Landratura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Landratury Tarnowitz (powiat Królestwa Prus)
Budynek Landratury Wreschen (powiat Królestwa Prus)
Budynek Landratury Rhein-Pfalz (powiat współczesnych Niemiec)

Landratura (niem. Landratsamt) – urząd landrata, zarząd powiatowy, jeden z odpowiedników starostwa powiatowego w niemieckich systemach podziału administracyjnego, dawniej w Prusach, także na terenach Polski włączonych bezpośrednio do III Rzeszy.

Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem. Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.

Landratura, podobnie jak „Starostwo”, jest określeniem potocznie używanym także w innych znaczeniach:

 • jako nazwa jednostki administracyjnej zarządzanej przez landrata, czyli powiatu na terenach wchodzących w skład Królestwa Prus,
 • jako nazwa budynku będącego siedzibą zarządu powiatowego.
 • We współczesnych Niemczech w niektórych krajach związkowych landraci i landratury funkcjonują jako organy powiatu ziemskiego (niem. Landkreis) lub powiatu (niem. Kreis), mające podwójną funkcję: samorządu terytorialnego i najniższego szczebla administracji państwowej.

  Powiat tarnogórski – powiat ziemski w województwie śląskim, odrodzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej.Starostwo – urząd i siedziba starosty i władz administracyjnych powiatu, obszar podległy władzy starosty. Starostwo powiatowe jest jednostką pomocniczą, którą powołuje się w celu wykonywania poleceń zarządu powiatu i przewodniczącego zarządu oraz uchwał rady powiatu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik języka polskiego ułożony pod redakcją Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego, Warszawa 1902, t. II. H-M, s. 696.
  2. Natomiast w Generalnym Gubernatorstwie nie było landrata i landratury – na tym terenie starostę Niemcy nazwali naczelnikiem powiatu (niem. Kreishauptmann), a jego urząd nosił nazwę Kreishauptmannschaft.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jubileusz Powiatu Choszczeńskiego
 • Wykaz instytucji miast powiatu wałeckiego z lat 1931–1938
 • Budynek Starostwa Powiatowego we Wrześni – usytuowany na południowy wschód od Rynku, w pewnym oddaleniu od centrum Wrześni. Starostwo w czasach zaborów nazywane było landraturą, a sąsiadująca z nim willa starosty - willą landrata.Powiat wrzesiński – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Września.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Rhein-Pfalz (niem. Rhein-Pfalz-Kreis) - powiat w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Do 31 grudnia 2003 nazwa powiatu brzmiała Powiat Ludwigshafen (niem. Landkreis Ludwigshafen). Stolicą powiatu jest miasto Ludwigshafen am Rhein.
  Generalne Gubernatorstwo (1939–1945) (czasem Generalna Gubernia, w skrócie GG; niem. Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, dosłownie Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) – jednostka administracyjno-terytorialna utworzona na podstawie dekretu Adolfa Hitlera z 12 października 1939 z mocą obowiązującą od 26 października 1939, obejmująca część okupowanego wojskowo przez Niemcy terytorium II Rzeczypospolitej, która nie została wcielona bezpośrednio do Rzeszy.

  Reklama