Lato z radiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lato z radiemaudycja nadawana latem w Programie I Polskiego Radia.

Grzegorz Dziemidowicz (ur. 1943 w Warszawie) – polski orientalista, archeolog, dziennikarz i dyplomata, ambasador RP w Egipcie i Sudanie (1994–1999) oraz w Grecji (2001–2005).Krystyna Grażyna Czubówna (ur. 2 sierpnia 1954 w Nowym Sączu) – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawnik.

Po raz pierwszy zaistniała na antenie 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem Lata z radiem był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością na owe czasy był fakt, że audycja była emitowana „na żywo”. W 1973 program powrócił na antenę radia.

Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.Andrzej Szyszka – polski kardiolog, profesor nauk medycznych; profesor zwyczajny w Katedrze i Klinice Kardiologii Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W 1995 roku wydana została pierwsza płyta z przebojami „Lata z radiem”, której sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy i pod koniec wakacji otrzymała ona status złotej płyty. Od tej pory co roku wydawane są płyty z przebojami, zarówno najnowszymi, jak i tymi sprzed lat. W latach 1992–1994 odbyły się pierwsze imprezy koncertowe „Lata z radiem”. Początkowo były to skromne koncerty w godzinach trwania audycji, czyli między 9 rano a 12 w południe. W późniejszych latach zmieniono formułę – obecnie koncerty rozpoczynają się popołudniami i trwają do późnych godzin nocnych. W 2011 roku z „wielką tubą” obchodzono 40-lecie istnienia audycji. Audycję zaczęto wyjątkowo wcześnie bo 13 czerwca. Wydano 3 krążki z przebojami 40-lecia. Codziennie krytycy muzyki prezentowali jeden z hitów z lat 1971–2011.

Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Bogdan Sawicki (ur. 14 października 1967 w Białymstoku) – polski dziennikarz, lektor, prezenter radiowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Sygnał audycji[ | edytuj kod]

Od 1971 sygnałem Lata z radiem jest utwór „Polka Dziadek”. Sygnał został tam wprowadzony ze względu na potrzebę opublikowania rozrywkowego utworu, który mógłby kojarzyć się z latem. Polkę dla Lata z radiem „wyłowił” z tysięcy przeróżnych nagrań Olgierd Religioni.

Joanna Chmielewska, właśc. Irena Barbara Kuhn z domu Becker (ur. 2 kwietnia 1932 w Warszawie, zm. 7 października 2013 tamże) – polska pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.Wojciech Daniel Cejrowski (ur. 27 czerwca 1964 w Elblągu) – polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.

W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w 6 różnych językach. Wykorzystano głosy następujących osób: Tadeusz Sznuk (język polski), Aleksander Perczyński (rosyjski), Bogumił Jankowski (niemiecki), Milada Szwedo (czeski), Ali Hassine (francuski), Piotr Sadowski (angielski). Sygnał nagrali Marian Adamski i Wojciech Nowak. W 2018 polkę zaaranżował dla radia Andrzej Smolik.

Polka Dziadek, Dziadek Polka, Dziadek − utwór muzyczny skomponowany w formie polki. Polka Dziadek jest popularną ludową europejską melodią, ktora upowszechniła się na całym świecienajczęściej jako Polka Klarnetowa. Ma wiele wariantów .Tadeusz Jan Fredro-Boniecki (ur. 2 kwietnia 1943) – polski dziennikarz i publicysta, w latach 2004-2008 wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów. Brat ks. Adama Bonieckiego.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Paweł Kostrzewa (ur. w pierwszej połowie sierpnia 1967 w Głuszycy) – polski dziennikarz radiowy i krytyk muzyczny, szef redakcji muzycznej portalu Onet.pl, dyrektor artystyczny Seven Festival.
Pałac w Wilanowie – pałac królewski w Warszawie, na Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729; mieści Muzeum Pałac w Wilanowie.
Wojciech Zyms, syn Jerzego Nela i Ireny Zyms-Nowickiej, ojciec Andrzeja i Agnieszki Zyms (zm. 4 sierpnia 2012 w Wielkiej Brytanii) – prezenter "Dziennika Telewizyjnego" w latach 70., współtwórca Lata z Radiem, korespondent dziennika "Trybuna" w Wielkiej Brytanii.
Audycja radiowa (łac. auditio = "słuchanie", "plotka") – jednostka, samodzielny odcinek programu radiowego. Może to być audycja muzyczna, słowno-muzyczna, słowna.
Tu Jedynka – audycja programu pierwszego Polskiego Radia uruchomiona wiosną 1978, według niektórych źródeł 1977 lub wcześniej. Audycja nadawana była w dni powszednie w godzinach popołudniowych i trwała dwie godziny. Emisję zakończono po strajkach w sierpniu 1980. Program prowadził między innymi Jacek Kalabiński.
Maria Anna Szabłowska-Szabel (ur. 26 września 1946 w Warszawie) – polska dziennikarka muzyczna, filolog orientalny, arabistka.
Krzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.

Reklama