Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obiektyw zamontowany w aparacie
Układ soczewek w obiektywie

Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPHobiektyw stałoogniskowy firmy Leica. Minimalna liczba przysłony wynosi f/0,95 - przy maksymalnym otwarciu przysłony średnica otworu obiektywu jest większa od jego ogniskowej. Obiektyw ten ma większą zdolność zbierania światła od ludzkiego oka i pozwala na wykonywanie zdjęć przy bardzo niskim poziomie światła bez potrzeby zwiększania czułości filmu lub sensora w aparacie. Tak szerokie otwarcie przesłony pozwala także na uzyskanie bardzo małej głębi ostrości, np. fotografując obiekt odległy o 1 metr głębia ostrości wynosi mniej niż 2 cm.

Głębia ostrości (dawniej "głębokość ostrości") – parametr stosowany w optyce i fotografii do określania zakresu odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie optyczne sprawiają wrażenie ostrych (tzn. mających wyraźne, nierozmazane kontury).Obiektyw stałoogniskowy — rodzaj obiektywu fotograficznego, w którym ogniskowa, w przeciwieństwie do obiektywów zmiennoogniskowych jest stała.

Jest to najjaśniejszy produkowany obecnie obiektyw i jeden z najjaśniejszych seryjnie produkowanych w historii, tak samo jasny był jedynie produkowany latach sześćdziesiątych obiektyw Canon 50mm f/0.95.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH: The world’s fastest aspherical lens (ang.)
  • Kalkulator głębi ostrości
  • Reklama