Laska (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Laska (kasz. Jezoro Lôska) – jezioro eutroficzne na Równinie Charzykowskiej w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i gminy Brusy (powiat chojnicki, województwo pomorskie).

Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Łyska zwyczajna, łyska (Fulica atra) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny chruścieli (Rallidae).

Jezioro objęte jest faunistycznym rezerwatem przyrody „Jezioro Laska” o powierzchni 65,39 ha, utworzonym w roku 1977. Miejsce lęgowe ptaków wodnych i błotnych (m.in. łabędzia niemego, kaczki krzyżówki, perkoza dwuczubego, gągoła, łyski, mewy śmieszki i czapli siwej). Występuje tu również: bielik, kormoran, błotniak stawowy i rybołów. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca.

Gągoł (gągoł krzykliwy) (Bucephala clangula) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.Łabędź niemy (Cygnus olor) – gatunek dużego, częściowo wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Eurazję od Łaby i Półwyspu Jutlandzkiego po Pacyfik. Przeloty: luty-maj i wrzesień-grudzień. Zimuje w Europie, północnej Afryce oraz środkowej i południowej Azji. Polska populacja w większości odbywa krótkodystansowe koczowania. Jest jednym z najcięższych ptaków latających.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ścieżka przyrodnicza Doliny Kulawy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Jezioro Laska”. gdansk.uw.gov.pl, 9 listopada 2015. [dostęp 2018-12-18].
  2. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski Warszawa PWN 1998 s. 360
  Powiat chojnicki (kasz. Chònicczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chojnice.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Brusy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Krzyżówka, kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) — gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Zasiedla ona większość półkuli północnej, ale została introdukowana do południowo-wschodniej Australii oraz na Nową Zelandię. Nie jest zagrożona, wyróżnia się 7 podgatunków. Gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.
  Rezerwat przyrody Jezioro Laska – faunistyczny rezerwat przyrody położony na terenie gmin Brusy (powiat chojnicki) i Lipnica (powiat bytowski) w województwie pomorskim, obejmujący swym zasięgiem całe jezioro Laska i jego brzegi.
  Jezioro eutroficzne – w typologii jezior: jezioro słodkowodne odznaczające się dużą koncentracją substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, co powoduje silny rozwój życia biologicznego przy jednoczesnym spadku ilości tlenu w wodzie i ograniczeniu procesów mineralizacji. Jeziora eutroficzne nie są głębokie, ich woda obfituje w sole mineralne i ma odcień zielony lub zielonożółty co spowodowane jest masowym rozwojem glonów. Charakteryzują się małą przezroczystością wody, w takich zbiornikach zasięg penetracji światła słonecznego do wód jest niewielki, szczególnie latem, i sięga niekiedy tylko 20–100 cm. Wody takich jezior mają odczyn zasadowy lub obojętny.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Rybołów, rybołów zwyczajny (Pandion haliaetus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka drapieżnego z rodziny rybołowów (Pandionidae).
  Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny perkozów (Podicipedidae).

  Reklama