Laura Secord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Laury Secord

Laura Secord (ur. 13 września 1775, zm. 17 października 1868) – bohaterka narodowa Kanady. Laura Ingersoll urodzona w Massachusetts w rodzinie lojalistów w 1775. W 1795 wraz z cała rodziną przeniosła się do Górnej Kanady gdzie w 1797 poślubiła innego lojalistę Jamesa Secorda. W czasie wojny brytyjsko-amerykańskiej 1812 roku, James wziął udział w bitwie pod Queenston Heights, w której odniósł rany. W maju 1813, w czasie krótkiej amerykańskiej okupacji południowego Ontario w domu rodziny Secord urządził sobie kwaterę amerykański sztab. Po tym jak Laura przypadkowo zasłyszała o planach niespodziewanego ataku na oddział porucznika Jamesa Fitzgibbona, postanowiła go ostrzec. Pod błahym pozorem opuściła domostwo i udała się w stronę oddziałów brytyjskich. Po wyczerpującym 32-kilometrowym marszu, który zawierał sześciogodzinną wspinaczkę przez Uskok Bruce Laura natknęła się na patrol Indian Mohawk, którzy odeskortowali ją do sztabu Fitzgibbona. Dzięki informacjom dostarczonym przez Laurę Brytyjczycy uniknęli klęski będąc gotowi na amerykański atak pod Beaver Dams. Amerykanie tracąc element zaskoczenia przegrali potyczkę i wszyscy dostali się do niewoli.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Ucieczka Laury przeszła do kanadyjskich mitów narodowych. Jeden z nich mówi, że pretekstem do opuszczenia domu, była konieczność sprowadzenia krów z pastwiska. Inna mówi, iż pretekstem były odwiedziny u chorego sąsiada. Jeszcze inna, że Laura cała swą wędrówkę odbyła boso.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wkrótce historia stała się sławna. W 1860 Albert Edward, Książę Walii, odwiedzając Kanadę złożył jej oficjalną wizytę i podarował 100 funtów, wówczas znaczną sumę. Laura zmarła w roku 1868 w wieku 93 lat. W jej domu mieści się obecnie muzeum. Na cmentarzu w Niagara Falls stoi jej pomnik. Dziś jej imię najczęściej wiązane jest z wyrobami czekoladowymi, po tym, gdy znana wytwórnia słodyczy przyjęła jej imię.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Niagara Falls - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, nad rzeką Niagara, która tworzy granicę między Kanadą i USA. Po drugiej stronie rzeki znajduje się amerykańskie miasto Niagara Falls w stanie Nowy Jork.13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.
Warto wiedzieć że... beta

Górna Kanada (ang. Upper Canada, fr. Haut-Canada) – prowincja brytyjska istniejąca od 1791 do 1841 utworzona przez podział prowincji Quebec. Obszar jej zajmował północną część niziny rozciągającej się wzdłuż górnego biegu Rzeki Świętego Wawrzyńca, jezior Ontario, Erie, Zatoki Georgian i Jeziora Huron i obejmował południową część dzisiejszej prowincji Ontario.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Mohawkowie (nazwa własna Kaniengehawa „Lud Krzemieni” lub Haudenosaunee „Lud Długich Domów”, alg. Mō häk „Pożeracze ludzi”) – północnoamerykańscy Indianie należący do ligi irokeskiej (nie należy mylić z plemieniem Mohave). W lidze nazywano ich „Odźwiernymi Bramy Wschodu”, bowiem było to najbardziej na wschód wysunięte plemię z ligi irokeskiej, mieszkające w dolinie rzeki Mohawk we wschodniej części stanu Nowy Jork, pomiędzy dzisiejszymi miastami Albany i Utica.
17 października jest 290. (w latach przestępnych 291.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 75 dni.
Bohater narodowy – w folklorze osoba, która przyczyniła się w znaczący sposób dla rozwoju społeczeństwa, ceniona z powodu swoich cnót i wybitnych osiągnięć oraz postrzegana jako reprezentant konkretnego społeczeństwa jako całości. Może zostać uznany w świadomości społecznej, przez organizację lub przez rząd danego kraju. Zwykle bohater narodowy wyróżnia się zaangażowaniem, poświęceniem i oddaniem wobec idei narodowych. Często jest wzorem przywództwa i zachowania etycznego oraz okazuje miłość do swojego kraju lub ludu.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama