Lapu-Lapu (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lapu-Lapu – miasto w Filipinach w regionie Środkowe Visayas, w prowincji Cebu, na wyspie Mactan. Należy do obszaru metropolitalnego Metro Cebu. W 2010 roku liczyło 350 467 mieszkańców.

Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.Metro Cebu – główny obszar metropolitalny w filipińskiej prowincji Cebu. Zajmuje 20% powierzchni lądu i 60% (według stanu na 2007 rok) tejże prowincji. Leży w centrum regionu Central Visayas i posiada 13 miast i gmin. Ludność: 2 314 897 (2007).

W mieście dominuje przemysł spożywczy. Znajdują się tutaj elektrownie zasilane paliwem płynnym, port lotniczy Mactan International Airport, przemysłowa strefa wolna od podatków Mactan Export Processing Zone (MEPZ), ośrodek turystyczny (piękne plaże i rafy koralowe).

Miasto założone w 1730 roku pod nazwą Opon. Obecną nazwę nadano w 1961 roku na cześć wodza Lapu-Lapu, który w 1521 roku zabił Ferdynanda Magellana.

Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.Lapu-Lapu – miasto na Filipinach na wyspie Mactan w prowincji Cebu; należy do obszaru metropolitarnego Metro Cebu; współrzędne geograficzne 10°19′N 123°58′E/10,316667 123,966667; 217. tys. mieszkańców (2000).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Philippines (ang.). citypopulation.de. [dostęp 20 grudnia 2013].
Warto wiedzieć że... beta

Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Cebu – prowincja Filipin w regionie Central Visayas. Jest położona na 167 wyspach, z których największa jest wyspa Cebu w centralnej części kraju. Jest aktywnym sejsmicznie, w większości górzystym terenem, najwyższy szczyt – Mount Cabalasan (1014 m n.p.m.). Około 2700 tys. mieszkańców. Powierzchnia 4,4 tys. km². Stolicą jest miasto Cebu.
Plaża – pas nadbrzeżny pokryty materiałem sypkim: piaskiem, żwirem bądź ich mieszaniną, leżący nad brzegiem zbiorników wodnych.
Obszar metropolitalny − spójny funkcjonalnie wielkomiejski układ wielu jednostek osadniczych oraz terenów o wysokim stopniu zurbanizowania, którego główną cechą jest występowanie funkcji metropolitalnych, a także powiązań funkcjonalnych i ekonomicznych. Obszar metropolitalny obejmuje strefę o znacznym bezpośrednim zasięgu stałego oddziaływania oraz tereny potencjalnych możliwości rozwojowych.

Reklama