Last.fm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Last.fminternetowa radiostacja oraz system muzycznych rekomendacji, który połączył się z siostrzanym projektem Audioscrobbler w sierpniu 2005.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

System tworzy szczegółowe profile gustu muzycznego każdego z użytkowników, pokazując ich ulubionych artystów oraz autorów na spersonalizowanych stronach. Uwzględniane są przy tym utwory odtworzone z filtrowanych kanałów radiowych udostępnianych przez serwis oraz dodatkowo zarejestrowane przez aplikację Last.fm zainstalowaną na komputerze użytkownika i pobierającą informację z odtwarzacza multimedialnego.

Folksonomia (znana też jako wspólne tagowanie, społeczna klasyfikacja, społeczne indeksowanie i społeczne tagowanie; można także spotkać zaproponowany przez Justynę Hofmokl polski termin kumplonomia) – neologizm oznaczający praktykę kategoryzacji treści z wykorzystaniem dowolnie dobranych słów kluczowych. W znaczeniu potocznym termin ten odnosi się do grupy ludzi współpracujących spontanicznie w celu uporządkowania informacji w kategoriach.VLC media player – odtwarzacz multimedialny rozwijany przez VideoLAN, rozpowszechniany na licencji GPL, który może być także używany jako serwer w sieciach komputerowych o dużej przepustowości.

Historia[ | edytuj kod]

Audioscrobbler na początku był projektem z zakresu informatyki stworzonym przez Richarda "RJ" Jonesa podczas studiów na Uniwersytecie w Southampton w Wielkiej Brytanii. RJ stworzył pierwsze wtyczki, po czym otworzył dostęp do API dla użytkowników, w wyniku czego projekt stał się dostępny dla wielu odtwarzaczy multimedialnych działających pod różnymi systemami operacyjnymi. Audioscrobbler został ograniczony do zapisywania informacji o muzyce odtwarzanej przez użytkownika na zarejestrowanym komputerze, co pozwoliło na tworzenie notowań i filtrowanie wg profilu.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Quod Libet (z łac. ex falso quodlibet) – odtwarzacz muzyczny napisany w Pythonie przeznaczony pierwotnie dla systemów uniksowych. Od wersji 2.2.1 dostępna jest także wersja dla systemów Windows. Do odtwarzania plików używa frameworka GStreamer.

Last.fm zostało utworzone w 2002 roku przez Feliksa Millera, Martina Stiksela, Michaela Breidenbrueckera oraz Thomasa Willomitzera, pochodzących z Austrii i Niemiec, jako internetowa stacja radiowa i strona społeczności internetowej o profilu muzycznym, korzystająca z podobnych profili muzycznych do tworzenia dynamicznych list odtwarzania. Przyciski "uwielbienia" i "blokady" pozwoliły użytkownikom na podstawową personalizację ich profili. Last.fm wygrało nagrodę Europrix w 2002 roku oraz było nominowane do nagrody Prix Ars Electronica w roku 2003.

MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

Zespoły Audioscrobblera i Last.fm rozpoczęły ścisłą współpracę, obydwa przeniosły się do wspólnego biura w Whitechapel, Londyn i w roku 2003 Last.fm zostało całkowicie zintegrowane z profilami Audioscrobblera. Dane mogły być przekazywane za pośrednictwem wtyczki Audioscrobblera lub stacje radiowe Last.fm. Strony posiadały również wspólne fora dyskusyjne, jednak było też kilka unikatowych dla każdej z nich. 9 sierpnia 2005 roku stara wersja strony Audioscrobbler pod adresem audioscrobbler.com została całkowicie połączona z nową stroną Last.fm. 5 września 2005 roku powstała strona audioscrobbler.net o profilu programistycznym.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Beep Media Player (BMP), program komputerowy spełniający funkcję odtwarzacza multimedialnego. Oparty na innym programie o nazwie XMMS.

14 lipca 2006 roku nastąpiła odsłona aktualizacji strony. Zawierała ona nową aplikację do odtwarzania strumieni radiowych Last.fm oraz zbierania danych o utworach odtwarzanych w innych odtwarzaczach multimedialnych. Inne zmiany: rozbudowa systemu przyjaciół i aktualizacja do wymogu dwustronnej przyjaźni; dodanie kokpitu Last.fm, gdzie użytkownicy mogą znaleźć wszystkie pasujące do ich profilu informacje, takie jak aktualne stany przyjaciół, ostatnie aktualizacje dzienników, proponowane utwory oraz śledzenie odpowiedzi na forum; rozbudowane opcje zakupu muzyki od internetowych dostawców; oraz nowy wygląd strony (z możliwością wyboru schematu w kolorze czarnym). Reakcje na nowy wygląd strony były zróżnicowane wśród użytkowników, włączając w to niezadowolenie z powodu opóźnień wsparcia dla Internet Explorer 7, podczas gdy ta aplikacja pozostawała w etapie beta.

HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).

15 lipca 2006 roku uruchomiona została japońska wersja serwisu, dostępna z lewego dolnego rogu szablonu.

30 maja 2007 amerykański nadawca telewizyjny CBS ogłosił przejęcie last.fm za 140 milionów funtów.

Aktualnie dostępne są również inne wersje językowe serwisu. Dostępnymi językami są: niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, polski, portugalski, rosyjski, koreański, chiński, szwedzki oraz turecki.

Zawartość[ | edytuj kod]

Użytkownik Last.fm może rozbudowywać swój profil muzyczny na dwa sposoby: odsłuchując posiadane utwory na odtwarzaczu multimedialnym i pozwolić oprogramowaniu Last.fm rejestrować informację o nich lub słuchając radia internetowego korzystając z oprogramowania Last.fm. Odtworzone utwory dodawane są do logów, dzięki którym powstają spersonalizowane tabele ulubionych wykonawców/utworów i muzyczne rekomendacje. Proces automatycznego logowania danych utworu został nazwany scrobblingiem. Strona użytkownika wyświetla także ostatnio odsłuchane utwory, które są dostępne za pośrednictwem usługi sieciowej do umieszczenia na blogach lub w sygnaturze forum internetowego.

MOC (Music On Console) - jest napisanym przy użyciu biblioteki ncurses konsolowym odtwarzaczem muzycznym przeznaczonym dla systemu Linux/UNIX. Przez wielu użytkowników ceniony jest ze względu na swoją prostotę, łatwość obsługi i małe zużycie zasobów komputera.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Rekomendacje są tworzone przy użyciu algorytmu spersonalizowanego filtrowania, dlatego użytkownicy otrzymują listę artystów, których nie słuchają jednak najprawdopodobniej odpowiadają oni gustowi muzycznemu danego użytkownika. Last.fm pozwala także na dowolne polecanie wybranych wykonawców, utworów lub albumów muzycznych innym użytkownikom (jeśli tylko rekomendowany element znajduje się w bazie Last.fm).

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.

Prawdopodobnie najbardziej wykorzystywaną opcją z zakresu wirtualnych społeczności, jest możliwość stworzenia grup użytkowników, którzy mają ze sobą coś wspólnego. Last.fm wygeneruje grupę, która upodobniona jest do profilu użytkownika, z tą różnicą, że tworzone są listy zawierające sumę upodobań wszystkich członków danej grupy.

Easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo) – różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny. Mogą nawiązywać do filmów, literatury, sławnych postaci, np. w grze Fallout znajdują się nawiązania do filmu Terminator, serialu M*A*S*H czy książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a w grze typu first-person shooter Blood nawiązanie do gry Duke Nukem 3D.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

Wytwórnie muzyczne są namawiane do promowania muzyki za pośrednictwem Last.fm, ponieważ filtrowanie i rekomendacje oznaczają, że konkretna muzyka dotrze do użytkowników którzy już słuchają podobnej. Last.fm posiada ponad 7 milionów utworów i stale rośnie. Dwie czołowe wytwórnie fonograficzne Warner Bros Co. oraz Sony Music udostępniły całe swoje kolekcje Last.fm. Na wielu podstronach wykonawców znaleźć można 30 sekundowy podgląd utworów odtwarzany na życzenie. Ale głównym celem jest odtwarzanie muzyki na odpowiedniej stacji radiowej.

Quintessential Player jest odtwarzaczem multimedialnym dla Windows na licencji freeware. Jego twórcą jest Paul Quinn, odpowiedzialny także za rozwój programu.XMMS (X Multimedia System) to wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny. Odtwarza pliki w formatach WAVE, MP3, Ogg, a także moduły muzyczne (MOD, IT i inne). Obsługa mechanizmu wtyczek pozwala ponadto na obsługę innych typów plików dźwiękowych (np. FLAC).

Rekomendacje[ | edytuj kod]

Ostatnio najbardziej rozwiniętym serwisem na Last.fm stała się strona spersonalizowanych rekomendacji. Strona przedstawia listę utworów rekomendowanych bezpośrednio danemu użytkownikowi lub grupie, do której należy, dzienniki innych użytkowników dotyczące słuchanych artystów lub napisane przez użytkowników słuchających podobnej muzyki. Na stronie znajduje się także „radio rekomendacji”, które odgrywa specjalnie wyselekcjonowaną muzykę na podstawie utworów odsłuchanych przez użytkownika w ostatnim tygodniu. Strony użytkowników posiadają „Gust-o-metry” które pokazują kompatybilność gustów muzycznych dwóch użytkowników.

Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Tagi[ | edytuj kod]

Wraz z reaktywacją serwisu w sierpniu 2005 Last.fm pojawiła się możliwość tagowania artystów, albumów i utworów, dająca możliwość rozległej folksonomii muzyki. Użytkownicy mogą segregować muzykę według tagów, jednak większą zaletą tego jest „radio tagów”, pozwalające użytkownikom słuchać muzyki oznaczonej w wybrany sposób. Tagowanie może dotyczyć rodzaju („garage rock”), nastroju („chill”), charakterystycznej cechy wykonawcy („baryton”) lub innego rodzaju klasyfikacji stworzonej przez użytkownika („piosenkarze, których Sarah by lubiła”).

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.

Wydarzenia[ | edytuj kod]

Wraz z aktualizacją w październiku 2006 dodano moduł wydarzeń. Pozwala on określić dokładną lokację i odległość od niej, po czym proponuje koncerty, w których dany użytkownik może chcieć wziąć udział. Można również dodać się do listy uczestników.

Płatne konta[ | edytuj kod]

Last.fm oferuje płatne konta, w cenie 3,00 €/$/£ (waluta do wyboru przy płatności) za miesiąc. Wraz z płatnym kontem użytkownik otrzymuje:

Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Pandora Internet Radio to spersonalizowane radio internetowe oraz system rekomendacji muzycznych oparte na danych z Music Genome Project. Radio znajduje się w Internecie pod adresem Pandora.com.
 • brak reklam
 • nielimitowany transfer strumieniowy
 • możliwość śledzenia ostatnich odwiedzin strony użytkownika
 • W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech są dostępne dodatkowe opcje niedostępne w innych krajach.
 • Wyżej wymienione trzy państwa oraz właściciele kont Xbox Live Gold mają nieodpłatny transfer strumieniowy.

  foobar2000 (znany również jako fb2k) – odtwarzacz plików dźwiękowych dla Windows. Program został stworzony przez Petera Pawlowskiego, twórcę niektórych wtyczek do innego odtwarzacza audio – Winampa. Program obsługuje 64-bitowe przetwarzanie i 32-bitowe próbkowanie dźwięku z ditheringiem. Ma możliwość rozbudowy przez pluginy (nazywane komponentami).Amarok (dawniej amaroK) – program komputerowy do odtwarzania muzyki dla środowiska KDE. W obecnej wersji nie stanowi on jednak części pakietu z oprogramowaniem multimedialnym dla KDE kdemultimedia.

  Z dniem 22 kwietnia 2009 została wprowadzona opłata od użytkowników Radia Last.fm z krajów innych niż Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Niemcy.

  Inne[ | edytuj kod]

  Inne możliwości to kasowanie przesłuchanych utworów według różnych parametrów (pojedynczo, wykonawca), nawigacja do połączonych profili (takich jak profile przyjaciół lub muzycznych sąsiadów - osób o podobnym guście) oraz lista ulubionych albumów każdego użytkownika. W serwisie można również pisać dziennik.

  Exaile – program komputerowy do odtwarzania muzyki dla systemów uniksopodobnych oparty na GTK+ i wzorowany na Amaroku. Napisany jest w Pythonie i wykorzystuje GStreamer media framework.Music Player Daemon (MPD) - odtwarzacz muzyczny działający jako serwer dźwięku w architekturze klient-serwer. Do jego obsługi wykorzystywane są nakładki (działające jako klient) pozwalające na zdalne kontrolowanie odtwarzania i zarządzanie programem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.
  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Creative Commons – amerykańska organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji prawnoautorskich, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż restrykcyjne, domyślne reguły prawa autorskiego. Używając hasła „pewne prawa zastrzeżone” (ang. some rights reserved), w opozycji do „wszelkie prawa zastrzeżone” (ang. all rights reserved), organizacja stara się zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł.
  Nieustraszony (Knight Rider, 1982-86), amerykański serial sensacyjny o agencie F.L.A.G. (Foundation for Law And Government - Fundacja na rzecz Prawa i Rządu) Michaelu Knightcie, rozwiązującym zagadki o charakterze kryminalnym, w asyście nowoczesnego i wszechstronnego samochodu jakim jest Knight Industries Two Thousand znany również jako KITT. Serial został podzielony na 4 sezony (1982-1986). W rolę serialowego KITT-a wcielił się przerobiony Pontiac Trans Am z 1982 roku. Do produkcji serialu użyto 14 egzemplarzy samochodu, które zgodnie z umową zawartą pomiędzy General Motors - firmą produkującą samochód, a producentami filmu zostały zniszczone.
  Kuchenka mikrofalowa, mikrofalówka, potocznie mikrofala – urządzenie kuchenne służące do ogrzewania przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu poprzez poddanie ich działaniu mikrofal. Za wynalazcę kuchenki mikrofalowej uważa się Percy’ego Spencera. Pierwszą komercyjnie dostępną kuchenką mikrofalową była wyprodukowana w 1947 Radarange.
  Rhythmbox – odtwarzacz muzyczny przeznaczony dla środowiska graficznego GNOME. Wykorzystuje framework multimedialny GStreamer. Budowa programu inspirowana jest programem iTunes.

  Reklama