obowiązki ojca, który zachorował. Później zapisał się do Kolegium Miejskiego Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku na studia inżynierskie, uzyskując tytuł Bachelor of Science (odpowiednik polskiego licencjata) w fizyce w 1962. Następnie studiował na Cornell University pod kierunkiem Petera A. Carruthersa, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1965.

  Hydraulik – zawód związany z montażem, instalacją i naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania.Fizyka teoretyczna – sposób uprawiania fizyki polegający na matematycznym opisie praw przyrody, tworzeniu i rozwijaniu teorii, z których wnioski mogą być sprawdzone doświadczalnie. Przykładem jest fizyka matematyczna opisująca zjawiska i teorie fizyczne korzystając z rozwiniętej aksjomatyki matematycznej i obiektów zdefiniowanych w podobny sposób, jak np. rozmaitości.

  Praca naukowa[ | edytuj kod]

 • 1966–1970 – pracował jako asystent profesora fizyki na Yeshiva University
 • 1971–1972 – wyjechał na Uniwersytet Telawiwski
 • 1970–1979 – otrzymał tytuł profesora fizyki i powrócił na Yeshiva University
 • od 1979 – jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda.
 • Wkład w rozwój nauki[ | edytuj kod]

  Susskind jest jednym z trzech fizyków, którzy niezależnie od siebie odkryli fakt, że podwójny model rezonansu oddziaływań silnych Veneziano może być opisany przez model strun mechaniki kwantowej.

  Uniwersytet Telawiwski (hebr. אוניברסיטת תל אביב; ang. Tel Aviv University (TAU)) – największa publiczna uczelnia wyższa w Izraelu.American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.

  Rozwinął zasadę holograficzną opracowaną przez Gerardusa ’t Hoofta.

  Książki popularnonaukowe[ | edytuj kod]

 • The Cosmic Landscape: String Theory and the Illusion of Intelligent Design. 2005. ISBN 0-316-15579-9.
 • The Black Hole War: My battle with Stephen Hawking to make the world safe for quantum mechanics. 2008. ISBN 0-316-01641-1.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • M-teoria
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Susskinda
 • Na portalu YouTube oraz iTunes jest dostępny cykl wykładów z udziałem Susskinda obejmujący niezbędne teoretyczne minimum potrzebne do zrozumienia zagadnień współczesnej fizyki:

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Yeshiva University – prywatny uniwersytet badawczy, w którego skład wchodzą cztery kampusy na terenie Nowego Jorku oraz jeden w Izraelu. Uczelnia składa się z trzech szkół pierwszego stopnia: Yeshiva College, Stern College for Women oraz Syms School of Business. Łączą one współczesną edukację akademicką z nauczaniem Tory.
  1. Wprowadzenie do ogólnej teorii względności – YouTube (ang.)
  2. Szczególna teoria względności – YouTube (ang.)
  3. Mechanika kwantowa – YouTube (ang.)
  4. Mechanika statystyczna – YouTube (ang.)
  5. Mechanika klasyczna – YouTube (ang.)
  6. Kosmologia – YouTube (ang.)
  Yōichirō Nambu (jap. 南部 陽一郎, Nambu Yōichirō, ur. 18 stycznia 1921 w Fukui) - amerykański fizyk japońskiego pochodzenia.Palo Alto – miasto w hrabstwie Santa Clara na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, USA. Położone w Krzemowej Dolinie jest siedzibą Uniwersytetu Stanforda (faktycznie ulokowanego na obrzeżu miasta w osobnym dystrykcie) oraz wielu firm związanych z nowymi technologiami. W Palo Alto mieszczą się główne siedziby firm takich jak Facebook, Hewlett-Packard czy VMware, a także oddziały firm Google, Logitech i PayPal.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  M-teoria − jedna z potencjalnych teorii wszystkiego, czyli teorii opisującej w uniwersalny, spójny sposób prawa fizyki.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Teoria strun (TS) – teoria przewidująca, że podstawowym budulcem materii nie są cząstki w postaci punktu, lecz struny wielkości 10 metra.
  Kolegium Miejskie Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku (ang. The City College of The City University of New York), powszechniej znane jako City College of New York lub po prostu City College, CCNY (skrótowo), czy City (potocznie), jest uczelnią wyższą w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, najstarszą z 24 instytucji kształcenia wyższego Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku i pierwszą publiczną szkołą wyższą w Stanach Zjednoczonych. Jej zaprojektowany przez George’a Browne’a Posta neogotycki kampus rozciągający się wzdłuż Convent Avenue od 130. do 141. ulicy na wzgórzach Harlemu na Manhattanie jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych wizytówek dzielnicy.
  Chromodynamika kwantowa (ang. QCD – quantum chromodynamics) – teoria oddziaływań silnych czyli kwantowa teoria pola opisująca oddziaływanie silne, najsilniejsze z oddziaływań podstawowych. Chromodynamika to nieabelowa (nieprzemienna) teoria z cechowaniem. Grupą cechowania jest grupa SU(3). Jest częścią Modelu Standardowego. Trwają próby połączenia grupy SU(3) z grupą SU(2) x U(1) teorii oddziaływań elektrosłabych. Nazywa się to teoriami wielkiej unifikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.632 sek.