Leicestershire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leicestershire (IPA: /ˈlɛstəʃɪər/ lub /ˈlɛstərʃər/ posłuchaj ) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

Coalville - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, położone między Leicester a Ashby-de-la-Zouch. Miasto zamieszkuje ok. 32 000 osób.East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2156 km², a administracyjnego – 2083 km². Jako hrabstwo ceremonialne Leicestershire liczy 1 031 300 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 682 957 (2016). Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Glenfield. Największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Leicester, stanowiące osobną jednostkę administracyjną. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Loughborough, Hinckley, Wigston Magna, Coalville oraz Melton Mowbray.

Hinckley and Bosworth – dystrykt w hrabstwie Leicestershire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 105 078 mieszkańców.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Na zachodzie Leicestershire graniczy z hrabstwem Warwickshire, na północnym zachodzie ze Staffordshire oraz Derbyshire, na północy z Nottinghamshire, na wschodzie z Lincolnshire i Rutland, a na południu z Northamptonshire.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Leicestershire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

 1. Charnwood
 2. Melton
 3. Harborough
 4. Oadby and Wigston
 5. Blaby
 6. Hinckley and Bosworth
 7. North West Leicestershire
 8. Leicester (unitary authority)

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. MYE5: Population estimates: Population density for the local authorities in the UK, mid-2001 to mid-2016, [w:] Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland – Mid-2016 [online], Office for National Statistics [dostęp 2017-10-28] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Leicestershire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-11-17].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melton Mowbray (lub Melton), w dystrykcie o nazwie Melton, miasto w Anglii, w północno-wschodniej części hrabstwa Leicestershire, 26 554 mieszkańców, ok. 25 kilometrów od Leicester i 160 kilometrów na północ od Londynu. Miasto położone nad rzeką Wreake i ma połączenie kolejowe z Leicester.
  Rutland – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.

  Reklama