Laurence Olivier Award

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Z tym tematem związana jest kategoria: Laureaci nagrody Laurence’a Oliviera.

Laurence Olivier Award (lub Olivier Award) – doroczna nagroda przyznawana przez Society of London Theatre (Zrzeszenie teatrów londyńskich) dla przedstawień teatralnych wystawianych w Londynie, przede wszystkim na West Endzie. Nagroda jest uznawana za najbardziej znaczące brytyjskie wyróżnienie teatralne, jest odpowiednikiem broadwayowskiej Tony Award.

Sir Ian McKellen (ur. 25 maja 1939 w Burnley) – brytyjski aktor teatralny i filmowy oraz scenarzysta. Obsadzany zarówno w rolach szekspirowskich, jak i w filmach akcji. Nominowany do Oskara, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Będąc orientacji homoseksualnej jest także znany jako aktywista na rzecz praw gejów i lesbijek.Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

Historia[ | edytuj kod]

Nagrody zostały przyznane po raz pierwszy w roku 1976 jako The Society of West End Theatre Awards. W roku 1984 wybitny brytyjski aktor Laurence Olivier wyraził zgodę na nazwanie nagrody jego imieniem, od tej chwili nagrody są określane oficjalnie jako Laurence Olivier Awards - potocznie Larries. Nagrody są zarządzane i finansowane z budżetu Society of London Theatre (SOLT)

Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
Judith Olivia "Judi" Dench (ur. 9 grudnia 1934 w Yorku) − brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, okazjonalnie reżyserka.
Richard Eyre, właśc. Sir Richard Charles Hastings Eyre (ur. 28 marca 1943 w Barnstaple) – brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, teatralny, telewizyjny i operowy. Dyrektor artystyczny londyńskiego Royal National Theatre w latach 1987-1997.
Andrew Lloyd Webber, baron Lloyd-Webber (ur. 22 marca 1948 w Londynie) – brytyjski kompozytor, producent i działacz polityczny. Kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali: Koty i Upiór w operze.
Love Never Dies – musical autorstwa Andrew Lloyda Webbera z librettem Bena Eltona. Teksty piosenek napisał Glen Slater. Jest to sequel musicalu Andrew Lloyda Webbera Upiór w Operze. Jest to pierwszy przypadek w historii West Endu, kiedy premierę ma sequel poprzednio granego musicalu.
Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.
West End - popularne określenie grupy teatrów ulokowanych w centralnym Londynie, w okolicy o tej samej nazwie. Łączna roczna liczba widzów wszystkich teatrów przekracza 13 milionów. Teatry West Endu uważane są powszechnie za mekkę i najbardziej lukratywną, z ekonomicznego punktu widzenia, część brytyjskiego teatru komercyjnego. W świecie brytyjskiej kultury pojęcie to ma znaczenie analogiczne jak nowojorski Broadway w USA.

Reklama