Lavanttaler Alpen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lavanttaler Alpen, Labotniške Alpe – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w większości w Austrii i w małej części w Słowenii, na południe od rzeki Mury i na północ od Drawy. Nazwa pasma pochodzi od doliny Lavanttal. Pasmo to obfituje w łagodne masywy z trawiastymi szczytami, zupełnie innymi niż w niedalekich, skalistych, Taurach.

Alpy Noryckie (niem. Norische Alpen) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich, w większości położone w Austrii w kraju Karyntia i Styria. Niewielka część znajduje się również na terenie Słowenii. Ich powierzchnia wynosi 9811 km². Leżą między doliną Drawy na południu i Mury na północy, na wschód od Wysokich Taurów. Swoje źródła mają tu rzeki Gurk i Lavant (dorzecze Drawy). Region w większości pokryty lasem.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

Podgrupy z najwyższymi szczytami:

 • Saualpe (Ladinger Spitze 2079 m)
 • Alpy Seetalskie (Zirbitzkogel 2396 m)
 • Koralpe (Großer Speikkogel 2140 m)
 • Packalpe (Ameringkogel 2187 m)
 • Gleinalpe (Lenzmoarkogel 1988 m)
 • Kozjak (Kapunar 1052 m)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, ss. 9–10 i 284; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2014-08-29].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2014-08-29]..mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

   Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

   Gleinalpe lub Gleinalm – pasmo górskie w Alpach Lavantalskich, części Alp Noryckich. Leży w Austrii, w Styrii. Glein Alpe graniczą z: doliną Mury od północy i wschodu, z linią Gratkorn – Köflach na południu i z przełęczą Gaberl na południowym zachodzie. Najwyższy szczyt to Lenzmoarkogel.Wysokie Taury (niem. Hohe Tauern) – położona w głównej grani Alp najwyższa część Alp Austriackich. Maksymalna wysokość – Grossglockner (3798 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Austrii. Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, od położonych na zachód Alp Zillertalskich – przełęczą Birnlücke. Wysokie Taury leżą na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga, ich niewielki fragment wchodzi w skład Południowego Tyrolu we Włoszech.
  3. Nazwa niemiecka według: Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (1984). [dostęp 2014-08-29].
  4. Endonim słoweński.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lavanttaler Alpen na SummitPost
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lenzmoarkogel – szczyt w paśmie Gleinalpe, części Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w Styrii. Jest to najwyższy szczyt grupy Gleinalpe.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (AVE, podział Alp Wschodnich według Alpenverein) – opublikowana w 1984 klasyfikacja pasm górskich Alp Wschodnich, która wyróżnia 75 pasm górskich w tej części Alp, pogrupowanych w cztery dominujące jednostki. Została opracowana wspólnie przez kluby alpejskie z trzech państw: Österreichischer Alpenverein (Austria), Deutscher Alpenverein (Niemcy) i Alpenverein Südtirol (Włochy, zrzeszający niemiecko- i ladyńskojęzycznych mieszkańców Południowego Tyrolu).
  Koralpe (słow. Golica) – łańcuch górski w Alpach Lavantalskich, części Alp Noryckich. W zdecydowanej większości leży w Austrii (między rzekami Murą i Lavant), mniejsza, południowa część leży na terytorium Słowenii. Najwyższy szczyt to Großer Speikkogel (2140 m). Koralpe ograniczają: od zachodu dolina rzeki Lavant, od północy przełęcz Packsattel, od wschodu Weststeirisches Hügelland, a od południa przełęcz Soboth, między dolinami Drawy i Sulm. Najwyższe szczyty to:
  Kozjak (lub Kobansko) (niem. Poßruck) – grupa górska na granicy Austrii i Słowenii. Jest częścią Alp Lavantalskich w Alpach Noryckich. Najwyższy szczyt to Kapunar. Kozjak na północy graniczy z doliną Saggautal, na południu z Drawą, na zachodzie z Radlpass (słoweń. Radelj), natomiast na wschodzie ze Spielfeld i Leutschach w Windischen Bühel (słoweń. Slovenske Gorice).
  Alpy Seetalskie (niem. Seetaler Alpen) – podgrupa górska w Lavantaler Alpen w Austrii. Leży na południe od Mury, między miejscowościami Scheifling, a Zeltweg. Najwyższy szczyt to Zirbitzkogel (2396 m). Grupę tą ograniczają dolina Mury na północy, przełęcz Obdacher na wschodzie, przełęcz Klippitztörl na południu i przełęcz Neumarkter na zachodzie. Większa część leży w Styrii, mniejsza w Karyntii.
  Drawa (niem. Drau, serb. Drava, czes. i węg. Dráva, wł. Drava) – rzeka w północnych Włoszech, południowej Austrii, wschodniej Słowenii i północnej Chorwacji, (Slawonii), prawy dopływ Dunaju. Jej długość wynosi 725 km, powierzchnia zlewni – 40 tys. km².

  Reklama