Leningradskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leningradskaja (ros. Ленинградская, „Leningradzka”) – letnia stacja polarna należąca do Rosji (wcześniej radziecka), położona na Wybrzeżu Oatesa na Antarktydzie Wschodniej.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Refugio Luis Risopatrón – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na półwyspie Coppermine na Robert Island, w archipelagu Szetlandów Południowych.

Położenie i warunki[ | edytuj kod]

Mapa regionu, w którym znajduje się stacja

Stacja znajduje się na nunataku Leningrad, 2-3 km od wybrzeża Morza Somowa. Jest to grzbiet skalny zbudowany z leukokratycznych granitów i szarych gnejsów biotytowych, wznoszący się na 100–230 m ponad sąsiadujące lodowce.

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Wasa – letnia stacja antarktyczna, należąca do Szwecji, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.

Klimat na stacji jest morski, z gwałtownymi zmianami pogody. Wiatry są silne (średnio 8,4 m/s, maksymalnie 37 m/s), zmienne; w ciągu roku najczęstsze są wiatry z kierunku południowo-wschodniego (~50%), potem z południa i z zachodu. Od maja do sierpnia nad Morzem Somowa przechodzą zwykle 2–4 cyklony; w ciepłych miesiącach także zawirowania powietrza o mniejszej skali wpływają na pogodę na stacji Leningradskaja, prowadząc do nagłego, krótkotrwałego pogorszenia warunków, groźnego dla lotnictwa. W chłodniejszych miesiącach takie wiry tworzą się dalej na północ, nad lodem morskim, rzadziej dochodząc do lądu. Temperatura praktycznie przez cały rok nie przekracza 0 °C. Morze zamarza tu wyjątkowo wcześnie i w ciągu 20 lat działalności stacji nie zdarzyło się, żeby było całkowicie wolne od lodu (choć regularnie tworzą się rozległe połynie).

Ruperto Elichiribehety – letnia stacja antarktyczna, należąca do Urugwaju, położona nad Zatoką Nadziei na Ziemi Grahama na Antarktydzie. Automatyczna stacja meteo (AWS) – zautomatyzowana wersja stacji meteorologicznej. Celem tworzenia takich stacji jest oszczędność i pomiary w obszarach niedostępnych na co dzień. Typowa stacja składa się z zamontowanej na maszcie klatki odpornej na działanie czynników atmosferycznych, pamięci, akumulatora, czujników meteorologicznych, panelu słonecznego z turbiną wiatrową i urządzenia telemetrycznego (opcjonalnie).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dome Fuji (jap. ドームふじ, Dōmu Fuji) – japońska letnia stacja badawcza na Antarktydzie położona na Ziemi Królowej Maud na wysokości 3810 m n.p.m.. Powstała w grudniu 1995 roku.
Base Antártica Decepción – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Deception Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.
Refugio Julio Ripamonti – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na małej wyspie Ardleya, w Zatoce Maxwella u wybrzeża Wyspy Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych.
Base Antártica Primavera – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią argentyńska armia.
Russkaja (ros. Русская) – letnia stacja polarna należąca do Rosji (wcześniej radziecka), położona na wybrzeżu Antarktydy Zachodniej. Jest to jedyna stacja badawcza położona na długim pasie wybrzeża od nasady Półwyspu Antarktycznego do Morza Rossa, od strony Pacyfiku. Stacja została zamknięta w 1990 r., obecnie działa tam automatyczny sprzęt pomiarowy.
Base Pedro Vicente Maldonado – letnia stacja antarktyczna, należąca do Ekwadoru, położona na antarktycznej wyspie Greenwich Island.
Johann Gregor Mendel – letnia stacja antarktyczna, należąca do Czech, położona na Wyspie Jamesa Rossa u wybrzeża Półwyspu Antarktycznego.

Reklama