Reiji Matsumoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Leiji Matsumoto)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leiji Matsumoto, 2008

Leiji Matsumoto (jap. 松本 零士 Matsumoto Reiji) (ur. 25 stycznia 1938 w Kurume, prefektura Fukuoka, Japonia) – japoński twórca wielu mang i serii anime.

Kanji (jap. 漢字, kanji, ; dosł. „znaki Hanów”) – znaki logograficzne pochodzenia chińskiego, które wraz z sylabariuszami hiragana (ひらがな, 平仮名), katakana (カタカナ, 片仮名), cyframi arabskimi oraz alfabetem łacińskim stanowią element pisma japońskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Imię 零士 pisane znakami (kanji) czyta się Reiji, ale gdy jest pisane alfabetem łacińskim, jest to nie Reiji, ale Leiji. R zostało zastąpione przez L (nieistniejące w języku japońskim). Zostało ono wzięte od lwa „Lion L”, czarnego charakteru z opowiadania Sōji Yamakawy pt. Shōnen ōja, które uwielbiał czytać, gdy był chłopcem.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Życiorys[ | edytuj kod]

Zadebiutował w 1953 roku, wygrywając konkurs organizowany przez pismo Manga Shōnen. Jego manga została doceniona i wydana jeszcze tego samego roku.

W roku 1957 wyjechał do Tokio, gdzie spędził 6 lat swojego życia. W tym czasie rysował głównie mangi z gatunku shōjo-manga (pomimo iż sam nie przepadał za tego rodzaju tematyką). Wtedy także poznał swoją przyszłą żonę, rysowniczkę Miyako Maki, z którą po roku znajomości wziął ślub.

Wraz z rokiem 1968 Leiji opublikował swoją pierwszą mangę o tematyce science fiction pt. Sexaroid, która odniosła wielki sukces, stając się również wzorcem dla późniejszych twórców. Od tego czasu jego twórczość uległa podziałowi na trzy główne wątki: fantastyka naukowa, western oraz tematyka wojenna. Debiutem Matsumoto na rynku anime stał się zrealizowany według jego scenariusza Galaxy Express 999. Sam Leiji uważa za swój filmowy debiut anime Uchū Senkan Yamato (1973), a za życiowe spełnienie adaptację Pierścienia Nibelungów.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Kurume (jap. 久留米市, Kurume-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Fukuoka, w północnej części wyspy Kiusiu, nad rzeką Chikugo.
Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
Daft Punk – francuski duet muzyczny, pochodzący z Paryża, tworzący muzykę elektroniczną na pograniczu gatunku house. Tworzą go: Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter. Charakterystyczną cechą muzyków jest ukrywanie swoich twarzy pod kaskami, co nadaje członkom zespołu oryginalny wygląd.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Reklama