Lawon Wolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lawon Wolski (biał. Лявон Вольскі; właśc. Leanid Arturawicz Zejdel-Wolski, biał. Леанід Артуравіч Зэйдэль-Вольскі, ur. 14 września 1965 w Mińsku) – białoruski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula oraz Zet. Grał również w zespole Nowaje Nieba.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.N.R.M. (Niezależnaja Respublika Mroja - Niepodległa Republika Marzeń) – białoruski zespół rockowy, założony w 1994 roku przez członków zespołu Mroja. Nie tylko zjawisko muzyczne, ale także fenomen socjologiczny - dzięki niemu wielu Białorusinów zaczęło używać na co dzień języka ojczystego. Strona internetowa zespołu jest swego rodzaju wirtualnym państwem.

Wraz z innymi białoruskimi muzykami brał udział w licznych wspólnych projektach, takich jak Pieśniarok – album w hołdzie pierwszemu białoruskiemu zespołowi rockowemu, rock-opera Narodny albom oraz płyta z piosenkami patriotycznymi Ja naradziusia tut.

Życiorys[ | edytuj kod]

Lawon Wolski jest synem poety Artura Wolskiego, a jego dziadkiem był Wital Wolski – znany białoruski pisarz. Przodkowie Lawona to mohylewscy Niemcy wyznania luterańskiego.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Psychasamatyka (pol. Psychosomatyka) – czwarty solowy album studyjny białoruskiego muzyka Lawona Wolskiego, wydany 15 listopada 2016 roku i zaprezentowany w Wilnie 3 grudnia tego roku. Wydanie płyty umożliwiła zbiórka crowdfundingowa, która odbyła się wiosną 2016 roku. Album, nagrany w okresie po śmierci żony Wolskiego, Hanny, podzielony jest na ostrą i dynamiczną część „miejską” oraz spokojną, w dużej mierze akustyczną część „leśną”.

W 1984 roku zakończył Miński państwowy uniwersytet artystyczny im. A. Glebowa. Tam w czasie swojej nauki poznał Aleha Dziemidowicza oraz Uładzimiera Dawydouskiego, z którymi wspólnie założył grupę Fawaryt (późniejsza Mroja). W 1994, po pewnych zmianach w składzie zapoczątkował przekształcenie Mroi w N.R.M., w którym do 2010 roku był głównym autorem muzyki i tekstów. Jednocześnie w latach 1990–1998 był też członkiem grupy Nowaje Nieba.

Hravitacyja (pol. Grawitacja) – piąty solowy album studyjny białoruskiego muzyka Lawona Wolskiego, wydany 7 lutego 2019 roku i zaprezentowany w mińskiej Prime Hall 2 marca tego roku. Płyta, będąca ostatnią częścią trylogii tworzonej wraz z albumami Hramadaznaŭstva i Psychasamatyka, została nagrana w wileńskim studiu Ymir Audio, a jej producentem był Norweg Snorre Bergerud. Wydanie Hravitacyi zostało sfinansowane poprzez akcję crowdfundingową. Album zawiera dwanaście utworów, wśród których znalazła się jedna piosenka w języku rosyjskim. Według Wolskiego, koncepcją płyty jest ukazanie życia człowieka od narodzin do śmierci. Polskie Radio dla Zagranicy (ang. Polish Radio External Service, oficjalny skrót: PR DZ, do stycznia 2007 roku pod nazwą Radio Polonia) – program V Polskiego Radia przeznaczony dla zagranicy.

W 2003 roku N.R.M. znalazł się na „czarnej liście” Ministra Kultury, zabraniający muzykom dawania koncertów na terenie Białorusi, a także puszczania ich piosenek w radiu oraz telewizji. W latach zakazu (2003–2007) zespół koncertował prawie wyłącznie za granicą: w Polsce, Danii, Niemczech.

W tym czasie Wolski zajął się też innymi projektami, jednym z których jest grupa Krambambula. Zespół został stworzony jako alternatywa dla obecnej rozrywkowej sceny muzycznej dla Białorusi, a jego celem jest popularyzacja języka białoruskiego poprzez pozytywne emocje.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Radio Wolna Europa (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, ang. Radio Free Europe/Radio Liberty) – rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1949 z połączenia "Radia Wolna Europa" i "Radia Swoboda". Swoją misję określa następująco: "Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji i idei".

Obecnie Lawon Wolski śpiewa i gra w zespołach Krambambula oraz Volski, jest autorem kilku tomików wierszy, a od 2010 roku uczestniczy w tworzeniu audycji „Sauka dy Hryszka” w Radiu Swaboda. Wraz z żoną Hanną Wolską (zm. 2016), producentem muzycznym, mają córkę Adelę.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biełsat TV (biał. Белсат) – kanał telewizji satelitarnej w języku białoruskim finansowany i prawnie wchodzący w skład Telewizji Polskiej.
Krambambula – białoruska grupa rockowa. Została założona w 2001 roku jako poboczny projekt lidera N.R.M. Lawona Wolskiego i muzyków zespołu Hasta la Fillsta. Zespół wydał sześć albumów studyjnych, kompilację najlepszych utworów oraz dwa single internetowe.
Mroja (Мроя, pol Marzenie) – białoruski zespół rockowy założony w 1981 roku. W 1994, po upadku grupy, czterech jej członków: Alezis Dziemidowicz, Juraś Laŭkoŭ, Pit Paŭłaŭ i Lavon Volski założyło zespół N.R.M.
Mohylew (biał. Магілёў, Mahiloŭ; ros. Могилёв; jid. מאָלעוו, Molew) – miasto nad Dnieprem, stolica obwodu mohylewskiego, położone blisko granicy rosyjskiej. Liczący 354,0 tys. mieszkańców (2010). Mohylew jest trzecim co do wielkości miastem w granicach Białorusi i centrum administracyjnym rejonu mohylewskiego.
Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
Strona zawiera kompletną dyskografię białoruskiego muzyka Lawona Wolskiego jako członka zespołów Mroja, N.R.M., Krambambula i Zet oraz artysty solowego.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

Reklama