Lancelot z Jeziora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lancelot3344.jpg

Lancelot z Jeziora (fr. Lancelot du Lac), czasem zapisywany też Launcelot lub Lanzelet – postać z legend arturiańskich, wódz irlandzki i najznamienitszy Rycerz Okrągłego Stołu.

Pani Jeziora – jedna z postaci pojawiających się w legendach o królu Arturze – sojuszniczka Merlina, która uczestniczyła w wielu tajemniczych misjach. Czasami ukazuje się tylko jej ramię, zawsze strojne w biały, lśniący złotogłów. Innym razem kroczy ona po wodzie, a nawet pojawia się na zamku. Bóstwo matriarchalne.Hank Albert Azaria (ur. 25 kwietnia 1964 w Forest Hills, Queens, Nowy Jork, USA) – amerykański aktor, czterokrotny laureat Nagrody Emmy, w tym trzykrotnie za dubbing do serialu animowanego Simpsonowie.

Był synem króla Bana z Benoic, a więc księciem z urodzenia. W dzieciństwie został porwany przez czarodziejkę Vivianę, która wychowywała go (według niektórych wersji mitu, była ona jego matką). Od 18. roku życia przebywał na dworze króla Artura, gdzie (jeszcze przed przybyciem Artura), nadano mu imię Lancelot.

Merlin – jeden z bohaterów legend arturiańskich. Wielki czarodziej. Przyjmuje się, że postać tę wymyślił Geoffrey z Monmouth, przy czym pierwowzorem Merlina był walijski wieszcz i bard – Myrddin. Latynizując to imię, Geoffrey wymyśla formę Merlinus, choć prawidłowa byłaby raczej "Merdinus". Ta ostatnia jednak zbyt kojarzyłaby się z ordynarnym słowem merde. W najbardziej rozpowszechnionej wersji legendy, Merlin był synem inkuba i śmiertelnej kobiety (kambionem) – szatan spłodził go by czynił zło na świecie, lecz Merlin został ochrzczony i wykorzystał odziedziczoną szatańską moc do czynienia dobra. Według innej wersji Merlin był stworzony przez Mab – królową magii – lecz urodziła go kobieta, która potem zmarła.Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.

Jego odwzajemniona miłość do żony króla Artura, królowej Ginewry, stała się powodem upadku króla. Ta miłość, jako grzeszna, zamknęła też Lancelotowi możliwość zdobycia Świętego Graala oraz doprowadziła później do wygnania rycerza z Brytanii. Mimo to Lancelot pozostał na tyle prawy, iż zdołał cudownie uleczyć rycerza zwanego Urrey z Węgier, którego mógł uzdrowić tylko największy rycerz świata. Miecz Lancelota nazywał się Arondight.

Porażki Króla Artura (ang. King Arthur’s Disasters, 2005–2006) – brytyjski serial animowany. W Polsce emitowany od 11 października 2008 roku na kanale Boomerang.Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.

Lancelot był ojcem Galahada (zdobywcy Graala), którego spłodził na skutek intryg czarodziejki Brisen. Omotała go ona winem z domieszką ziół, tak aby wziął Elaine z Corbenic za Ginewrę. Jego syn był w pewnym sensie ucieleśnieniem najlepszych cech jego charakteru i jedynym rycerzem, któremu udało się Lancelota pokonać.

Przygody Merlina (ang. Merlin albo The Adventures of Merlin, jak jest podane w serialu) – brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany w 2008 roku. Jest on oparty na legendach arturiańskich o czarodzieju Merlinie i jego powiązaniu z księciem Arturem, lecz znacznie różni się od tradycyjnej wersji mitu. Serial jest wyprodukowany przez wytwórnię firmy Shine Limited dla BBC One.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

Gdy Agravain i Mordred podstępem wydali jego związek z Ginewrą, Lancelot uciekł, a Ginewra została skazana na spalenie na stosie. Lancelot wraz z kompanami uratował ją przed śmiercią, zabijając przy tym kilku Rycerzy Okrągłego Stołu m.in. Gaherisa i Gareta. Jednak król Artur zwrócił się przeciwko niemu i obległ go w zamku. Po pewnym czasie Lancelot wyrzekł się Ginewry i udał się na wygnanie. Tam, dowiedziawszy się, że Ginewra złożyła śluby zakonne, Lancelot został pustelnikiem. Umarł krótko po śmierci ukochanej. Został pochowany w swoim zamku Joyous Gard.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Sir Galahad – jeden z Rycerzy Okrągłego Stołu, nieślubny syn Lancelota, który spłodził go nieświadomie z Elaine z Corbenic – jedną z czarodziejek pilnujących świętego Graala myśląc, że to Ginewra. Jako najczystszy spośród rycerzy zdobył świętego Graala. Galahad był niezwyciężony w boju i pozostał jedynym rycerzem, który zdołał wysadzić z siodła Lancelota w bezpośrednim starciu. Według niektórych interpretacji jest rycerskim symbolem Jezusa.

Pierwszym autorem, który wprowadził postać Lancelota (bez wątpienia znaną już wcześniej w tradycji ustnej) do literatury, był Chrétien de Troyes. Poświęcony Lancelotowi romans Chrétiena nosi tytuł Lancelot ou le Chevalier de la charrette i powstał w XII wieku (prawdopodobnie w okresie 1177-1179).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Telewizja, filmy i inne media[ | edytuj kod]

W postać Lancelota wcielili się m.in.:

 • Robert Taylor w filmie Rycerze Okrągłego Stołu (1953)
 • William Russell w serialu Sir Lancelot (1956–1957)
 • Robert Goulet w filmie Camelot (1960)
 • Cornell Wilde w filmie Lancelot i Guinevere (1963)
 • Franco Nero w filmie Camelot (1967)
 • Luc Simon w filmie Lancelot z jeziora (1974)
 • John Cleese w filmie Monty Python i Święty Graal  (1975)
 • Nicholas Clay w filmie Excalibur (1981)
 • Richard Gere w filmie Rycerz króla Artura (1995)
 • Jeremy Sheffield w serialu Merlin (1998)
 • Ioan Gruffudd w filmie Król Artur (2004)
 • Nancy Cartwright, gościnnie w serialu Simpsonowie (2004)
 • Hank Azaria w Spamalot (2005)
 • Phil Cornwell w serialu Porażki Króla Artura (2005-2006)
 • Thomas Cousseau w serialu Kaamelott (2005-2009)
 • Santiago Cabrera w serialu Przygody Merlina (2008-2012)
 • Jason Griffith głos w grze Sonic and the Black Knight (2009)
 • Ryōtarō Okiayu/Kyle Herbert w serialu Fate/Zero (2011-2012)
 • Christopher Tavarez w serialu Liceum Avalon (2010)
 • Sinqua Walls w serialu Dawno, dawno temu (2012, 2015)
 • Dan Stevens w filmie Noc w muzeum: Tajemnica grobowca (2014)
 • Jack Davenport w filmie Kingsman: Tajne służby (2014)
 • Matt Frewer/Jerry O’Connell  w serialu Bibliotekarze (2014) Lancelot jest nieśmiertelnym, choć starym człowiekiem. Ukrywa swoją tożsamość pod imieniem Dulaque. Przewodzi złym Bractwem Węża. Dąży do przywrócenia na świecie wczesnego średniowiecza.
 • Daniel Sharman w serialu Przeklęta (2020)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lancelot i inni rycerze w legendach arturiańskich
 • Ioan Gruffudd (ur. 6 października 1973 roku w Cardiff, w hrabstwie Glamorgan, w Walii) – walijski aktor filmowy i telewizyjny.Graal (inaczej Święty Graal, Sangreal) – legendarny kielich (lub misa), z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Nazwa Graal pochodzi od starohiszpańskiego słowa grial (kubek).
  Warto wiedzieć że... beta

  William Russell Enoch (ur. 19 listopada 1924 r. w Sunderland) - angielski aktor telewizyjny, filmowy, radiowy i teatralny. Russell znany jest przede wszystkim z roli Iana Chestertona z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who.
  Daniel Jonathan Stevens, bardziej znany jako Dan Stevens (ur. 10 października 1982 r. w Croydon, w dzielnicy Londynu) – angielski aktor i producent filmowy.
  Lancelot z Jeziora czyli rycerz na podwodzie (fr. Lancelot ou le Chevalier de la charrette) – jeden z romansów rycerskich Chrétiena de Troyes. Datowany na ok. 1170–1181, prawdopodobnie stanowi trzeci z pięciu zachowanych romansów Chrétiena. Głównymi bohaterami utworu są rycerz Lancelot i jego ukochana królowa Ginewra, żona króla Artura.
  Robert Gerard Goulet (ur. 26 listopada 1933 w Lawrence, zm. 30 października 2007 w Los Angeles) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, piosenkarz.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail) – brytyjska surrealistyczna komedia filmowa z roku 1975 w reżyserii Terry’ego Jonesa i Terry’ego Gilliama; pierwszy film fabularny stworzony przez grupę Monty Pythona. Jej członkowie zarówno odgrywają główne role w filmie, jak i są też twórcami scenariusza filmu.
  Jack Arthur Davenport (ur.1 marca 1973 w Suffolk) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny szkockiego i kanadyjskiego pochodzenia. Znany z występu w serialu This Life i roli komodora Norringtona z serii filmów Piraci z Karaibów, a także hollywoodzkich produkcji: Utalentowany pan Ripley, FlashForward: Przebłysk jutra i Smash.

  Reklama