Legia Cudzoziemska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
Kompania honorowa żołnierzy 6. Batalionu Francuskiej Legii Cudzoziemskiej oczekująca na przybycie generała Khalida Bin Sultana Bin Abdula Aziza(ang.) dowódcy sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej podczas operacji wojskowej Pustynna Burza 14 maja 1992
Żołnierze Legii Cudzoziemskiej podczas przerwy w dniu defilady na Polach Elizejskich z okazji Święta Narodowego Francji. Umundurowanie posiada charakterystyczne czerwone naramienniki oraz białe kepi. Uzbrojenie – karabin FAMAS

Legia Cudzoziemska (fr. Légion étrangère) – francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy deklarują przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii, Monako, Kanady lub Luksemburga.

Europa Środkowa – region położony pomiędzy różnie definiowanymi Europą Zachodnią i Europą Wschodnią. Europa Północna, Południowa i Południowo-Wschodnia również wpływają na zakres tego pojęcia, w zależności od ujęcia ich granic. Pojęcie rozumiane jest różnie w zależności od okresu historycznego.Saint-Christol – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Vaucluse.

Najbardziej zróżnicowana armia świata pod względem kultur i pochodzenia ochotników, Legia słynie z twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy, nakierowanych na wspólne działanie w imię interesów Francji.

Legia, jako elitarna formacja wojskowa, dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem - lepszym, niż pozostałe jednostki armii francuskiej.

Aubagne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

Historia[ | edytuj kod]

Legia Cudzoziemska została utworzona 9 marca 1831 jako armia najemna, głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich podczas wojny w Algierii i prowadzenia w imieniu Francji wojen kolonialnych w Afryce.

Operacja Desert Storm – przeprowadzona na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 678 z 29 listopada 1990 roku operacja wojskowa, której celem było wyzwolenie zajętego przez Irak Kuwejtu. Trwająca od 17 stycznia do 28 lutego 1991 roku operacja powietrzno-morsko-lądowa, była odpowiedzią na wszczętą przez Irak atakiem na Kuwejt I wojnę w Zatoce Perskiej. Operacja prowadzona była przez koalicję 27 państw, w której wiodącą siłę militarną stanowiły Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Najważniejszym elementem operacji była 43 dniowa kampania powietrzna przeprowadzona przez Stany Zjednoczone oraz ich sojuszników, zakończona trwającą zaledwie 100 godzin operacją wojsk lądowych. W ramach Desert Storm, przeprowadzona została największa amerykańska kampania powietrzna od czasu wojny wietnamskiej. W kampanii tej użyto niemal każdego typu samolotów pozostających na wyposażeniu amerykańskich sił powietrznych, które wykonały w sumie około 40.000 misji zwalczania celów naziemnych oraz 50.000 lotów wsparcia. W efekcie tej operacji siły koalicji wyzwoliły terytorium Kuwejtu, jednak na skutek politycznej decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha, wojska lądowe koalicji zatrzymały się nie próbując zajmować stolicy Iraku. Pozwoliło to odpowiedzialnemu za wywołanie wojny prezydentowi Iraku Saddamowi Husajnowi na zachowanie władzy, zaś prezydenta Stanów Zjednoczonych postawiło w obliczu krytyki.Bir al-Hakim (Bir Hakeim, Bir Hacheim) – oaza w północno-wschodniej Libii, na Pustyni Libijskiej, miejsce bitwy o Bir Hakeim, stoczonej w dniach od 26 maja do 11 czerwca 1942 między siłami państw Osi, a oddziałami Wolnych Francuzów.

Żołnierze Legii brali udział w misjach stabilizacyjnych i interwencjach wojskowych m.in. w Zatoce Perskiej (1990-1991), Kambodży i w Somalii (1992-1993), Rwandzie (1994), w Bośni, Kosowie i Macedonii (1993-2003) oraz Republice Środkowoafrykańskiej. Aktualnie legioniści biorą udział w wojnie w Afganistanie, Kosowie, Czadzie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w walkach z bojownikami islamskimi w Mali oraz wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie bezpieczeństwa obywateli francuskich za granicą. Jednostki Legii do dzisiaj posiadają zakaz prowadzenia wszelkich działań bojowych na terenie samej Francji.

Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Perpignan (katal. Perpinyà, oksyt. Perpinhan, kastyl. Perpiñán) – miasto i gmina w południowej Francji (Langwedocja-Roussillon), na wybrzeżu Morza Śródziemnego, ośrodek administracyjny departamentu Pireneje Wschodnie, główne miasto historycznej krainy Roussillon, dawna stolica Królestwa Majorki.

W szeregach Legii Cudzoziemskiej we wszystkich wojnach, w których Francja brała udział, zginęło 35 781 legionistów, podoficerów i oficerów. Ostatnią ofiarą poległą w boju jest adiutant-chef Dejvid Nikolic. Zginął 17 lipca 2014 roku w Mali. Służył w 1REG, miał 45 lat.

Skład Legii Cudzoziemskiej[ | edytuj kod]

Legia Cudzoziemska obecnie liczy 7699 żołnierzy, w tym 413 oficerów, 1741 podoficerów i 5545 legionistów w 11 pułkach (regimentach), z których każdy posiada unikatową funkcję. Najbardziej znany i uważany za „elitarny” jest 2 REP (spadochroniarze) z bazą na Korsyce w Calvi. Jest to regiment o najbardziej zaostrzonej dyscyplinie, w stanie ciągłej gotowości bojowej. 1 Cudzoziemski Pułk Kawalerii zachował najwięcej tradycji Legii i w nim należy szukać dawnych ideałów. Nazywany jest potocznie pułkiem tradycji.

Konflikt grecko-macedoński – konflikt rozpoczęty odmową uznania przez Grecję państwa o nazwie Republika Macedonii. Konflikt ten jest ważnym problemem greckiej i macedońskiej polityki zagranicznej od roku 1992, rzutującym także na proces rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej.Wojska powietrznodesantowe (wojska spadochronowe, spadochroniarze) – oddziały wojskowe przeznaczone do przeprowadzania desantu z powietrza.
 • Jednostki administracyjno-szkoleniowe:
 • Insigne 1er régiment étranger-transparent.png 1 Regiment Cudzoziemski w Aubagne1 RE (1er Régiment Étranger)
 • Insigne régimentaire du 4e régiment étranger (1937).jpg 4 Regiment Cudzoziemski w Castelnaudary4 RE (4ème Régiment Étranger)
 • Insigne-GRLE.jpg Oddział werbunkowy Legii Cudzoziemskiej Fort de NogentGRLE (Groupement de Recrutement de la Légion Étrangère)
 • Jednostki bojowe:
 • Insigne 1er régiment étranger de cavalerie.jpg 1 Cudzoziemski Regiment Kawalerii w Carpiagne(fr.)1 REC (1er Régiment Étranger de Cavalerie)
 • 1reg.JPG 1 Cudzoziemski Regiment Inżynieryjny w Laudun1 REG (1er Régiment Étranger de Génie)
 • Insigne 2e régiment étranger de génie.jpg 2 Cudzoziemski Regiment Inżynieryjny w Saint-Christol2 REG (2ème Régiment Étranger de Génie)
 • 2rei.jpg 2 Cudzoziemski Regiment Piechoty w Nîmes2 REI (2ème Régiment Étranger d'Infanterie)
 • Insigne 2e régiment étranger de parachutistes.jpg 2 Cudzoziemski Regiment Powietrznodesantowy w Calvi na Korsyce – 2 REP (2ème Régiment Éntranger de Parachutistes)
 • Jednostki zamorskie:
 • 3rei.jpg 3 Cudzoziemski Regiment Piechoty w Gujanie Francuskiej3 REI (3ème Régiment Étranger d'Infanterie)
 • Insigne régimentaire de la 13e Demi-brigade de Légion étrangère.jpg 13 Półbrygada Legii Cudzoziemskiej w Cavalerie13 DBLE (13ème Demi-Brigade de Légion Étrangère)
 • Dlem.jpg Oddział Legii Cudzoziemskiej na MayotteDLEM (Détachement de Légion Étrangère de Mayotte)
 • Wspólnota Francuska (fr. Communauté française) – pozostałość po francuskim imperium kolonialnym. Powstała na mocy przepisów Konstytucji V Republiki z 1958 roku i zastąpiła działającą wcześniej Unię Francuską.1 Cudzoziemski Pułk Kawalerii – (fr. 1er régiment étranger de cavalerie, 1REC). Jednostka wojskowa armii francuskiej, wchodząca w skład Legii Cudzoziemskiej i 6 Brygady Pancernej. Pułk utworzony w 1921 roku. Formacja stacjonuje w Orange. Liczy 900 legionistów, tworzących 7 szwadronów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  13 Półbrygada Legii Cudzoziemskiej – (fr. 13ème demi-brigade de Légion Étrangère) – jednostka Legii Cudzoziemskiej. Utworzona 20 stycznia 1940 roku. Obecnie stacjonująca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  Hans Heinrich Ernst Hartung - ur. 21 września 1904 w Lipsku, zm. 8 grudnia 1989 w Antibes we Francji - niemiecko-francuski malarz i grafik.
  Nîmes (prow. Nimes, łac. Colonia Augusta Nemausus) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, na Nizinie Langwedockiej, na zachód od doliny dolnego Rodanu.
  Piechota zmotoryzowana – rodzaj piechoty w składzie wojsk lądowych, wyposażonej w samochody terenowe, transportery opancerzone, a nawet bojowe wozy piechoty, które służą jej przede wszystkim jako środki transportu na pole walki.
  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
  La Cavalerie – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Oksytania, w departamencie Aveyron. W 2013 roku jej populacja wynosiła 1086 mieszkańców. Gmina położona jest na terenie Parku Regionalnego Grands Causses.

  Reklama