Launceston (Australia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Launceston – miasto w północnej Tasmanii. Jest drugim co do wielkości miastem na wyspie po Hobart. Jedno z najstarszych miast w Australii założone w 1806. Zamieszkane przez 99 675 mieszkańców. Zlokalizowany jest tutaj kampus Uniwersytetu Tasmańskiego oraz port lotniczy.

Cieśnina Bassa (ang. Bass Strait) – cieśnina między Australią (Wiktoria) a Tasmanią. Na zachodzie sąsiaduje z Wielką Zatoką Australijską. Jej powierzchnia to 70 000 km², długość 490 km, szerokość 287 km, temperatura wód powierzchniowych ok. 14C. Zasolenie około 35%.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Geografia[ | edytuj kod]

Launceston położone jest około 45 km na południe od cieśniny Bassa w dolinie Tamar i otoczone jest przez wiele dużych wzniesień. Przez miasto przepływają trzy rzeki: Tamar, North Esk i South Esk i z tego powodu obszar ten jest bardzo błotnisty oraz cześć Launceston podlega osuwiskom. Niektóre obszary miasta chronione są przez system wałów przeciwpowodziowych, które zostały zbudowane w 1960.

Tamar – rzeka na Tasmanii, o długości 70 km. Tamar powstaje z połączenia rzek North Esk i South Esk w Launceston. Wpada do cieśniny Bassa w osadzie Low Head.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Gospodarka[ | edytuj kod]

W mieście rozwinął się przemysł drzewny, włókienniczy, spożywczy, hutniczy oraz taboru kolejowego.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Marcos Ambrose (ur. 1 września 1976) – australijski kierowca wyścigowy startujący w wyścigach NASCAR, w serii Sprint Cup Series. W latach 2003 i 2004 zdobył tytuł mistrzowski serii V8 Supercars.
Strefa Klimatów umiarkowanych – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje rozległą strefę klimatycznaą, dzieląca się na półkuli północnej na chłodniejszą północną i cieplejszą południową i na półkuli południowej na cieplejszą północną i chłodniejszą południową. Średnia roczna temperatura waha się od 0 °C do 10 °C, a opady atmosferyczne występują w różnych porach roku. Roczne amplitudy temperatur od około 20 °C w klimatach morskich do 45 °C w skrajnie kontynentalnych. Charakterystyczną formacją roślinną dla klimatu umiarkowanego w części chłodniejszej jest tajga, natomiast części cieplejszej lasy liściaste i mieszane (kraje Europy Środkowej i południowa, czasem też środkowa część Skandynawii). Pory roku są w tej strefie łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury (ciepła, wilgotna wiosna, ciepłe, zazwyczaj suche lato, chłodna, wilgotna jesień i zima, często z opadami śniegu).
Cleo Massey (ur. 19 listopada 1993 w Launceston) – australijska aktorka dziecięca, znana głównie z roli Kim Sertori, siostry Cleo Sertori (granej przez Phoebe Tonkin), w serialu H2O – wystarczy kropla.
Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
Futbol australijski (ang. Australian rules football lub od nazwy największej ligi AFL – Australian Football League), popularnie nazywany footy lub Aussie rules) – bardzo popularny w Australii sport drużynowy, grany zazwyczaj na boiskach krykietowych przez dwie 18-osobowe drużyny owalną piłką przypominającą nieco piłkę do rugby. Obok krykieta jest to drugi "sport narodowy" Australii uprawiany we wszystkich stanach tego kraju, a coroczny "AFL Grand Final" (rozgrywany tradycyjnie we wrześniu na stadionie MCG w Melbourne) jest jednym z największych wydarzeń sportowych tego kraju. Słynnym żartem jest, że w futbolu australijskim jedyną zasadą jest to, że nie ma zasad.
Reprezentacja Australii w krykiecie, obok reprezentacji Anglii, najstarsza drużyna narodowa w krykiecie (pierwszy międzynarodowy test rozegrano między Australią a Anglią w 1877, wygrała go Australia różnicą 45 runów). Statystycznie reprezentacja Australii jest najlepszą drużyną świata. W kategorii meczów testowych Australia wygrała 320 z 687 rozegranych przez nią testów (stan na kwiecień 2007) i od 2001, kiedy International Cricket Council zaczął prowadzić oficjalne rankingi reprezentacji krajów, nieprzerwanie znajduje się na pierwszym miejscu tego rankingu. Australia zajmuje także pierwsze miejsce w kategorii meczów międzynarodowych, choć w 2007, tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata, na krótko spadła na drugie miejsce. Australia to jedyny kraj, który do tej pory trzykrotnie wygrał mistrzostwa świata.

Reklama