Larry Norman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Larry Norman (ur. 8 kwietnia 1947, zm. 24 lutego 2008) amerykański muzyk, kompozytor i producent nagraniowy. Był jednym z pionierów nurtu określanego mianem współczesnej muzyki chrześcijańskiej, jest uznawany za "ojca chrześcijańskiego rocka". Charakterystyczną cechą nagrań Normana jest prezentowanie współczesnej kultury oraz problemów społeczno-politycznych z perspektywy chrześcijańskiej.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Działalność artystyczna[ | edytuj kod]

W 1966 roku Norman podpisał kontrakt z firmą Capitol Records, a w rok później wraz ze swoim zespołem People! nagrał pierwszy album. Projekt początkowo nosił tytuł We Need A Whole Lot More of Jesus, And A Lot Less Of Rock And Roll, jednak szefowie z wytwórni postanowili ocenzurować album i zmienili tytuł na I love you. Gdy Norman dowiedział się o tej zmianie, zerwał kontrakt z Capitol Records i rozpoczął karierę solową. W 1969 roku nagrał płytę Upon This Rock uważaną za pierwszy chrześcijański album rockowy.

Muzyka chrześcijańska - kierunek muzyczny, nawiązujący w warstwie tekstowej do symboliki, wydarzeń i postaci występujących w religiach chrześcijańskich. Organizowane są festiwale muzyki chrześcijańskiej np. w Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Lęborku, Tucholi, Trójmieście i wielu innych miejscowościach.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Jako artysta solowy współpracował z wydawnictwami Capitol Records oraz MGM, zaś w 1975 roku stworzył własną wytwórnię Solid Rock Records. Oprócz płyt Normana wytwórnia ta wydawała płyty takich artystów jak Randy Stonehill, Tom Howard, Mark Heard, Daniel Amos, Pantano & Salsbury czy Salvation Air Force.

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Metro-Goldwyn-Mayer (lub MGM) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa, otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings, kontrolowanej m.in. przez Sony Corporation i Comcast.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama