Leon Julian Padlewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Leona Juliana Padlewskiego
Herb Ślepowron

Leon Julian Józef Padlewski h. Ślepowron (ur. 24 kwietnia 1870 w Odessie, zm. 8 września 1943 w Warszawie) – polski lekarz bakteriolog.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn Włodzimierza Romualda (1815–1886) i Zofii z Czerniawskich, brat Józefa (1863–1943), polskiego architekta. Bratankiem Leona Juliana był Włodzimierz Padlewski, polski architekt żyjący 103 lata. Leon Julian Padlewski 20 lipca 1910 poślubił Nadzieję Beresteniew, pianistkę. Ich syn, Roman, był kompozytorem.

Dniepropetrowsk, bardzo często stosowane Dniepropietrowsk, rzadko Dnipropetrowśk, w latach 1796-1802 Noworosyjsk, 1787-1796 oraz 1802-1926 ros. Екатеринослав (Jekatierinosław), ukr. Катеринослав (Katerynosław), współczesna nazwa potoczna Dniepr, ukr. Дніпропетровськ – miasto w pd.-środk. części Ukrainy, nad Dnieprem, vis-à-vis ujścia Samary. Położone na obu brzegach Dniepru, 1,038 mln mieszkańców (w 2008 roku), trzecie pod względem wielkości miasto Ukrainy (po Kijowie i Charkowie), stolica obwodu dniepropetrowskiego.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Leon Padlewski kończył z medalem złotym gimnazjum w Jekaterynodarze na Kaukazie (1890). Następnie studiował w Wojskowej Akademii Lekarskiej w Petersburgu, którą ukończył w 1895. W latach 1897–1898 badał bakteriologię zimnicy i durów na Kaukazie oraz czerwonki w Japonii. W latach 1903–1908 (z 2-letnią przerwą podczas wojny rosyjsko-japońskiej) pracował w Akademii i Instytucie Medycyny Doświadczalnej w Petersburgu. Badał epidemie dżumy w Indiach, Chinach, Mongolii, Mandżurii i Kraju Zabajkalskim (w latach 1899, 1901–1902, 1904–1905, 1911). Brał udział w pracach komisji międzynarodowej do walki z dżumą oraz ekspedycji Instytutu Pasteura, pod kierunkiem prof. Miecznikowa, dla badań nad dżumą i gruźlicą w stepach kirgiskich i kałmuckich. Zorganizował w Moskwie zakład mikrobiologii „Imunitet” oraz Instytut Bakteriologii w Jekaterynosławiu (1913). Początkowo pracował jako dyrektor zakładu mikrobiologii, od 1918 jako profesor katedry mikrobiologii w Jekaterynosławiu.

Herb (nazwa przyjęta z niem. Erbe "dziedzictwo") – znak rozpoznawczo-bojowy, wywodzący się z symboliki heroicznej lub znaków własnościowych, od XII w. ustalany według ścisłych reguł heraldycznych, pełniący funkcję wyróżnika osoby stanu rycerskiego, później szlacheckiego, także rodziny, rodu, organizacji kościelnej, mieszczańskiej bądź cechu rzemieślniczego, korporacji, miasta, jednostki podziału terytorialnego lub państwa.Instytut Pasteura (fr. Institut Pasteur) - francuska, prywatna instytucja naukowo-badawcza non-profit, która została utworzona w Paryżu w 1888 roku z inicjatywy Akademii Nauk. Zajmuje się głównie mikrobiologią, immunologią, zwalczaniem chorób zakaźnych oraz produkcją szczepionek i surowic.

Brał udział w powstaniu bokserów w Chinach (1899–1900), wojnie rosyjsko-japońskiej (1904–1905) i I wojnie światowej (1914–1918).

Od 1922 pracował na Uniwersytecie Poznańskim jako zastępca profesora bakteriologii, od 1923 profesor nadzwyczajny w katedrze mikrobiologii, w latach 1931–1933 dziekan wydziału lekarskiego. W 1931 został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Rozprawy naukowe ogłaszał w językach polskim i rosyjskim.

Zmarł 8 września 1943 w Warszawie. Pochowany na Cmentarzu w Wilanowie.

Ślepowron, Bojno, Bujno, Pesze, Pęszno, Szeptyc, Korwin, Corvin, Ślepy Wron – polski herb szlachecki, występujący głównie na Mazowszu, Podlasiu i Rusi oraz na ziemi lubelskiej.Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Cmentarz w Wilanowie – rzymskokatolicki cmentarz w warszawskiej dzielnicy Wilanów. Znajduje się u zbiegu ulic Wiertniczej i Wilanowskiej.
Roman Padlewski ps. "Skorupka", "Kasztan" (ur. 7 października 1915 w Moskwie, zm. 16 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski kompozytor, pianista, muzykolog, skrzypek, dyrygent, krytyk muzyczny, podporucznik, powstaniec warszawski.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kaukaz – region na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym, a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Od północy graniczy z europejską częścią Rosji, od południa, w zależności od przyjmowanego podziału, z Bliskim Wschodem albo z Azją Zachodnią (Przednią).
Włodzimierz Padlewski (ur. 27 lipca 1904 (właśc. 1903) w Sosnówce, zm. 28 maja 2007) – polski architekt, zajmował się także architekturą wnętrz, wzornictwem przemysłowym, projektowaniem mebli.

Reklama