Lej rumuński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lej)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Banknot 2000 lei z 1999, wykonany z plastiku, upamiętniający całkowite zaćmienie Słońca z 11 sierpnia 1999
Jeden ban

Lej rumuński, leja rumuńska, rum. leu românesc – waluta Rumunii, dzieląca się na 100 banów.

Ban – dawna drobna moneta turecka (nazywana również szelągiem). Obecnie drobna moneta rumuńska i mołdawska, równa 1/100 lei.ISO 4217 – międzynarodowy standard zawierający trzyliterowe kody oraz nazwy walut, przyjęty przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).

Istniały plany zastąpienia leja przez euro w 2019 roku, których ostatecznie nie zrealizowano, natomiast pojawiły się spekulacje, że może to nastąpić w roku 2024.

1 lipca 2005 leja (ROL) zdenominowano w proporcji 10000:1 (stare leje były w obiegu do końca 2006). Nowa waluta ma kod (ISO 4217) RON.

Od średniowiecza ziemie rumuńskie były pod panowaniem tureckim. W XVIII wieku walutą stosowaną na tym terenie był piastr turecki. Pieniądze te były nazywane lew (rum. leu).

Język rumuński (dakorumuński, limba română, limba dacoromână, arch. limba rumână) to język z grupy romańskiej (podgrupa wschodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się około 24 mln osób, z czego około 17,25 mln w Rumunii, około 2,7 mln w Mołdawii (zob. język mołdawski), około 200 tysięcy w Izraelu, około 100 tysięcy w Serbii i około 400 tysięcy na Ukrainie; mniejsze skupiska użytkowników w innych krajach (Australia, Azerbejdżan, Kanada, Węgry, Kazachstan, Rosja i USA).Waluta (jednostka monetarna) – nazwa pieniądza obowiązującego w danym państwie. Nazwę tę stosuje się przede wszystkim w kontekście wymiany międzynarodowej. Waluta jest wtedy środkiem rozliczeniowym (czyli miernikiem wartości) oraz środkiem regulowania płatności (należności i zobowiązań) w transakcjach międzynarodowych. Skrótowe oznaczenie waluty (np. GBP), to ustandaryzowany, trzyliterowy kod przyjęty przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Dwie pierwsze litery oznaczają kraj w którym dana waluta obowiązuje (np. GB - Great Britain), a trzecia to zazwyczaj inicjał danej waluty (P - Pound)

Banknoty[ | edytuj kod]

Banknoty, wydawane przez Bank Narodowy Rumunii, są polimerowe (plastikowe). Rumunia jako drugie państwo na świecie (po Australii) wprowadziła wszystkie plastikowe banknoty.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Rumunia.
 2. Rumunia.
 3. The World Factbook (ang.).
 4. Hasło leja w Wielkim słowniku ortograficznym PWN
 5. Tomasz Bielecki: Bruksela: Litwa jest gotowa do przyjęcia euro . 4 czerwca 2014.
 6. Polsat News, Chorwacja i Bułgaria na prostej drodze do strefy euro - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2021-01-20] (pol.).
 7. Juliusz Demel: Historia Rumunii. Warszawa: Ossolineum, 1980, s. 217.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Narodowy Bank Rumunii

 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Zaćmienie Słońca z 11 sierpnia 1999 – ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w XX wieku. Widoczne było w Walii, Francji, Belgii, południowych Niemczech, Austrii, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i w Turcji, następnie w Iraku, Iranie, Pakistanie (Karaczi), Indiach.
  Reklama