• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lara Flynn Boyle  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.John Joseph "Jack" Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune, New Jersey) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwanaście razy nominowany do Oscara, trzykrotnie zdobył statuetkę.
  Lara Flynn Boyle i Kyle MacLachlan

  Lara Flynn Boyle (ur. 24 marca 1970 w Davenport) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna pochodzenia irlandzkiego ze strony ojca i włosko-irlandzko-niemieckiego ze strony matki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Davenport w stanie Iowa w rodzinie rzymskokatolickiej jako córka Sally Boyle i Michaela L. Boyle’a. Jej imię zostało zaczerpnięte z powieści Borisa Pasternaka Doktor Żywago. Jej dziadek Charles Augustus Boyle był Amerykaninem pochodzenia włoskiego.

  Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.Stowarzyszenie Aktorów Filmowych / Gildia Aktorów Amerykańskich / Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild, SAG) – związek zawodowy zrzeszający około 120 tys. amerykańskich aktorów. Od 1995 związek przyznaje corocznie własne nagrody (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych).

  W 1976 jej rodzice rozwiedli się. Wychowywana była przez matkę w Chicago w stanie Illinois i Wisconsin. Cierpiała z powodu dysleksji. Pobierała lekcje tańca, a mając dziesięć lat uczęszczała na warsztaty aktorskie do Piven Theater Workshop w Evanston. Po otrzymaniu stypendium studiowała w prestiżowej prywatnej szkole średniej Chicago Academy for the Arts.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Matthew Langford Perry (ur. 19 sierpnia 1969 w Williamstown) – amerykańsko-kanadyjski aktor, najbardziej znany dzięki roli Chandlera Binga w serialu telewizyjnym Przyjaciele (1994–2004).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Swoją pierwszą propozycję filmową otrzymała ze Stowarzyszenia Aktorów Filmowych w komedii Johna Hughesa Wolny dzień Ferrisa Buellera (Ferris Bueller’s Day Off, 1986) z Matthew Broderickiem, jednak ostatecznie jej występ został wycięty w montażu. Rok później wystąpiła w dwóch produkcjach telewizyjnych – miniserialu fantasy ABC Ameryka (Amerika, 1987) jako Jacqueline „Jessie”, córka Petera Bradforda (Robert Urich) z Krisem Kristoffersonem, Mariel Hemingway i Samem Neillem oraz serialu przygodowym Sable (1987).

  TNT N.V. – dawne holenderskie przedsiębiorstwo logistyczne świadczące usługi pocztowe i kurierskie na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwo było właścicielem działającego w Holandii ogólnokrajowego operatora pocztowego Koninklijke TNT Post.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Dzień po ukończeniu szkoły średniej przeniosła się wraz z matką do Los Angeles. Karierę na dużym ekranie zapoczątkowała udziałem w horrorze Duch III (Poltergeist III, 1988) z Nancy Allen i Tomem Skerrittem, komedii Jak dostałem się na studia? (How I Got Into College, 1989) u boku Anthony’ego Edwardsa i dramacie Petera Weira Stowarzyszenie Umarłych Poetów (Dead Poets Society, 1989) jako cheerleaderka z wielką kreacją Robina Williamsa.

  Mariel Hadley Hemingway (ur. 22 listopada 1961 roku w Mill Valley, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Stworzyła dwie imponujące telewizyjne role – jako 18-letnia ofiara mordercy (William Baldwin) w nowojorskim Central Parku w dramacie kryminalnym ABC Sprawa Jenniger (The Preppie Murder, 1989) oraz serialu ABC Davida Lyncha Miasteczko Twin Peaks (Twin Peaks, 1990-1991) jako Donna Marie Hayward, przyjaciółka Laury Palmer (Sheryl Lee).

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.Amerykanie włoskiego pochodzenia (ang. Italian Americans) – obywatele Stanów Zjednoczonych posiadający włoskich przodków lub włoscy imigranci do USA.

  Pojawiła się także w reklamach Calvina Kleina Obsession (1990) i japońskiego szamponu Lax (1996).

  Grała potem w filmach: sensacyjnym Clinta Eastwooda Żółtodziób (The Rookie, 1990) w roli dziewczyny młodego policjanta (Charlie Sheen), komedii romantycznej Majowe wino (May Wine, 1991) jako rywalizująca z matką (Joanna Cassidy) o względy ginekologa, komedii Świat Wayne’a (Wayne’s World, 1992) w roli obsesyjnej i skłonnej do wypadków Stacy, dramacie Dokąd zawiedzie cię dzień (Where the Day Takes You, 1992) jako krucha i bezdomna nastolatka z Davidem Arquette i Kyle’em MacLachlanem, dreszczowcu Bez skrupułów (The Temp, 1993) w roli socjopatycznej szalenie ambitnej sekretarki, dramacie kryminalnym Red Rock West (1993) jako gwałtowna manipulatorka, komediodramacie romantycznym Ich troje (Threesome, 1994) jako lokatorka mieszkająca w akademickim pokoju z dwójką kolegów ze Stephenem Baldwinem i Alexisem Arquette oraz melodramacie Miłość po zmierzchu (Afterglow, 1997) z Julie Christie w roli mężatki romansującej z dużo starszym kochankiem (Nick Nolte), za którą odebrała nagrodę jury na festiwalu filmowym w Fort Lauderdale na Florydzie.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Kancelaria adwokacka (ang. The Practice, 1997-2004) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 4 marca 1997 do 16 maja 2004 roku. W Polsce nadawany przez Fox Life od 9 listopada 2009 roku.

  Wcieliła się w biblijną postać Racheli w telewizyjnym filmie TNT Petera Halla Jakub (Giacobbe, 1994) z tytułową rolą Matthew Modine’a. W dwóch odcinkach serialu Ally McBeal (1998, 2002) pojawiła się jako prawniczka okręgowa Helen Gamble. Za rolę asystentki prawnika okręgowego Helen Gamble w serialu ABC Kancelaria adwokacka (The Practice, 1997-2003) zdobyła w 1999 roku nominację do nagrody Emmy.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.

  Jako pozaziemski czarny charakter Serleena w komedii science-fiction Barry’ego Sonnenfelda Faceci w czerni II (Men In Black II, 2002) z Willem Smithem była nominowana do Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka drugoplanowa”. Można ją było dostrzec w serialach: Showtime Huff (2004–2005) i NBC Las Vegas (2005–2006) z Joshem Duhamelem i Molly Sims. W dramacie Life Is Hot in Cracktown (2009) wystąpiła jako okrutna i nieczuła prostytutka Betty McBain.

  Doktor Żywago – powieść rosyjskiego pisarza i poety, Borysa Pasternaka. W 1957 roku wydana została w języku rosyjskim we Włoszech (wydanie w języku włoskim nastąpiło rok później). W 1958 r. została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla, której jednak autor nie odebrał z powodu ostrej nagonki władz komunistycznych ZSRR. W Związku Radzieckim powieść ukazała się dopiero w roku 1988.Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W szkole średniej spotykała się z projektantem Eduardo Sciammarellą. Spotykała się z Kyle’em MacLachlanem (1990–1992) i Richardem Deanem Andersonem (1995). Od 11 sierpnia 1996 do 1998 była żoną kierownika muzycznego Johna Patricka Dee III. Była związana z Davidem Spade (1998–1999), Jackiem Nicholsonem (1999–2001) i Erikiem Dane (2001). Jej tatuaż na plecach jest pamiątką po romansie z Jayem Penske, synem kierowcy wyścigów rajdowych Rogera Penske (2004). Romansowała także z Bruce’em Willisem i Matthew Perrym. 18 grudnia 2006 roku w San Antonio, w stanie Teksas poślubiła biznesmena Donalda Raya Thomasa II.

  Jakub (ang. Jakob, wł. Giacobbe) − film religijny w koprodukcji czesko-brytyjsko-francusko-niemiecko-amerykańsko-włoskiej na podstawie biblijnej Księgi Rodzaju i powieści Francesca Marii Nappiego pt. "Giacobbe", opowiadający o losach patriarchy Jakuba. Film wyreżyserował w 1994 Peter Hall. Autorem scenariusza był Lionel Chetwynd. Muzykę do obrazu skomponowali Marco Frisina i Ennio Morricone.William Joseph (Billy) Baldwin (ur. 21 lutego 1963 roku w Massapequa, na Long Island, w stanie Nowy Jork, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  Nick Nolte, właściwie Nicholas King Nolte (ur. 8 lutego 1941 w Omaha, w stanie Nebraska) – amerykański aktor i producent filmowy, model.
  Czarny charakter – przewrotny i zły bohater utworu literackiego, komiksowego, scenicznego lub filmowego, często będący kołem zamachowym intrygi.
  David James Arquette (ur. 8 września 1971 w Chicago) – amerykański aktor, znany głównie z ról w cyklu horrorów pt. Krzyk; rzadziej producent, reżyser, scenarzysta i wrestler (były mistrz WCW).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Las Vegas − amerykański serial telewizyjny. W USA emitowany od 2003 roku przez stację NBC, a Polsce przez kanały Fox Life i TV Puls i aktualnie Universal Polska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.