Leipzig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemcy[ | edytuj kod]

 • Leipzig (pol. Lipsk) – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Saksonia
 • Bezirk Leipzig (pol. okręg Lipsk) – były okręg administracyjny
 • Direktionsbezirk Leipzig (pol. okręg administracyjny Lipsk) – okręg administracyjny w kraju związkowym Saksonia
 • Landkreis Leipzig (pol. powiat Lipsk) – powiat w kraju związkowym Saksonia
 • Landkreis Leipziger Land – (pol. powiat Lipsk) – były powiat do 2008
 • Oper Leipzig – Opera Lipska
 • Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Landkreis Leipziger Land – były powiat w rejencji Lipsk w niemieckim kraju związkowym Saksonia. Został wcielony do powiatu Lipsk (niem. Landkreis Lepizig) 1 sierpnia 2008 w wyniku reformy administracyjnej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna) − marynarka wojenna Cesarstwa Niemieckiego, powstała w 1871 roku z przekształconej floty Związku Północnoniemieckiego. Początkowo była przewidywana głównie do obrony własnych wybrzeży i szlaków handlowych, wkrótce została zaangażowana we wspieranie niemieckich interesów imperialnych, a od lat 90 XIX wieku była sukcesywnie rozbudowywana. Wielkie zasługi dla jej rozwoju położył admirał Alfred von Tirpitz, od 1897 roku minister marynarki. W wyniku promowanych przez niego, a wspieranych przez cesarza Wilhelma II programów rozbudowy floty, Kaiserliche Marine stała się w latach poprzedzających I wojnę światową drugą potęgą morską świata, ustępując jedynie Royal Navy.
  SMS „Leipzig” – nazwa noszona na przestrzeni dziejów przez 3 okręty Kaiserliche Marine; pochodzi od miasta – Lipska:
  Okręg administracyjny Lipsk (niem. Direktionsbezirk Leipzig) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Lipsk w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Lipsku.
  Powiat Lipsk (niem. Landkreis Leipzig) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, został utworzony 1 sierpnia 2008 w związku z reformą administracyjną.

  Reklama