• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lenovo  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) – szyfrowana wersja protokołu HTTP. W przeciwieństwie do komunikacji niezaszyfrowanego tekstu w HTTP klient-serwer, szyfruje go za pomocą protokołu SSL. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.ThinkStation – linia profesjonalnych stacji roboczych produkcji Lenovo opracowanych z myślą o zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej. Pierwsze urządzenie tej marki – ThinkStation S10, trafiło na rynek w 2008 roku. W aktualnej ofercie producenta znajdują się urządzenia wprowadzonej na rynek w 2014 roku Serii P, zaprojektowanej z myślą o branżach, w których zapotrzebowanie na high-endowy sprzęt komputerowy jest największe - takich jak architektura, inżynieria, energetyka, finanse, czy branża filmowa.
  Bezpieczeństwo[ | edytuj kod]

  Superfish

  W lutym 2015 r. firma Lenovo stała się przedmiotem kontrowersji związanej z oprogramowaniem oznaczonym jako malware na niektórych laptopach. Oprogramowanie Superfish Visual Discovery jest dodatkiem do przeglądarki internetowej, który wprowadza do stron reklamy porównujące ceny. Aby przechwycić komunikację zaszyfrowaną za pomocą HTTPS, oprogramowanie zainstalowało również samo podpisany certyfikat cyfrowy. Po włamaniu do klucza prywatnego Superfish odkryto, że ten sam klucz był używany we wszystkich instalacjach oprogramowania, co narażało użytkowników na luki w zabezpieczeniach. Firma Lenovo zarobiła od 200 000 USD do 250 000 USD na transakcji z Superfish. W 2017 roku firma Lenovo zgodziła się zapłacić 3,5 miliona USD w ramach porozumienia z US Federal Trade Commission.

  Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) – interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, opracowywany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych.Motorola Mobility jest międzynarodowym przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym powstałym w wyniku podziału Motoroli. 15 sierpnia 2011 Motorola Mobility została kupiona przez Google za 12,5 mld dolarów.

  Szef Superfish zareagował na obawy związane z bezpieczeństwem, mówiąc, że luka została „nieumyślnie” wprowadzona przez Komodię, która zbudowała aplikację. W odpowiedzi na krytykę Lenovo wyszczególniło, że zaprzestanie dalszej dystrybucji i zrezygnuje z korzystania z oprogramowania Superfish oraz zaoferuje zainteresowanym klientom bezpłatne półroczne subskrypcje oprogramowania McAfee LiveSafe. Firma Lenovo wydała oświadczenie z obietnicą zmniejszenia liczby aplikacji typu „bloatware”, które zawiera w swoich urządzeniach z systemem Windows 10, obiecując, że będzie zawierać tylko oprogramowanie Lenovo, oprogramowanie zabezpieczające, sterowniki i „określone aplikacje zwyczajowo oczekiwane przez użytkowników”. David Auerbach, autor scenariuszy technicznych, porównał Superfish z powodu skandalu związanego z root-kitami Sony DRM i stwierdził, że „instalacja Superfish jest jednym z najbardziej nieodpowiedzialnych błędów popełnionych przez doświadczoną firmę technologiczną”.

  Man in the middle (ang. człowiek pośrodku) – atak kryptologiczny polegający na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Lenovo Service Engine

  Od października 2014 r. do czerwca 2015 r. oprogramowanie układowe UEFI w niektórych modelach Lenovo zawierało oprogramowanie znane jako „Lenovo Service Engine”, które według Lenovo automatycznie przesyłało nieidentyfikowalne informacje systemowe do Lenovo, gdy system Windows po raz pierwszy łączył się z Internetem, a także na komputerach przenośnych automatycznie instaluje także program Lenovo OneKey Optimizer (oprogramowanie uważane za bloatware). Ten proces występuje nawet w czystych instalacjach systemu Windows. Stwierdzono, że program ten został automatycznie zainstalowany przy użyciu nowej funkcji w Windows 8, Windows Platform Binary Table, która umożliwia przechowywanie plików wykonywalnych w oprogramowaniu UEFI. Ma to na celu zezwolenie krytycznego oprogramowania na utrzymywanie się nawet wtedy, gdy system operacyjny zmienił się lub został ponownie zainstalowany w „czystej” konfiguracji. W szczególności oprogramowanie zabezpieczające przed kradzieżą. Oprogramowanie zaprzestano użytkować po stwierdzeniu, że niektóre aspekty oprogramowania mają luki w zabezpieczeniach i nie są zgodne ze zmienionymi wytycznymi dotyczącymi właściwego korzystania z WPBT. 31 lipca 2015 r. firma Lenovo wydała instrukcje i aktualizacje oprogramowania układowego UEFI mające na celu usunięcie usługi Lenovo Service Engine.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Federalna Komisja Handlu (ang. Federal Trade Commission, FTC) powołana została w 1914 poprzez Federal Trade Commission Act, jako niezależna agencja rządu Stanów Zjednoczonych. Ustawowym zadaniem FTC jest ochrona konsumentów przez przeciwdziałanie niekonkurencyjnym działaniom organizacji trustowych.

  Program opinii klientów Lenovo

  Po raz trzeci w 2015 r. pojawiła się krytyka, że Lenovo mogło zainstalować oprogramowanie, które wyglądało podejrzanie na swoich komercyjnych liniach Think-PC. Zostało to odkryte przez pisarza Computerworld Michaela Horowitza, który kupił kilka systemów Think z zainstalowanym programem Customer Feedback, który zdawał się rejestrować dane dotyczące użytkowania. Dalsza analiza Horowitza wykazała jednak, że było to w większości nieszkodliwe, ponieważ rejestrowano tylko niektóre wstępnie zainstalowane programy Lenovo, a nie ogólne, i tylko wtedy, gdy użytkownik zezwolił na zbieranie ich. Horowitz skrytykował także inne media za cytowanie jego oryginalnego artykułu i powiedzenie, że Lenovo preinstalowało oprogramowanie szpiegujące, ponieważ sam nigdy nie używał tego terminu w tym przypadku, a także powiedział, że nie uważa oprogramowania, które uznał za oprogramowanie szpiegujące.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Lenovo Accelerator

  Od czerwca 2016 r. Raport Duo Labs stwierdza, że Lenovo wciąż instaluje oprogramowanie bloatware, które prowadzą do luk w zabezpieczeniach, gdy tylko użytkownik włączy swój nowy komputer. Firma Lenovo poradziła użytkownikom, aby usunęli szkodliwą aplikację „Lenovo Accelerator”, Według Lenovo aplikacja zaprojektowana tak, aby „przyspieszyć ładowanie” aplikacji Lenovo, stworzyła lukę typu „man-in-the-middle” w zabezpieczeniach.

  ThinkPad - rodzina notebooków zaprojektowanych przez Richarda Sapera i produkowanych w latach 1992 do 2005 przez koncern informatyczny IBM.Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

  Produkty[ | edytuj kod]

  Notebooki i ultrabooki[ | edytuj kod]

 • ThinkPad
 • IdeaPad
 • Yoga
 • Lenovo Z, Y, G, B
 • Legion
 • Yoga Book
 • Tablety[ | edytuj kod]

 • ThinkPad
 • Yoga
 • Miix
 • A
 • Komputery stacjonarne All-in-one[ | edytuj kod]

 • ThinkCentre
 • V, S, H, C, B
 • IdeaCentre
 • Yoga Home
 • Legion
 • Smartfony i zegarki (smartwatche)[ | edytuj kod]

 • Lenovo – Phab, P, H, K, C, B, A, ZUK Z2, ZUK Z2 Plus
 • Motorola – Moto 360 (zegarek), Moto Z (smartfon), Moto Mods (moduły do smartfonów Moto Z)
 • Stacje robocze[ | edytuj kod]

 • ThinkStation
 • ThinkPad
 • Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Windows 10 — nadchodząca wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Została zaprezentowana 30 września 2014, a jej wydanie planowane jest na przełomie lata i jesieni 2015 roku.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  IdeaPad S100 – netbook zaprojektowany przez Lenovo. Jest to model w serii IdeaPad. Komputery były wprowadzane na rynek w 2011 roku i obecnie są w kolorze czarnym, czerwonym i niebieskim.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Złośliwe oprogramowanie, malware (z ang. malicious software) – wszelkie aplikacje, skrypty itp. mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera.
  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.